Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Relacja z terenów dotkniętych wielką wodą: Grodkowa…
2024-09-18, 09:37 Autor: Daniel Klimczak

Relacja z terenów dotkniętych wielką wodą: Grodkowa, Brzegu, Lewina Brzeskiego i Dąbrowy [17.09.2024]

Sytuacja w Lewinie Brzeskim [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja w Lewinie Brzeskim [fot. Marcin Boczek]
W specjalnym wydaniu programu poświęconego dramatycznej sytuacji powodziowej na Opolszczyźnie, Burmistrz Grodkowa Miłosz Krok oraz wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek zrelacjonowali bieżące działania w gminach dotkniętych przez żywioł. W Głębocku, gdzie powódź wyrządziła ogromne szkody, mieszkańcy wciąż zmagają się z zalewaniem domów. W Osieku Grodkowskim trwają prace nad uszczelnieniem przerwanego wału. Starosta brzeskiego powiatu Jacek Monkiewicz poinformował o krytycznej sytuacji w Lewinie Brzeskim, gdzie poziom wody w niektórych miejscach sięga dwóch metrów, a ewakuacja mieszkańców trwa. Prezes brzeskiego PWiK Artur Stecuła ostrzega przed zanieczyszczeniem wody w rejonach zalanych. Lokalne władze apelują o pomoc dla osób dotkniętych powodzią, a informacje na temat wsparcia można znaleźć przy przejeździe kolejowym w Lewinie.
Burmistrz Grodkowa Miłosz Krok omówił aktualny stan sytuacji powodziowej w gminie. Mimo poprawy w niektórych obszarach, takich jak Kopice, nadal występują problemy z zalewaniem domów w innych miejscach, w tym w Głębocku, gdzie powódź wyrządziła największe szkody. Burmistrz poinformował, że mieszkańcy Osieku Grodkowskiego intensywnie pracują nad uszczelnieniem przerwanego wału, aby zminimalizować dalsze zalania. W gminie działa punkt ewakuacyjny, w którym obecnie przebywa 22 osoby, zapewniając im żywność, wodę oraz komfortowe warunki. Mimo dostępności pomocy, wielu mieszkańców decyduje się pozostać w swoich domach, aby chronić dobytek. Burmistrz podkreślił, że nieprzerwane działania służb oraz mieszkańców mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji sytuacji w regionie. Na koniec zaapelował o pomoc dla osób z zalanych obszarów oraz zapewnił, że gmina Grodków jest gotowa wspierać sąsiednią gminę Lewin Brzeski w trudnym czasie.
Z Miłoszem Krokiem rozmawia Daniel Klimczak (17.09.2024)
Z prezesem brzeskiego PwiK - Arturem Stecułą rozmawialiśmy na temat trudnej sytuacji związanej z działaniem oczyszczalni ścieków. Z powodu awarii spowodowanej brakiem prądu, oczyszczalnia nie działa. Mieszkańcy Brzegu oraz okolicznych miejscowości są proszeni o ograniczenie zużycia wody, aby uniknąć sytuacji, w której nieoczyszczone ścieki trafiają do rzeki Odry. Prezes Stecuła podkreślił, że mimo trudności w oczyszczalni, woda z ujęcia w Gierszowicach pozostaje bezpieczna do picia. W rejonach zalanych, wszelkie produkty spożywcze i woda mogą być zanieczyszczone, dlatego mieszkańcy są ostrzegani przed ich używaniem. W terenach, które nie zostały dotknięte powodzią, woda nadaje się do normalnego użytku. Władze apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących zużycia wody.
Z Arturem Stecułą rozmawia Daniel Klimczak (17.09.2024)
Wójt gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska-Jarek omówiła aktualną sytuację powodziową w regionie. Wójt podkreśliła, że mieszkańcy aktywnie angażują się w działania prewencyjne, wspierając strażaków w umacnianiu wałów w miejscowości Niewodniki. Mimo ogromnego wsparcia ze strony lokalnej społeczności, wójt ostrzegła, że poziom wody może jeszcze wzrosnąć o 30-40 cm. W związku z tym, konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji. Wójt podziękowała mieszkańcom oraz przedsiębiorcom za ich zaangażowanie i pomoc, która pozwala na skuteczniejszą obronę przed żywiołem. Katarzyna Gołębiowska-Jarek zapewniła, że gmina jest w gotowości do dalszych działań i monitoruje sytuację na bieżąco.
Z Katarzyną Gołębiowską-Jarek rozmawia Daniel Klimczak (17.09.2024)
W rozmowie z Jackiem Monkiewiczem, starostą brzeskim, omówiliśmy krytyczną sytuację w gminie Lewin Brzeski, gdzie poziom wody w niektórych miejscach osiąga dwa metry. Mimo spadku wody w Nysie, w gminie nadal przybywa wody z powodu awarii na Potoku Ptakowickim, co pogarsza sytuację. Starosta poinformował, że trwa ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. Osoby ewakuowane rozlokowywane są w Brzegu, gdzie zabezpieczono dodatkowe miejsca. Do tej pory ewakuowano około 400 osób, jednak liczba ta może się zmieniać w wyniku dynamicznej sytuacji. Dla osób pragnących wesprzeć mieszkańców gminy Lewin Brzeski, starosta podał informacje na temat punktu, w którym można przekazywać pomoc, w tym żywność, leki i materiały opatrunkowe. Pomoc jest zbierana przy przejeździe kolejowym w Lewinie, gdzie można również dostarczyć agregaty prądotwórcze, które są niezbędne dla mieszkańców, którzy mierzą się z brakiem dostępu do prądu.
Z Jackiem Monkiewiczem rozmawia Daniel Klimczak (17.09.2024)

