Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały…
2024-02-08, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole

"I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole
Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca, którego w Porannej Rozmowie Radia Opole pytaliśmy o argumenty, których zamierza użyć w czasie negocjacji.
Samorządowiec przekonywał, że wstrzymanie prac nie musi oznaczać całkowitego ich zaniechania. W jego ocenie, niektóre słuszne inicjatywy zapoczątkowane w czasie poprzedniego rządu, stały się ofiarami nadużyć przy realizacji innych projektów.

- Wiadomość o wstrzymaniu, mam nadzieję że czasowym, wymaga wyjaśnienia. Wydaje się, że dziś w ministerstwie jest pewien audyt wynikający z tego, że wiele instytutów, rad instytutów było, jak określił premier Tusk, złodziejstwem i pazernością PiS-u. Dlatego pewnie i te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane - powiedział.

W opinii wicemarszałka, to, że w prace nad powołaniem placówki byli zaangażowani działacze Prawa i Sprawiedliwości, nie musi oznaczać, że pomysł nie zasługuje na realizację. Być może - jak podkreślał - warto zastanowić się, czy planowana skala przedsięwzięcia nie jest zbyt duża, jednak sama idea nie powinna być kojarzona z partyjnymi barwami.

Zbigniewa Kubalańcę zapytaliśmy też o nadchodzące wybory samorządowe. Jak zapowiedział, chciałby nadal pracować w samorządzie województwa, a unijne flagi umieszczone na jego billboardach nie są zapowiedzią startu w eurowyborach, a jedynie podkreślają, jak wiele zyskaliśmy na obecności we wspólnocie.

Na razie nie ma natomiast ostatecznej decyzji w sprawie wystawienia kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Wcześniej mówiło się, że może nim zostać miejski radny Tomasz Kaliszan, jednak wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie udzielenia przez formację poparcia dla Arkadiusza Wiśniewskiego.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji w kulturze, które w ostatnim czasie wytykała Najwyższa Izba Kontroli. To między innymi zaniechania w zakresie wyegzekwowania kar umownych od wykonawcy remontu opolskiego teatru, czy przeciągające się prace nad stworzeniem systemu zniżkowego dla odwiedzających opolskie muzea, czy teatry. Według zapewnień naszego gościa, realizacja tej drugiej kwestii jest dla niego "punktem honoru", a pomóc w tym ma zwiększenie finansowania inwestycji z 200 tysięcy do miliona złotych. Jak wskazywał, dotychczas żadna z firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania, nie była skłonna stworzyć takiej platformy.

Na temat remontu teatru nasz gość nie chciał ujawniać zbyt wielu nowych szczegółów.

- Ta procedura wciąż trwa, dlatego proszę o chwilę cierpliwości - usłyszeliśmy.
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Daniel Klimczak (8.02.2024)

Zobacz także

2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »