Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem…
2024-02-12, 08:40 Autor: Daniel Klimczak

Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole

Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole
- Ktoś psuł to państwo przez 8 lat i nie da się tego naprawić w ciągu 2 miesięcy - tak mówił w Porannej Rozmowie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz zapytany o szanse na rozwiązanie problemów, które zgłaszają rolnicy. Przypomnijmy, że w piątek po raz kolejny protestowali oni przeciwko unijnej polityce "Zielonego ładu", a także niekontrolowanemu napływowi żywności z Ukrainy.
Zdaniem polityka, za zamieszanie odpowiedzialny jest między innymi unijny komisarz ds. rolnictwa z nadania Prawa i Sprawiedliwości.

- Trzeba być naprawdę mistrzem, żeby wyprowadzić rolników w całej Europie - ironizował.

Wiceminister odpowiada w resorcie między innymi za drogi, dlatego zapytaliśmy go między innymi o zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd obwodnice opolskich miejscowości. Niedawno mówiło się, że oprócz zapowiadanych wcześniej obwodnic Brzegu, Prudnika, Lędzin i Sidziny, powstaną także dodatkowe obejścia, z których skorzystać miałby między innymi Namysłów.

- Faktycznie dołożono do tych 100 obwodnic kolejne 50-kilka. Problem jest taki, że na te pierwsze 100, założono kwotę 28 miliardów na cały okres realizacji tych przedsięwzięć. Już dziś wiemy, że na te 100 środków na pewno zabraknie, czyli pierwsza kwestia to jest to, żeby zabezpieczyć środki na te pierwsze 100, nie mówiąc o kolejnych 50 - zapowiadał.

Dopytywany, czy zapowiadane dla naszego regionu inwestycje będą realizowane, wiceminister wskazywał, że na razie trwa weryfikacja programów zapoczątkowanych przez poprzedni rząd. Nie wskazał jednak, kiedy zapadną w tej kwestii jakiekolwiek decyzje.

Z wiceszefem resortu infrastruktury rozmawialiśmy też o przyszłości opolskiego odcinka autostrady A4. Polityk zapewnił, że nowy rząd nie wycofuje się z planów poszerzenia jej o 3. pas, choć na razie nie wiadomo, kiedy ruszy jego budowa. Najprawdopodobniej nastąpi to jednak do końca tej dekady.

Rząd nie planuje też przywrócenia opłat za przejazd dla samochodów osobowych.

- Nawet nie rozważaliśmy takiej możliwości - zapewniał.

Nasz rozmówca nie był jednak entuzjastycznie nastawiony do wcześniejszych zapowiedzi budowy zjazdu w okolicach Prószkowa.

Wśród poruszanych wątków znalazła się także kwestia opłat za przeglądy techniczne pojazdów. Jak zapowiedział wiceminister, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się ich podwyżki.

Zobacz także

2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej 2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej 2024-02-13, godz. 08:37 "Pogłoski o końcu radia okazały się przesadzone" - dr hab. Adam Drosik o przyszłości dziennikarstwa - Zmienia się poczywiście to gdzie i jak słuchamy radia. Radio dostosowuje się też do zmieniających okoliczności. Okazało się, że dźwięk, że moc słowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »