Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym…
2023-04-07, 09:22 Autor: Daniel Klimczak

"Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu

"Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu
Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.
- Badania, które prowadzi także PZW potwierdzają, że zasolenie wód jest nadal bardzo duże. Nieszczęście, które spowodowało śniecie ryb, według wszelkich znaków na niebie i ziemi, może się powtórzyć - powiedział.

Zdaniem naszego gościa, za katastrofę na Odrze odpowiadają kopalnie na Śląsku, a sposobem na powstrzymanie takich sytuacji w przyszłości jest regulowanie zrzutów solanki. Jak usłyszeliśmy, powstający obecnie centralny system monitorowania jakości wód to spóźniony krok w dobrą stronę. Wędkarze przypominają jednak, że same pomiary nie wystarczą, by Odra stała się czystszą rzeką.

W trakcie rozmowy poruszaliśmy też kwestię zaplanowanych na lipiec 42. Klubowych Mistrzostw Świata w Wędkarstwie Spławikowym, które odbędą się na zbiorniku retencyjnym w okolicach Kluczborka. Jak przyznał Wiesław Miś, to świetna szansa na promocję Opolszczyzny, ale i spore wyzwanie dla organizatorów.

- Przekonaliśmy do tego naszych członków, bo to jest niemały wysiłek organizacyjny, także finansowy. Cieszymy się, że samorządowcy i pan wojewoda chcieli nas wesprzeć przy tego typu imprezie. To jest duża logistyka, to jest około 450 do 500 ludzi jeśli chodzi o zakwaterowanie, wyżywienie. Nad zbiornikami pracujemy już od ubiegłego roku, żeby mieć możliwość zaspokojenia oczekiwań wędkarzy z całego świata - tłumaczył.

Naszego gościa zapytaliśmy też o zainteresowanie wędkarstwem wśród młodzieży, a także grasujących w regionie kłusowników i sposób, w jaki możemy zweryfikować, czy kupowane przez nas ryby pochodzą z legalnego źródła.

Zobacz także

2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej 2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej 2023-08-01, godz. 11:41 Czesław Lang o tegorocznej edycji Tour de Pologne - Jakbyśmy położyli na szali plusy i minusy, to zdecydowanie więcej jest plusów, więcej tego, co przyniesie z sobą Tour de Pologne, czyli radości, emocji… » więcej 2023-07-31, godz. 08:46 Piotr Stanek o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Często na lekcjach historii jest temat dotyczący Powstania Warszawskiego, ale w tym całym cyklu on się niczym nie wyróżnia, czyli tak jak kolejne tematy… » więcej 2023-07-28, godz. 08:37 Jacek Wielgus o ustawie ułatwiającej życie poszukiwaczom-amatorom - Jestem pełen nadziei, że ta ustawa zostanie przyjęta. Polskie prawo obecnie jest bardzo mocno niedoprecyzowane. -mówił Jacek Wielgus, prezes Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2023-07-27, godz. 08:46 Patryk Stasiak o Centrum Zielonej Transformacji w Opolu -W przypadku Europy takich instalacji jest ponad 500, ponad 120 w samych Niemczech, tyle samo we Francji, a nawet 30 w Szwajcarii. W Japonii 1200! - mówił Patryk… » więcej 2023-07-26, godz. 08:37 Rafał Pydych (GDDKiA) o drogowych inwestycjach w regionie -Budowa obwodnicy Olesna to było duże zadanie, ale w najbliższych latach będzie realizowana kolejna duża inwestycja w naszym województwie. W tym roku planujemy… » więcej 2023-07-25, godz. 08:48 Marek Pietruszka o prawach miejskich dla Strzeleczek -Koszt szacowany potrzebnych zmian to ok. 8 tys. złotych. To głównie zmiany tabliczek i pieczątek - tak Marek Pietruszka mówi o tym ,co będzie się działo… » więcej 2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »