Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy…
2024-02-14, 10:18 Autor: Daniel Klimczak

Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.02.2024)

Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.02.2024)
19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie zadania jednostki, której siedziba częściowo spłonęła na początku miesiąca. W Porannej Rozmowie Radia Opole zapytaliśmy burmistrz tego miasta Dorotę Koncewicz, dlaczego mimo wielu zapowiedzi, przez wiele lat w mieście nie udało się wybudować nowej placówki.
O złym stanie przedszkola i konieczności budowy nowej placówki mówi się w mieście od lat. Inwestycja była też jedną z zapowiedzi obecnej burmistrz jeszcze w jej pierwszej kadencji. Na antenie Radia Opole zapytaliśmy, dlaczego, mimo upływu 10 lat, budowy nie udało się rozpocząć.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że samorząd posiada działkę przeznaczoną pod budowę, dopełniono także niemal wszelkich formalności związanych z projektowaniem inwestycji, jednak na przeszkodzie stanął brak pieniędzy.

- Według tych najtańszych opcji to jednak 23 miliony. Przy budżecie 67-milionowym to jest 1/3 budżetu. Myśmy 3-krotnie występowali do programu rządowego Polski Ład o dofinansowanie, jednakże nie otrzymaliśmy tego dofinansowania - powiedziała burmistrz.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o zagospodarowaniu centrum miasta. Jak wskazywała Dorota Koncewicz, pierwsze, istotne kroki, zostały już poczynione.

- Gmina Niemodlin jest jedną z nielicznych, która posiada już pozytywnie zaopiniowany program rewitalizacji. Jest bardzo mało gmin, które już je posiadają. Mamy w województwie gmin ponad 70, a 7 tylko je posiada, więc ten pierwszy krok umożliwiający pozyskiwanie środków zewnętrznych został poczyniony - powiedziała.

Jak dodawała, zanim będzie można przystąpić do właściwych prac rewitalizacyjnych, konieczna jest wymiana podziemnych instalacji.

- W tej chwili toczą się prace ziemne i za chwilę będą wymieniać wszystkie sieci, które ulegają awariom. Żeby móc prowadzić dalsze prace rewitalizacyjne, musimy najpierw skończyć te działania - powiedziała.

Samorządowiec podkreślała jednocześnie, że wizerunek miasta zależy w dużej mierze także od jego mieszkańców.

- Jeśli wszyscy wspólnie nie zadbamy o porządek, to tego porządku nie będzie.

Naszego gościa zapytaliśmy także o muchy, które w ubiegłe lato utrudniały życie mieszkańcom. Jak usłyszeliśmy, z podobnym problemem zmagało się więcej miejscowości w kraju. W gminie Niemodlin prowadzone były kontrole, które jednak nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytania o przyczyny problemu.

- Bardzo liczne kontrole były wykonywane na terenie wszystkich naszych ferm. Póki co żadna z nich nie wykazała nieprawidłowości - usłyszeliśmy.

Jak dodała burmistrz, walka z muchami jest niezwykle trudna, ponieważ środki owadobójcze używane do ich tępienia mogłyby zaszkodzić innym zwierzętom, a tego władze gminy chcą uniknąć.

Zobacz także

2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »