Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny…
2024-02-26, 09:31 Autor: Daniel Klimczak

Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie

Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie
W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ na Polskę i sytuację obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym regionie.
Zdaniem naszej rozmówczyni, uchodźców mieszkających na Opolszczyźnie można dziś podzielić na 3 grupy. Część z nich to osoby, które przyjechały do Polski tuż po wybuchu wojny. Druga grupa to osoby, które po kilku miesiącach życia poza ojczyzną, nie były w stanie zadomowić się w Polsce. Wśród nich dominują seniorzy, a część z nich wróciła już do swojego kraju. W trzeciej grupie można wyróżnić tych, którzy traktują obecnie Polskę jako swój docelowy dom. To głównie młodzi ludzie, w tym rodziny z dziećmi.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, dlaczego część uchodźców do dziś mieszka w tymczasowych ośrodkach, na które zaadaptowano między innymi akademiki.

- Ta grupa nie jest zbyt liczna. Część spośród tych osób albo już wróciła do siebie. W tej grupie są też ludzie, którzy nie mają dokąd wracać. To są ludzie, których majątek w zUkrainie został zniszczony. Na ogół jednak ci, którzy zdecydowali się na przyjazd do Polski, organizują się dość dobrze; pracują, zaczynają normalnie funkcjonować - słyszymy.

Konsul Irenę Pordzik zapytaliśmy też, czy da się pogodzić polskie i ukraińskie interesy - między innymi te dotyczące importu ukraińskiej żywności. Jej zdaniem, problem da się rozwiązać w sposób dający korzyści obu stronom. Jako przykład, nasza rozmówczyni wskazywała na kukurydzę, którą można wykorzystywać do produkcji bioetanolu wykorzystywanego między innymi jako komponent paliw samochodowych. Jak podkreślała konsul, krajowa produkcja nie zaspokaja obecnych potrzeb, dlatego rozwiązanie to można wdrożyć bez szkody dla polskich rolników.

Zapytana o to, jak powstrzymać znużenie wojną i głosy krytyki wobec pomocy Ukrainie, nasz gość wskazywał na konieczność uświadamiania społeczeństwa, że Ukraińcy walczą także w interesie Polski. Jak podkreślała, to właśnie Ukraina powstrzymuje obecnie mocarstwowe zapędy Putina i bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Europy.

Zobacz także

2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej 2024-04-12, godz. 09:34 "Jeden równa się jeden" - Antoni Konopka o budowaniu koalicji w sejmiku oraz relacjach z Polską 2050 Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był członek zarządu województwa opolskiego, a zarazem jedyny radny, który będzie reprezentował Trzecią Drogę w nowej… » więcej 2024-04-11, godz. 08:58 "Radny sejmiku - to brzmi dumnie". Sławomir Kłosowski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Sławomir Kłosowski, który w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego sejmiku regionu… » więcej 2024-04-10, godz. 09:04 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa i wyborach do europarlamentu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę 10 kwietnia był członek zarządu regionu Szymon Ogłaza, którego zapytaliśmy o nastroje w Koalicji Obywatelskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »