Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem…
2024-02-21, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków

"Kontrowersje nie idą za moją merytoryką, przygotowaniem, wykształceniem czy doświadczeniem one idą za Moniką Ożóg"
- Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika Ożóg - od niedawna Opolska Wojewódzka Konserwator Zabytków. Jak wskazywała, pierwsze dni w nowej pracy to głównie czas na poznanie zespołu i obowiązków.
- Moje priorytety na najbliższy czas są dyskutowane z zespołem, ponieważ zespół jest świetnie przygotowany merytorycznie. Odkąd mieszkam w Opolu, pewne obiekty mi się podobały, byłam zdziwiona, że one jeszcze nie są w rejestrze zabytków, czyli jeszcze nie są objęte ochroną prawną. Teraz mam narzędzia ku temu, żeby coś z tym zrobić - mówiła.

Pytana o konkrety, konserwator nie chciała zdradzić, które obiekty ma na myśli. Dopytywana jednak, czy na tej liście powinien znaleźć się dom Expo, Monika Ożóg potwierdziła, że według jej opinii, obiekt ten powinien zostać uznany za zabytek.

Naszą rozmówczynię zapytaliśmy też o niezadowolenie związane z jej nominacją. Przypomnijmy, że to wyrażali między innymi działacze opolskiego KOD-u. W internecie pojawiła się także petycja do ministra kultury. Jej autorzy domagają się cofnięcia decyzji o powołaniu Moniki Ożóg na to stanowisko.

- Nieważne, kim bym była w tym województwie, podejrzewam, że zawsze by były kontrowersje. Te kontrowersje nie idą za moją merytoryką, za przygotowaniem, za wykształceniem, za doświadczeniem. One idą za Moniką Ożóg, więc pewnie za chwilę pojawią się kontrowersje, że Monika Ożóg jest blondynką, a nie brunetką - powiedziała.

Konserwator przekonywała też, że zarówno jej wykształcenie, jak i publikacje, dawały jej podstawy do ubiegania się o to stanowisko. Pytana o polityczne koneksje (przypomnijmy, że w 2018 roku startowała ona z list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku województwa, a rok później do sejmu), wskazywała, że nigdy nie była członkiem Platformy Obywatelskiej, a gdy odeszła z Muzeum Śląska Opolskiego, jej drogi z Koalicją Obywatelską się rozeszły.

Nasz gość wskazywał też, że nie może być ciągle karana za błędy, których dopuściła się w przeszłości (przypomnijmy, że jej przeciwnicy wytykają sprawę plagiatu, którego dopuściła się w konkursie na stanowisko dyrektora MŚO). Jak przekonywała, choć sąd odstąpił wówczas od wymierzenia kary to poniosła ona konsekwencje w postaci wykluczenia i zaszczucia. Jak wskazywała, po tej sprawie była ona między innymi zachęcana do popełnienia samobójstwa.

- Te 3 lata, które spędziłam "na wygnaniu" były dla mnie karą niesamowitą - dodała.

Zapytana o to, co konserwator może zrobić, by stan zabytków w regionie się poprawiał, Monika Ożóg wskazywała, że to głównie ochrona prawna, ale też zapobieganie sytuacjom, w których tego typu obiekty trafiają w nieodpowiedzialne ręce. W takich przypadkach urząd może starać się o wywłaszczenie. Jak zdradziła nasza rozmówczyni, obecnie taka procedura została wszczęta wobec ważnego dla regionu zabytku. Dopytywana o szczegóły, nie chciała jednak ujawniać, o który obiekt chodzi.

Naszą rozmówczynię pytaliśmy też o przyszłość opolskiej katedry i możliwość pogodzenia oczekiwań wiernych oraz archeologów.

Zobacz także

2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »