Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2021-11-30, 17:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zbrojne

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
- W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić Niemców to ich kraj, ich rzecz - powiedział w magazynie publicystycznym "Spięcię"Piotr Cywiński, dziennikarz, publicysta i wieloletni korespondent w Niemczech. Skomentował w ten sposób zawiązanie koalicji po wyborach parlamentarnych, które w Niemczech odbyły się jesienią.
- Nowy kanclerz Olaf Sholtz jest z SPD, jest byłym ministrem finansów w gabinecie Angeli Merkel. Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji należy do pozarządowej organizacji, której celem jest przekształcenie Unii Europejskiej w Europejskie Państwo Federalne. Opowiada się przeciw energetyce jądrowej i za przyśpieszeniem zamykania elektrowni węglowych. Mamy więc zarys tego, z czym będziemy skonfrontowani w polityce nowego rządu - mówił Piotr Cywiński.

Z kolei za wschodnią granicą też dzieje się sporo. Gościem redaktorów Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia był Ambasador Tomasz Szatkowski - stały przedstawiciel RP przy Radzie Północnoatlantyckiej NATO, Jan Malicki -  historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator a od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej.

- Presja gazowa i ruchy wojsk w rejonie Ukrainy i presja na polską granicę są ze sobą powiązane - powiedział Ambasador Tomasz Szatkowski . - NATO, jeśli chodzi o naszą granicę, zachowało się tak jak je prosiliśmy, chodziło o pokazanie jedności. Sojusznicy analizują sytuację na wschodzie - dodał.
Zaznaczył scenariusz przedstawiony przez Ukrainę dotyczący agresji Rosji jest analizowany a koncentracja wojsk powoduje, że sytuacja jest poważna. Działania Rosji pokazują, że nie pozostawi Łukaszenki. Dla Polski ważna jest niezależność Białorusi, a scenariusz w którym Polska graniczy z Rosją nie tylko w obwodzie kaliningradzkim jest brany pod uwagę.

- Sądzę, że grożenie Ukrainie atakiem zbrojnym, to próba sił z zachodem a nie z Ukrainą. Rosja, gdyby uderzyła, byłaby w stanie zmiażdżyć Ukrainę. Poza tym, jak się chce zrobić niespodziewany napad, to się nie robi demonstracyjnego przesuwania wojsk - powiedział Jan Malicki -  historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator a od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej.
- Wynikiem uderzenia na Ukrainę w 2014 roku jest przegrana Moskwy w walce o rząd dusz na Ukrainie.

W programie "Spięcie" poruszono także temat Chin.
- Jest dużo bardziej możliwy wybuch wojny między Chinami a Tajwanem niż kiedykolwiek w historii. Mówi także o tym premier Japonii - powiedziała Hanna Shen polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie, współpracująca w "Gazecie Polskiej", "Gazecie Polskiej Codziennie" i "Nowym Państwie".
Dochodzi już do nalotów na strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. Kilka tygodni temu były ćwiczenia Rosji i Chin wokół japońskich wysp. Okręty wojskowe nigdy do tej pory się tam nie pojawiały. Chiny są bardzo wojownicze, ostatnio to się pogłębiło. Czy wojna jest możliwa? Niektórzy analitycy mówią że tak, że może się to stać w 2025 roku - mówiła

Uniwersytetu Warszawskiego oraz Hanna Shen - polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie, współpracująca w "Gazecie Polskiej", "Gazecie Polskiej Codziennie" i "Nowym Państwie" - dodała.
Przywódca Chin dąży do połączenia Chin z Tajwanem nawet siłowo.

Zobacz także

2023-02-14, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (14.02.2023) Do dzisiejszego wydania magazynu międzynarodowego 'Spięcie' zaproszenie przyjął wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk, a wśród tematów poruszanych w rozmowie przez Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia pojawiły się… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (31.01.2023) Tym razem do udziału w magazynie międzynarodowym Piotr Cywiński i Michał Rachoń zaprosili eksperta z fundacji Warsaw Enterprise Institute Tomasza Wróblewskiego, z którym rozmawiali na temat globalnej sytuacji politycznej - a dokładniej… » więcej 2023-01-17, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (17.01.2023) W magazynie międzynarodowym 'Spięcie' Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z ministrem ds. Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sęk, a wśród tematów poruszonych w audycji będą m.in. afera korupcyjno-szpiegowska w Parlamencie… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych przez redaktorów Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia znalazły się… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel i Renata Acosta W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu 'Spięcie' redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach zagranicznych, m.in. sytuacji w Niemczech w związku z ostatnimi aferami z tzw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »