Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa o barwach narodowych, Wojewódzkim…
2019-04-29, 15:29 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa o barwach narodowych, Wojewódzkim Święcie Flagi w Moszczance i o tym, jak należy się z polską flagą obchodzić

Loża Radiowa o barwach narodowych, Wojewódzkim Święcie Flagi w Moszczance i o tym, jak należy się z polską flagą obchodzić
Znaczenie barw narodowych i Święto Flagi, które ma propagować przywiązanie do biało-czerwonej, były głównymi tematami debaty w pierwszej części Loży Radiowej w poniedziałek 29 kwietnia 2019 roku, na kilka dni przed Wojewódzkim Świętem Flagi w Moszczance, uroczystościach, które mieszkańcy tej wioski u podnóża Gór Opawskich organizują z własnej inicjatywy od 12 lat.
O tym, skąd wzięły się barwy narodowe Polski, mówił prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. Biały orzeł na czerwonym polu pojawił się już w XIII wieku, gdy po okresie bezkrólewia królem Polskim został Przemysł II. Nabrały znaczenia w tragicznej końcówce XVIII wieku, po pierwszym rozbiorze, gdy towarzyszyły entuzjazmowi przy uchwalaniu Konstytucji 3 maja a potem insurekcji Kościuszkowskiej. Nie bez znaczenia był też fakt, że były to także barwy Pogoni, herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prof. Białokur mówił także o tym, jak to za czasach PRL dbano o to, by biało-czerwona pojawiała się obok komunistycznej czerwonej flagi 1 maja, ale znikała przed dniem 3 maja.

Posłanka PiS Katarzyna Czochara przypomniała historię Święta Flagi w Moszczance, której była jedną z inicjatorek w czasach, gdy jeszcze nie myślała o zajęciu się polityką. Ta oddolna inicjatywa lokalnych patriotów wpisała się na trwałe w kalendarz uroczystości Opolszczyzny, dziś jest wspierana przez Opolski Urząd Wojewódzki i liczne samorządy. Działania na rzecz promowania barw narodowych obejmują między innymi najmłodszych - w tym roku nagrody zostaną wręczone zwycięzcom konkursu dla przedszkolaków, w którym wzięło udział 5 tysięcy maluchów. Czochara wspominała także swoje ogromne wzruszenie, gdy na pogrzebie Jana Pawła II Polacy z biało-czerwonymi flagami zostali przyjęci owacjami przez pielgrzymów.

Kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, tłumaczył, czym różni się flaga od flagi z orłem oraz bandery. Mówił także o tym, jak należy się z flagą obchodzić. Nie może nigdy dotknąć ziemi, powinna zostać zdjęta, gdy pada lub bardzo wieje, nie można także na niej pisać (o czym czasem zapominają kibice albo lokalni patrioci). Jeśli się zużyje, nie można jej po prostu wyrzucić - powinna zostać rozpruta tak, by oddzielić pas biały od czerwonego, po czym dyskretnie ją spalić.

Najmłodszym uczestnikiem debaty był przewodnik Jan Mika, instruktor ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, który opowiadał o tym, że flaga i barwy narodowe odgrywają dużą rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw młodych harcerzy. Tu w grę wchodzą różnego rodzaju akcje i konkursy. Zdaniem Miki, młodzi ludzie, nawet ci, którzy nie angażują się w harcerstwo, szanują barwy narodowe, mają także szacunek do polskiej tradycji, którą biało-czerwona symbolizuje.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »