Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL…
2023-05-05, 08:41 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL?

Marcin Oszańca o tym, że PSL i Polska 2050 ogłosiły wspólny start w wyborach do parlamentu
- Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców z partią Szymona Hołowni, to "małżeństwo z rozsądku". W taki sposób określana jest koalicja PSL i Polski 2050 przez część komentatorów. Partie w czasie kampanii wyborczej będą miały osobne sztaby wyborcze, a w sejmie zamierzają stworzyć osobne kluby parlamentarne.
- To jest związek, który mam nadzieję, nie zakończy się po wyborach parlamentarnych, bo przed nami maraton wyborczy: wybory do Europarlamentu, wybory samorządowe - mówił gość Radia Opole.

Marcin Oszańca powiedział, że wspólna nazwa komitetu wyborczego będzie, trwają prace nad znakiem graficznym koalicji PL2050-PSL.
- Sztaby wyborcze partii będą osobne, natomiast będzie jeszcze jeden centralny, który będzie zawiadywał całą koalicją. Jeśli chodzi o kluby parlamentarne, to proszę spojrzeć jak wyglądają z koalicje, gdy ich podmioty nie posiadają własnego klubu w parlamencie - powiedział Marcin Oszańca.

Wskazał na Suwerenną Polskę, która jego zdaniem teraz się "rozpycha" i to co stało się z Porozumieniem, oraz Nowoczesną, Zielonych, którzy są w klubie Koalicji Obywatelskiej zdominowanym przez Platformę Obywatelską.

- Na podmiotowości ludowcom bardzo zależy, na tym żebyśmy mieli podmiotowość po wyborach, na to stawialiśmy. Takie samo było patrzenie kolegów z Polski 2050.
Partie w umowie koalicyjnej podzieliły się miejscami na listach wyborczych po połowie. Również pierwszymi miejscami na tych listach.

Gość Radia Opole powiedział, że od tygodnia trwają rozmowy o tym, w którym okręgu na pierwszym miejscu listy będzie przedstawiciel której partii.

- Będzie analiza danego regionu, potencjału danej partii i jej kandydatów. Ostatnie sondaże pokazują nam około 8 % (w woj. opolskim), badana jest także rozpoznawalność potencjalnych kandydatów i myślę, że duże szanse ma Polskie Stronnictwo Ludowe, na to, żeby "lokomotywa listy" była z naszego ugrupowania - powiedział przewodniczący PLS na Opolszczyźnie. Dopytywany, czy w takim razie przewodniczący partii w regionie będzie na pierwszym miejscu listy powiedział: - Przewodniczący partii w regionie musi wziąć odpowiedzialność za losy partii.

Jeśli chodzi o senat, to gość Radia Opole powiedział, że jest ogromna szansa, żeby kandydatem w okręgu 51 był członek PLS. - Czy do tego dojdzie, to potrzebujemy jeszcze dwóch, trzech tygodni, bo pakt senacki jest daleko posunięty, ale jeszcze nie dopięty. Ale jeśli koledzy stwierdzą, że kandydat będzie z innego ugrupowania to się na to zgodzimy - zaznaczył.

Zobacz także

2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej 2023-08-29, godz. 08:51 Michał Siek o brakujących nauczycielach, zarobkach w polskich szkołach i wynikach matur - Jeśli chodzi o pełne etaty, to brakuje nam około 200 nauczycieli. To około 1 procent całości. W przypadku pozostałych wakatów, chodzi o wymiar pracy… » więcej 2023-08-24, godz. 20:01 Wojciech Dąbrowski o rynku energii elektrycznej w Polsce, a także planach wobec Elektrowni Opole - Dzisiaj ceny energii w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. W internecie pojawia się wiele fake newsów, że ceny w Polsce są wysokie i oczywiście… » więcej 2023-08-24, godz. 18:14 Tomasz Siemoniak o starcie w wyborach z opolskiego okręgu - Województwo opolskie jest superważne na mapie politycznej Polski i liderowanie liście tutaj jest po prostu zaszczytem - oceniał w porannej rozmowie Radia… » więcej 2023-08-24, godz. 08:48 Wojciech Jarczak o walce z nielegalnymi składowiskami odpadów i złotej aldze w Januszkowicach - Mimo, że o niektórych miejscach wiemy od lat, cały proces, czyli ustalanie właściciela, próba wyegzekwowania usunięcia tych odpadów, to procesy czasochłonne… » więcej 2023-08-22, godz. 09:03 Szymon Ogłaza o kolei regionalnej i wykluczeniu transportowym - To są ciągle te same problemy, problemy taborowe [...] Rezerwy nie mamy, dlatego że oprócz napraw okresowych, zdarzają się również wypadki. I to jest… » więcej 2023-08-21, godz. 09:09 Violetta Porowska o rozmowach z Pawłem Kukizem, pytaniach referendalnych i promocji badmintona - Opozycja nie ma programu to musi grać personaliami. My program mamy, ten program Polakom prezentowaliśmy, przez całe 8 lat realizowaliśmy swój program… » więcej 2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »