Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół śr…
2023-05-30, 09:10 Autor: Ireneusz Prochera

Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich

Opolski kurator oświaty Michał Siek o dostępności miejsc w szkołach średnich
- Miejsca są, na tyle, by znaleźli dla siebie miejsce, ale są one nierównomiernie rozłożone. W tych szkołach bardzo popularnych zawsze jest duża rywalizacja. Jest konkurencja. To jest prawdziwa rekrutacja, więc kto lepszy, ten się dostanie. Ważne jest, by zabezpieczyć się w ten sposób, by była i szkoła drugiego i trzeciego wyboru, tak by nie wypaść z systemu rekrutacyjnego - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole opolski kurator oświaty Michał Siek, odnosząc się do pytań czy wszyscy ośmioklasiści znajdą dla siebie od września miejsce.
Od września do liceów, techników i "branżówek" przyjdzie 1,5 rocznika. Kumulacja to pokłosie reformy likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioletnie szkoły podstawowe.


Mówiąc o zakończonym niedawno egzaminie dla ośmioklasistów, opolski kurator powiedział:
-Ten wynik liczy się w procesie rekrutacji i ma sprawdzać wiedzę z podstawy programowej. Rozwiązanych bezbłędnie testów jest jednak niewiele , a uczniowie mają świadomość, że jak najlepszy wynik to przepustka do wymarzonej szkoły średniej.


Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych można składać do 20 czerwca. Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się pod koniec lipca i w sierpniu.

Przypomniał też, że od nowego roku szkolnego w szkołach podstawowych będzie o połowę mniej ośmioklasistów niż obecnie, co w jego ocenie, stanowi dla szkół ponadpodstawowych stanowi pewne wyzwanie.

Michał Siek skomentował także informacje, że polscy uczniowie klas IV są w pierwszej piątce najlepszych na świecie pod względem umiejętności czytania ze zrozumieniem. W rankingu PIRLS za 2021 rok Polska zajęła piąte miejsce razem z Finlandią.

Zobacz także

2023-09-27, godz. 08:47 Tomasz Siemoniak o polskich zbrojeniach i Marszu Miliona Serc - Ja się cieszę, że są pieniądze na wojsko, na obronę narodową. One są potrzebne! Ważne, żeby te pieniądze wydawać racjonalnie. Tego nie ma! Czy pieniądze… » więcej 2023-09-26, godz. 10:27 Adam Gomoła o 800+, barierze na granicy i funduszu covidowym - W sprawie 800+ jest prawie pełna zgoda. W Sejmie jako koalicja Trzecia Droga zagłosowaliśmy przeciw temu rozwiązaniu, które daje te pieniądze wszystkim… » więcej 2023-09-25, godz. 08:39 Poseł Janusz Kowalski o mniejszości niemieckiej i sytuacji w rolnictwie - Jak rozmawiam z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, to mam przekonanie, że tam większość zagłosuje na prawicę, dlatego, że widzą, że Towarzystwo… » więcej 2023-09-22, godz. 08:44 Posłanka Marcelina Zawisza o programie lewicy -Wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe, także ze względu na bezpieczeństwo Polski - oceniła w Porannej Rozmowie RO posłanka Nowej… » więcej 2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej 2023-09-19, godz. 08:41 Ryszard Galla o kampanii wyborczej, kryzysie zbożowym i polityce imigracyjnej -Sondaże sondażami, ale nadal liczymy na przywrócenie tego stanu, który był kiedyś, czyli dwóch mandatów dla Mniejszości - mówił Ryszard Galla, poseł… » więcej 2023-09-18, godz. 09:09 Paweł Kukiz o tym kim jest "Pan Z." i o potrzebie głębokich zmian ustrojowych Pan Z.- Z, bo nie będę go lansował - sobie zrobił lans na Kukizie i ośmiu gwiazdkach. To jest jego cały pomysł na Polskę. - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »