Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach…
2019-01-18, 14:23 Autor: Marek Świercz, Aneta Skomorowska-Kobza

Anna Dąbrowska o tym, dlaczego w polskich aptekach brakuje wielu ważnych leków

Anna Dąbrowska o ...
- W okresie badanym przez NIK nieprawidłowości na terenie Opolszczyzny nie stwierdzono, że wcześniej mieliśmy trzy przypadki wystąpienia tego procederu. Postępowania zakończyły się cofnięciom aptekom pozwolenia na działalność - mówiła w Loży Radiowej Anna Dąbrowska, zastępca Wojewódzkiego Opolskiego Inspektora Farmaceutycznego, pytana o opisany w raporcie Najwyższej Izby Kontroli mechanizm. tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.
Jak stwierdził NIK, proceder ten doprowadził do wywiezienia z Polski produktów leczniczych o wartości, która mogła sięgnąć setek milionów złotych. Ta kwota nie dziwi - rynek leków w Polsce szybko się rozwija i dziś ma wartość ponad 30 mld zł rocznie.

- W efekcie w wielu aptekach brakowało leków, także tych ratujących życie, często kupowanych przez pacjentów z chorobami przewlekłymi - mówi nasz gość.

Na czym polega ten proceder? Umożliwia go to, że te same podmioty gospodarcze są właścicielami aptek, hurtowni i przychodni medycznych. Przychodnia zamawia w aptece zawyżoną ilość leków, apteka ściąga ją z hurtowni i sprzedaje przychodni. A ta - w ramach tak zwanych decyzji międzymagazynowych - przekazuje je do magazynów hurtowni, skąd leki są wywożone za granicę i sprzedawane po prawdziwej, a nie refundowanej, cenie.

- Co daje nawet kilkukrotne przebicie - mówi nam Dąbrowska.

Walka z takimi praktykami jest trudna, bo właściciele hurtowni fikcyjnie likwidują albo zawieszają ich działalność, czasem kasują dokumentację niemal na oczach kontrolera. Niekorzystne dla siebie decyzje zaskarżają do sądów administracyjnych i - jak stwierdził NIK - czasem wygrywają. Problemem jest też brak kadr. Zdaniem Dąbrowskiej, powinna mieć w swoim inspektoracie co najmniej pięciu inspektorów, ma... jednego.

Sytuacja ma się poprawić w kwietniu, gdy ruszy Zintegrowany System Monitoringu Obrotu Produktami Leczniczymi, dzięki któremu inspekcja na bieżąco będzie wiedziała, gdzie są leki (jak dzieje się już dziś w przypadku obrotu olejem napędowym). Zaostrzy się też prawo, dziś za takie praktyki grozi kara do 2 lat więzienia, zagrożenie ma wzrosnąć do lat 5. Dodajmy, że grzywna może sięgnąć pół miliona złotych.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »