Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem…
2024-02-12, 08:40 Autor: Daniel Klimczak

Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole

Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole
- Ktoś psuł to państwo przez 8 lat i nie da się tego naprawić w ciągu 2 miesięcy - tak mówił w Porannej Rozmowie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz zapytany o szanse na rozwiązanie problemów, które zgłaszają rolnicy. Przypomnijmy, że w piątek po raz kolejny protestowali oni przeciwko unijnej polityce "Zielonego ładu", a także niekontrolowanemu napływowi żywności z Ukrainy.
Zdaniem polityka, za zamieszanie odpowiedzialny jest między innymi unijny komisarz ds. rolnictwa z nadania Prawa i Sprawiedliwości.

- Trzeba być naprawdę mistrzem, żeby wyprowadzić rolników w całej Europie - ironizował.

Wiceminister odpowiada w resorcie między innymi za drogi, dlatego zapytaliśmy go między innymi o zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd obwodnice opolskich miejscowości. Niedawno mówiło się, że oprócz zapowiadanych wcześniej obwodnic Brzegu, Prudnika, Lędzin i Sidziny, powstaną także dodatkowe obejścia, z których skorzystać miałby między innymi Namysłów.

- Faktycznie dołożono do tych 100 obwodnic kolejne 50-kilka. Problem jest taki, że na te pierwsze 100, założono kwotę 28 miliardów na cały okres realizacji tych przedsięwzięć. Już dziś wiemy, że na te 100 środków na pewno zabraknie, czyli pierwsza kwestia to jest to, żeby zabezpieczyć środki na te pierwsze 100, nie mówiąc o kolejnych 50 - zapowiadał.

Dopytywany, czy zapowiadane dla naszego regionu inwestycje będą realizowane, wiceminister wskazywał, że na razie trwa weryfikacja programów zapoczątkowanych przez poprzedni rząd. Nie wskazał jednak, kiedy zapadną w tej kwestii jakiekolwiek decyzje.

Z wiceszefem resortu infrastruktury rozmawialiśmy też o przyszłości opolskiego odcinka autostrady A4. Polityk zapewnił, że nowy rząd nie wycofuje się z planów poszerzenia jej o 3. pas, choć na razie nie wiadomo, kiedy ruszy jego budowa. Najprawdopodobniej nastąpi to jednak do końca tej dekady.

Rząd nie planuje też przywrócenia opłat za przejazd dla samochodów osobowych.

- Nawet nie rozważaliśmy takiej możliwości - zapewniał.

Nasz rozmówca nie był jednak entuzjastycznie nastawiony do wcześniejszych zapowiedzi budowy zjazdu w okolicach Prószkowa.

Wśród poruszanych wątków znalazła się także kwestia opłat za przeglądy techniczne pojazdów. Jak zapowiedział wiceminister, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się ich podwyżki.

Zobacz także

2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej 2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej 2024-03-04, godz. 08:31 Daniel Palimąka o powodach dla wniosku o odwołanie starosty nyskiego - Wszystkie przewiny, które starosta poczynił powinny skutkować autodymisją i problem dziś nie miałby już miejsca, a zaufanie do zarządu powiatowego znacznie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »