Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji…
2023-06-05, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie województwa

Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie województwa
- Bez względu na to, czy było milion, pół miliona, czy trzysta tysięcy był to największy marsz po 1989 roku - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca mówiąc o rozbieżnych szacunkach dotyczących liczby osób na niedzielnym marszu opozycji w Warszawie.
Odniósł się także do komentarzy niektórych politologów, którzy ocenili, że Donald Tusk w przemówieniu przed marszem nie powiedział nic konkretnego.

- Ludzie nie przyjechali tam po to, żeby słuchać wielogodzinnych przemówień programowych, tylko po to, żeby wziąć udział w marszu - stwierdził gość Radia Opole. - To był marsz protestu, ludzie chcieli pokazać temu rządowi, prezydentowi, obozowi władzy czerwoną kartkę.

- Byłem na marszu widziałem całe rodziny, ludzi uśmiechniętych, wesołych, którzy poświęcili swój wolny czas i przyjechali z całej Polski, aby niedzielę poświęcić wyższej sprawie. To nie był marsz nienawiści, to był marsz miłości do Polski, ale też pokazujący niechęć do tego, co w Polsce się dzieje i zaniepokojenie, że trzecia kadencja PiS będzie tragedią dla kraju - mówił wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Zbigniew Kubalańca, odpowiadając na słowa Janusza Kowalskiego z Suwerennej Polski, który na konferencji prasowej określił marsz 4 czerwca mianem "marszu nienawiści".

Na co liczy Platforma po zorganizowaniu manifestacji w Warszawie?
- Będzie to moment przełomowy, że ludzie, którzy nie do końca wierzyli w zwycięstwo opozycji w wyborach, widząc morze ludzi, da nadzieję i siłę, że w październiku jest realna szansa odsunąć PiS od władzy - powiedział Zbigniew Kubalańca.
- Myślę, że pierwsze sondaże po tym marszu i po tym, co zrobił pan prezydent będą dla PiS-u gorzką nauczką tego, że ludzi należy szanować, doceniać i nie można w sposób arogancki podchodzić do społeczeństwa.

Odniósł się także do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich, a także do zaproponowanej przez niego nowelizacji. Zdaniem gościa Radia Opole nowelizacja będzie leżała w sejmowej "zamrażalce" i nie będzie poddana pod głosowanie. - To metody stalinowskie, próby wyeliminowania z życia politycznego Donalda Tuska i oponentów - ocenił.

Zbigniew Kubalańca jest także wicemarszałkiem województwa odpowiedzialnym na kulturę, a Najwyższa Izba Kontroli wskazała ostatnio, że przez dwa lata nie udało się wdrożyć wspólnego dla instytucji kultury podległych samorządowi województwa e-biletu wstępu.
Dlaczego tak się stało? Zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej 2023-09-19, godz. 08:41 Ryszard Galla o kampanii wyborczej, kryzysie zbożowym i polityce imigracyjnej -Sondaże sondażami, ale nadal liczymy na przywrócenie tego stanu, który był kiedyś, czyli dwóch mandatów dla Mniejszości - mówił Ryszard Galla, poseł… » więcej 2023-09-18, godz. 09:09 Paweł Kukiz o tym kim jest "Pan Z." i o potrzebie głębokich zmian ustrojowych Pan Z.- Z, bo nie będę go lansował - sobie zrobił lans na Kukizie i ośmiu gwiazdkach. To jest jego cały pomysł na Polskę. - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »