Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny…
2024-02-26, 09:31 Autor: Daniel Klimczak

Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie

Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie
W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ na Polskę i sytuację obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym regionie.
Zdaniem naszej rozmówczyni, uchodźców mieszkających na Opolszczyźnie można dziś podzielić na 3 grupy. Część z nich to osoby, które przyjechały do Polski tuż po wybuchu wojny. Druga grupa to osoby, które po kilku miesiącach życia poza ojczyzną, nie były w stanie zadomowić się w Polsce. Wśród nich dominują seniorzy, a część z nich wróciła już do swojego kraju. W trzeciej grupie można wyróżnić tych, którzy traktują obecnie Polskę jako swój docelowy dom. To głównie młodzi ludzie, w tym rodziny z dziećmi.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, dlaczego część uchodźców do dziś mieszka w tymczasowych ośrodkach, na które zaadaptowano między innymi akademiki.

- Ta grupa nie jest zbyt liczna. Część spośród tych osób albo już wróciła do siebie. W tej grupie są też ludzie, którzy nie mają dokąd wracać. To są ludzie, których majątek w zUkrainie został zniszczony. Na ogół jednak ci, którzy zdecydowali się na przyjazd do Polski, organizują się dość dobrze; pracują, zaczynają normalnie funkcjonować - słyszymy.

Konsul Irenę Pordzik zapytaliśmy też, czy da się pogodzić polskie i ukraińskie interesy - między innymi te dotyczące importu ukraińskiej żywności. Jej zdaniem, problem da się rozwiązać w sposób dający korzyści obu stronom. Jako przykład, nasza rozmówczyni wskazywała na kukurydzę, którą można wykorzystywać do produkcji bioetanolu wykorzystywanego między innymi jako komponent paliw samochodowych. Jak podkreślała konsul, krajowa produkcja nie zaspokaja obecnych potrzeb, dlatego rozwiązanie to można wdrożyć bez szkody dla polskich rolników.

Zapytana o to, jak powstrzymać znużenie wojną i głosy krytyki wobec pomocy Ukrainie, nasz gość wskazywał na konieczność uświadamiania społeczeństwa, że Ukraińcy walczą także w interesie Polski. Jak podkreślała, to właśnie Ukraina powstrzymuje obecnie mocarstwowe zapędy Putina i bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Europy.

Zobacz także

2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »