Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały…
2024-02-08, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole

"I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole
Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca, którego w Porannej Rozmowie Radia Opole pytaliśmy o argumenty, których zamierza użyć w czasie negocjacji.
Samorządowiec przekonywał, że wstrzymanie prac nie musi oznaczać całkowitego ich zaniechania. W jego ocenie, niektóre słuszne inicjatywy zapoczątkowane w czasie poprzedniego rządu, stały się ofiarami nadużyć przy realizacji innych projektów.

- Wiadomość o wstrzymaniu, mam nadzieję że czasowym, wymaga wyjaśnienia. Wydaje się, że dziś w ministerstwie jest pewien audyt wynikający z tego, że wiele instytutów, rad instytutów było, jak określił premier Tusk, złodziejstwem i pazernością PiS-u. Dlatego pewnie i te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane - powiedział.

W opinii wicemarszałka, to, że w prace nad powołaniem placówki byli zaangażowani działacze Prawa i Sprawiedliwości, nie musi oznaczać, że pomysł nie zasługuje na realizację. Być może - jak podkreślał - warto zastanowić się, czy planowana skala przedsięwzięcia nie jest zbyt duża, jednak sama idea nie powinna być kojarzona z partyjnymi barwami.

Zbigniewa Kubalańcę zapytaliśmy też o nadchodzące wybory samorządowe. Jak zapowiedział, chciałby nadal pracować w samorządzie województwa, a unijne flagi umieszczone na jego billboardach nie są zapowiedzią startu w eurowyborach, a jedynie podkreślają, jak wiele zyskaliśmy na obecności we wspólnocie.

Na razie nie ma natomiast ostatecznej decyzji w sprawie wystawienia kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Wcześniej mówiło się, że może nim zostać miejski radny Tomasz Kaliszan, jednak wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie udzielenia przez formację poparcia dla Arkadiusza Wiśniewskiego.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji w kulturze, które w ostatnim czasie wytykała Najwyższa Izba Kontroli. To między innymi zaniechania w zakresie wyegzekwowania kar umownych od wykonawcy remontu opolskiego teatru, czy przeciągające się prace nad stworzeniem systemu zniżkowego dla odwiedzających opolskie muzea, czy teatry. Według zapewnień naszego gościa, realizacja tej drugiej kwestii jest dla niego "punktem honoru", a pomóc w tym ma zwiększenie finansowania inwestycji z 200 tysięcy do miliona złotych. Jak wskazywał, dotychczas żadna z firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania, nie była skłonna stworzyć takiej platformy.

Na temat remontu teatru nasz gość nie chciał ujawniać zbyt wielu nowych szczegółów.

- Ta procedura wciąż trwa, dlatego proszę o chwilę cierpliwości - usłyszeliśmy.
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Daniel Klimczak (8.02.2024)

Zobacz także

2024-11-25, godz. 09:08 Fabian Pszon o Karolu Nawrockim, kandydacie PiS w wyborach prezydenckich oraz o pokoleniowej zmianie warty w polityce Gościem poniedziałkowej Porannej Rozmowy Radia Opole był Fabian Pszon, członek Zarządu Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie. Z naszym gościem rozmawialiśmy… » więcej 2024-11-22, godz. 08:50 Maciej Kalski: mimo powodzi, stabilizacja na rynku pracy - Powódź jeszcze w statystyce nie odbiła się, nie widzimy znaczących rejestracji w Urzędzie Pracy, chociażby w Nysie, w Głubczycach czy w Prudniku. Natomiast… » więcej 2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową - Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »