O tym, skąd wzięły się barwy narodowe Polski, mówił prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. Biały orzeł na czerwonym polu pojawił się już w XIII wieku, gdy po okresie bezkrólewia królem Polskim został Przemysł II. Nabrały znaczenia w tragicznej końcówce XVIII wieku, po pierwszym rozbiorze, gdy towarzyszyły entuzjazmowi przy uchwalaniu Konstytucji 3 maja a potem insurekcji Kościuszkowskiej. Nie bez znaczenia był też fakt, że były to także barwy Pogoni, herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prof. Białokur mówił także o tym, jak to za czasach PRL dbano o to, by biało-czerwona pojawiała się obok komunistycznej czerwonej flagi 1 maja, ale znikała przed dniem 3 maja.
Posłanka PiS Katarzyna Czochara przypomniała historię Święta Flagi w Moszczance, której była jedną z inicjatorek w czasach, gdy jeszcze nie myślała o zajęciu się polityką. Ta oddolna inicjatywa lokalnych patriotów wpisała się na trwałe w kalendarz uroczystości Opolszczyzny, dziś jest wspierana przez Opolski Urząd Wojewódzki i liczne samorządy. Działania na rzecz promowania barw narodowych obejmują między innymi najmłodszych - w tym roku nagrody zostaną wręczone zwycięzcom konkursu dla przedszkolaków, w którym wzięło udział 5 tysięcy maluchów. Czochara wspominała także swoje ogromne wzruszenie, gdy na pogrzebie Jana Pawła II Polacy z biało-czerwonymi flagami zostali przyjęci owacjami przez pielgrzymów.
Kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, tłumaczył, czym różni się flaga od flagi z orłem oraz bandery. Mówił także o tym, jak należy się z flagą obchodzić. Nie może nigdy dotknąć ziemi, powinna zostać zdjęta, gdy pada lub bardzo wieje, nie można także na niej pisać (o czym czasem zapominają kibice albo lokalni patrioci). Jeśli się zużyje, nie można jej po prostu wyrzucić - powinna zostać rozpruta tak, by oddzielić pas biały od czerwonego, po czym dyskretnie ją spalić.
Najmłodszym uczestnikiem debaty był przewodnik Jan Mika, instruktor ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, który opowiadał o tym, że flaga i barwy narodowe odgrywają dużą rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw młodych harcerzy. Tu w grę wchodzą różnego rodzaju akcje i konkursy. Zdaniem Miki, młodzi ludzie, nawet ci, którzy nie angażują się w harcerstwo, szanują barwy narodowe, mają także szacunek do polskiej tradycji, którą biało-czerwona symbolizuje.