Zobacz także

2024-11-21, godz. 13:34 Czy wiek emerytalny powinien być uzależniony od prognozowanej długości życia? Takie rozwiązanie rekomenduje Polsce… Temat wieku emerytalnego w Polsce znów powraca. Tym razem rewizję zasad w tym zakresie rekomenduje nam Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mowa jednak nie o konkretnym… » więcej 2024-11-20, godz. 10:27 Jak obecność w Unii Europejskiej odmieniła polską naukę? Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, podsumowując 20 lat Polski w Unii, wskazuje na dwa główne filary związane z naszą obecnością we wspólnocie… » więcej 2024-11-19, godz. 20:00 "To decyzja polityczna, inicjatorem jest czynny polityk" - Wojciech Komarzyński o odrzuceniu sprawozdania finansowego… Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Dla największej partii opozycyjnej może to oznaczać utratę… » więcej 2024-11-18, godz. 15:16 Opolscy radni oceniają projekt przyszłorocznego budżetu i 10 lat prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego (18.11.2024) To ma być rekordowy budżet - tak o planie wpływów wydatków na przyszły rok mówią władze Opola. Według wstępnych założeń, stolica regionu chce wydać… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00 Paweł Wantuch o tym jakim prezydentem będzie (jeśli będzie) Szymon Hołownia i dyskusji wokół budowy obwodnicy B… W drugiej części popołudniowego spotkania z publicystyką gościliśmy Pawła Wantucha brzeskiego działacza Polski2050, który odpowiadał na pytania związane… » więcej 2024-11-15, godz. 19:00 Karolina Pisz o tym dlaczego warto zgłosić się do Plebiscytu "Liderki Równości" Studio Radia Opole odwiedziła Karolina Pisz, laureatka II edycji Plebiscytu "Liderki Równości", z którą rozmawialiśmy o kolejnej edycji plebiscytu (już… » więcej 2024-11-14, godz. 19:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o podatku minimalnym i zwiększonej ilości badań medycyny pracy W tym tygodniu rozmawialiśmy o podatku minimalnym, a także o zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia o zwiększeniu ilości badań, które trzeba będzie wykonać… » więcej 2024-11-13, godz. 19:00 Dr Błażej Choroś o możliwościach obronnych Unii Europejskiej i polskich komisarzach Zmiana administracji w USA oraz niepewność co do dalszej pomocy dla Ukrainy stawiają Europę w nowej sytuacji politycznej. Czy Unia Europejska posiada odpowiednie… » więcej 2024-11-12, godz. 19:00 Tomasz Kostuś o prawyborach, relacjach Polski z nową administracją USA Gościem popołudniowego spotkania z publicystyką był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. Pytaliśmy o prawybory w koalicji i na kogo będzie głosował… » więcej 2024-11-12, godz. 19:00 Daniel Szkarupski o Marszu Niepodległości i roli Polski w relacjach amerykańsko-ukraińskich Gościem Radia Opole był lider Ruchu Narodowego w Opolu Daniel Szkarupski. Pytaliśmy m.in. o tegoroczne Marsze Niepodległości ale i te organizowane w przeszłości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »