Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji…
2021-09-20, 13:05 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju

Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju
- Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też zadowolony, bo weszła w prawnie nie zmienionym kształcie - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Paweł Kukiz.
Gość Radia Opole odniósł się także do słów Donalda Tuska, lidera PO, który w sobotę powiedział "W tej ustawie napisali, że tej korupcji nie będzie, ale dopiero jak oni stracą władzę".

- Mieli bardzo dużo czasu, kiedy sprawowali władzę, by zrealizować swoją obietnicę wyborczą o pakiecie ustaw antykorupcyjnych i antysitwowych. Rozśmiesza mnie, to prawdopodobnie nie czytał tej ustawy, albo kłamał, mówiąc że ustawa wchodzi za dwa lata i do tego czasu będzie można kraść. Nie będzie można, bo ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku - powiedział poseł Kukiz.

Wyjaśnił, że jeden z przepisów mówi, że nie można sprawować funkcji wójta, burmistrza, prezydenta, posła i senatora i zasiadać w spółkach komunalnych i spółkach skarbu państwa. Ten zapis będzie obowiązywał od następnej kadencji.

- Prawo i Sprawiedliwość ma w tym interes bo jest casus posła Kołakowskiego, który w zamian za powrót na łono PiS otrzymał intratną pracę w spółce skarbu państwa, ale jeszcze półtora roku i nie będzie można tak robić - zaznaczył Poseł Kukiz. - Gdybyśmy teraz wprowadził taki przepis, to nie wykluczałbym przyśpieszonych wyborów samorządowych, bo pozbawiłoby się tych wszystkich samorządowców możliwości dorabiania, brania podwójnej pensji.

Na zaproszenie do zespołu parlamentarnego ds. zmian ordynacji wyborczej nie odpowiedziała Konfederacja i Lewica. Pozostałe klubu i koła odpowiedziały, Platforma Obywatelska nie chce brać udziału w tych pracach.

- Po to powstaje ten zespół, by być szeroką płaszczyzną wymiany różnych poglądów partii politycznych do wypracowania wspólnie planu zmiany ordynacji wyborczej z partyjnej na mieszaną lub większościową - zaznaczył poseł Kukiz.

- Ja najchętniej poszedłbym w kierunku jednomandatowych okręgów wyborczych, ale to wymaga zmiany konstytucji. Ale widzę, że jest trend do zaakceptowania mieszanej ordynacji, czyli JOW- ów i list partyjnych.
- Przypomniałem prezesowi Kaczyńskiemu jego pomysł z 2006 roku: 100 okręgów jednomandatowych i 16 list wojewódzkich.

Paweł Kukiz zaznaczył, że nie chce, aby ta ustawa była napisana "na kolanie". Praca ma być konsultowana z organizacjami pozarządowymi i ekspertami.

Rozmawialiśmy także o sędziach pokoju.
- Dostałem od pana prezydenta sms, że ustawa jest gotowa i w każdej chwili są gotowi wrzucić ją do sejmu - powiedział gość Radia Opole. - Myślę, że w październiku powinna wejść pod obrady sejmu.
Ustawa o sędziach pokoju powstała pod patronatem Prezydenta RP. Solidarna Polska uważa, że wprowadzenie w Polsce instytucji sędziów pokoju wymagałoby zmiany konstytucji. Zdaniem posła Kukiza nie jest to konieczne. Wystarczy nazwać sędziów pokoju arbitrami.

Zobacz także

2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej 2021-10-25, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca, nowy szef PO w Opolu o sobotnich wyborach w partii, a także o nadchodzącej, wtorkowej sesji sejmiku… - Satysfakcja dla mnie, że nie było żadnej osoby, która by głosowała przeciw - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, nowy przewodniczący… » więcej 2021-10-22, godz. 14:07 Młodzieżowa Loża Radiowa o debacie w Parlamencie Europejskim o Polsce i o tym, że senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury… Gośćmi dzisiejszej Młodzieżowej Loży Radiowej byli: Mateusz Sałek (Solidarna Polska), Jan Zimoch (Stowarzyszenie Od Nowa Marcina Ociepy), Kacper Jungowski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »