Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W 2015 roku nie chciałem być prezydentem' - Paweł…
2024-02-02, 09:05 Autor: Daniel Klimczak

"W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole

"W 2015 roku nie chciałem być prezydentem " Paweł Kukiz w Porannej Rozmowie Radia Opole
Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie propozycje, jednak bardziej od zarządzanie miastem interesuje go walka o zmiany systemowe. Poza tym, jego zdaniem, stolica regionu ma dziś dobrego gospodarza.
Parlamentarzysta nie chciał zdradzić, kto zachęcał go do walki o fotel prezydenta miasta. Osoby związane z jego ugrupowaniem mogą jednak pojawić się na listach wyborczych, jednak najprawdopodobniej nie wystartują pod szyldem Kukiz`15, a jako lokalne komitety lub we współpracy z innymi formacjami, na przykład Konfederacją lub PSL-em.

Jednocześnie poruszył on kwestię startu w wyborach na prezydenta Polski.

- W 2015 roku nie chciałem być prezydentem, tylko chciałem namieszać w systemie w jakiś sposób. Nie bardzo sobie wyobrażam siebie na przykład obok cesarza Japonii w Tokio. Chodziło bardziej o możliwość publicznej krytyki ustroju politycznego Polski i tyle - powiedział.

Polityk zapewniał też, że nie rozważa startu w wyborach do Europarlamentu. Jego zdaniem, w tych wyborach powinno się stawiać na ugrupowania sprzeciwiające się między innymi federalizacji wspólnoty.

- Do Europarlamentu w obecnych czasach powinna iść Konfederacja i ludzie, którzy tę polskość mają na sztandarach. Ja jestem ogromnym zwolennikiem Unii Europejskiej, ale jako wspólnoty ojczyzn - wskazał.

Parlamentarzystę zapytaliśmy także o szanse na realizację jego głównych postulatów przy obecnym układzie sił w polskiej polityce. Przypomnijmy, startując z list Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Kukiz argumentował, że zdecydował się na taki krok, bo ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wpisało do swojego programu między innymi zmianę ordynacji wyborczej, czy sędziów pokoju. Polityk odpowiadał, że stara się przekonywać do wdrożenia tych postulatów sejmową większość, jednak nie ma dziś takiej siły oddziaływania, jaką miał jeszcze w poprzedniej kadencji. Szans na wprowadzenie przynajmniej części z nich Paweł Kukiz niezmiennie wypatruje w Polskim Stronnictwie Ludowym.

- PSL czy Trzecia Droga mówi o konieczności partycypacji obywateli, w szczególności na tym lokalnym poziomie mówi o referendach. Chciałem też przypomnieć, tutaj się zwracam do Polskiego Stronnictwa Ludowego i Trzeciej Drogi, że macie państwo w swoich programach większy udział obywateli w sprawowaniu władzy, więc proszę, uchwalmy ustawę, która obniży próg frekwencyjny przy referendach lokalnych - apelował.

Z liderem ruchu Kukiz`15 rozmawialiśmy także o działalności Instytutu Demokracji Bezpośredniej, w tym platformy do e-votingu, czyli głosowania na odległość. Jak zapewniał, rozwiązanie zostanie zaprezentowane w ciągu najbliższych 2 tygodni. Według zamierzeń twórców, docelowo narzędzie to ma przejść w ręce rządu, który miałby administrować platformą i wykorzystywać ją między innymi do organizacji wyborów dla Polonii w krajach, w których polscy obywatele mieszkają w sporej odległości od lokali wyborczych. Jednym z nich jest Kanada.

Naszego gościa zapytaliśmy także o konflikt z posłem Zembaczyńskim, a także o propozycje zakładające odejście od prac domowych dla uczniów.
Z Pawłem Kukizem rozmawia Daniel Klimczak (02.02.2024)

Zobacz także

2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »