Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem…
2024-02-21, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków

"Kontrowersje nie idą za moją merytoryką, przygotowaniem, wykształceniem czy doświadczeniem one idą za Moniką Ożóg"
- Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika Ożóg - od niedawna Opolska Wojewódzka Konserwator Zabytków. Jak wskazywała, pierwsze dni w nowej pracy to głównie czas na poznanie zespołu i obowiązków.
- Moje priorytety na najbliższy czas są dyskutowane z zespołem, ponieważ zespół jest świetnie przygotowany merytorycznie. Odkąd mieszkam w Opolu, pewne obiekty mi się podobały, byłam zdziwiona, że one jeszcze nie są w rejestrze zabytków, czyli jeszcze nie są objęte ochroną prawną. Teraz mam narzędzia ku temu, żeby coś z tym zrobić - mówiła.

Pytana o konkrety, konserwator nie chciała zdradzić, które obiekty ma na myśli. Dopytywana jednak, czy na tej liście powinien znaleźć się dom Expo, Monika Ożóg potwierdziła, że według jej opinii, obiekt ten powinien zostać uznany za zabytek.

Naszą rozmówczynię zapytaliśmy też o niezadowolenie związane z jej nominacją. Przypomnijmy, że to wyrażali między innymi działacze opolskiego KOD-u. W internecie pojawiła się także petycja do ministra kultury. Jej autorzy domagają się cofnięcia decyzji o powołaniu Moniki Ożóg na to stanowisko.

- Nieważne, kim bym była w tym województwie, podejrzewam, że zawsze by były kontrowersje. Te kontrowersje nie idą za moją merytoryką, za przygotowaniem, za wykształceniem, za doświadczeniem. One idą za Moniką Ożóg, więc pewnie za chwilę pojawią się kontrowersje, że Monika Ożóg jest blondynką, a nie brunetką - powiedziała.

Konserwator przekonywała też, że zarówno jej wykształcenie, jak i publikacje, dawały jej podstawy do ubiegania się o to stanowisko. Pytana o polityczne koneksje (przypomnijmy, że w 2018 roku startowała ona z list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku województwa, a rok później do sejmu), wskazywała, że nigdy nie była członkiem Platformy Obywatelskiej, a gdy odeszła z Muzeum Śląska Opolskiego, jej drogi z Koalicją Obywatelską się rozeszły.

Nasz gość wskazywał też, że nie może być ciągle karana za błędy, których dopuściła się w przeszłości (przypomnijmy, że jej przeciwnicy wytykają sprawę plagiatu, którego dopuściła się w konkursie na stanowisko dyrektora MŚO). Jak przekonywała, choć sąd odstąpił wówczas od wymierzenia kary to poniosła ona konsekwencje w postaci wykluczenia i zaszczucia. Jak wskazywała, po tej sprawie była ona między innymi zachęcana do popełnienia samobójstwa.

- Te 3 lata, które spędziłam "na wygnaniu" były dla mnie karą niesamowitą - dodała.

Zapytana o to, co konserwator może zrobić, by stan zabytków w regionie się poprawiał, Monika Ożóg wskazywała, że to głównie ochrona prawna, ale też zapobieganie sytuacjom, w których tego typu obiekty trafiają w nieodpowiedzialne ręce. W takich przypadkach urząd może starać się o wywłaszczenie. Jak zdradziła nasza rozmówczyni, obecnie taka procedura została wszczęta wobec ważnego dla regionu zabytku. Dopytywana o szczegóły, nie chciała jednak ujawniać, o który obiekt chodzi.

Naszą rozmówczynię pytaliśmy też o przyszłość opolskiej katedry i możliwość pogodzenia oczekiwań wiernych oraz archeologów.

Zobacz także

2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej 2024-04-12, godz. 09:34 "Jeden równa się jeden" - Antoni Konopka o budowaniu koalicji w sejmiku oraz relacjach z Polską 2050 Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był członek zarządu województwa opolskiego, a zarazem jedyny radny, który będzie reprezentował Trzecią Drogę w nowej… » więcej 2024-04-11, godz. 08:58 "Radny sejmiku - to brzmi dumnie". Sławomir Kłosowski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Sławomir Kłosowski, który w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego sejmiku regionu… » więcej 2024-04-10, godz. 09:04 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa i wyborach do europarlamentu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę 10 kwietnia był członek zarządu regionu Szymon Ogłaza, którego zapytaliśmy o nastroje w Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-04-09, godz. 08:31 Arkadiusz Wiśniewski o wrażeniach związanych z wyborczym wynikiem i planach na najbliższą kadencję Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 9 kwietnia był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, którego zapytaliśmy o wrażenia związane z wyborczym… » więcej 2024-04-08, godz. 08:37 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o zmianach na stanowiskach włodarzy, drugiej turze i oczekiwaniu na wyniki do sejmiku - Jestem zaskoczona tym, jak szybko Opole uporało w tych wyborach samorządowych się z liczeniem głosów - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole, Joanna… » więcej 2024-04-05, godz. 09:11 "To była dynamiczna, pozytywna i jedna ze spokojniejszych kampanii". Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Zdaniem Zbigniewa Kubalańcy, kończąca się kampania wyborcza była dynamiczna z powodu sporej aktywności działaczy Koalicji Obywatelskiej, ale też spokojna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »