Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy…
2023-04-04, 09:12 Autor: Cezary Puzyna

Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy i możliwych podwyżkach dla egzaminatorów

Edward Kinder m.in. o droższych egzaminach na prawo jazdy
To już pewne i przegłosowane - po 15 kwietnia w górę idą opłaty za egzaminy na prawo jazdy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Teraz opłata za "teorię" w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu wyniesie 50 złotych, praktyka - 200 złotych, a tak zwane egzaminy zawodowe będą kosztować 250 złotych.
- Ta opłata nie była zmieniana od 2013 roku - zaznaczył gość Porannej Rozmowy. - Od dobrych kilku lat sygnalizowaliśmy do ministerstwa, że koszty organizacji przeprowadzania egzaminów są na tyle duże, iż oplata egzaminacyjna nie wystarcza na ich pokrycie.

Na razie opolski WORD nie notuje zwiększonej liczby zapisów na konkretne terminy egzaminów. Wyższe opłaty - "w jakimś zakresie" - jak określił gość Radia Opole powinny przełożyć się na podwyżki dla egzaminatorów, ale do tego jest potrzebna kolejna uchwała sejmiku, która otworzy taką możliwość. - Czekamy na nową uchwałę, a zgodnie ze zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym i kierujących pojazdami, sejmik ma czas do czerwca, żeby uchwalić warunki wynagradzania egzaminatorów, nie wprost podwyżki, natomiast - ja to nazywam - narzędzie, które umożliwi ewentualną regulację wynagrodzeń, bo przypomnę, że do tej pory wynagrodzenia egzaminatorów są regulowane na podstawie rozporządzenia ministra.

Z takiej decyzji na pewno mniej zadowoleni są kursanci, przyszli kierowcy. Oni muszą jeszcze doliczyć co najmniej 2-3 tysiące złotych za kurs prawa jazdy. - Egzamin tak naprawdę to nie jest nawet 10 procent ceny kursu. Trzeba też doliczyć 200 złotych za badania lekarskie - zauważa Edward Kinder.

Dzisiaj (04.04) w Opolu spotykają się członkowie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W programie między innymi omówienie stanu bezpieczeństwa na opolskich drogach. - To pierwsze w tym roku spotkanie. Spotkamy się przynajmniej dwa razy w roku. To szerokie gremium: służby mundurowe, zarządcy dróg, ale też przedstawiciele kuratorium oświaty czy szkół nauki jazdy. To te instytucje, które poprzez edukację wpływają na poprawę bezpieczeństwa i wspólnie zastanawiają się, co jeszcze można zrobić w tym zakresie.

Szef WORD-u wspomniał też o pewnym kursancie-rekordziście, który przystępował do egzaminu ponad 100 razy, bez powodzenia. Okazuje się, że ten niedoszły kierowca wciąż próbuje. - Ta osoba jest nadal naszym gościem, systematycznie, raz w miesiącu widzimy tę osobę. Próbowałem rozmawiać zarówno z tą osobą, jak i bliskimi, z rodzicami. Moje sugestie nie zostały wysłuchane, więc możemy tylko tę osobę dopuszczać do kolejnych egzaminów.

Zobacz także

2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej 2023-08-01, godz. 11:41 Czesław Lang o tegorocznej edycji Tour de Pologne - Jakbyśmy położyli na szali plusy i minusy, to zdecydowanie więcej jest plusów, więcej tego, co przyniesie z sobą Tour de Pologne, czyli radości, emocji… » więcej 2023-07-31, godz. 08:46 Piotr Stanek o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Często na lekcjach historii jest temat dotyczący Powstania Warszawskiego, ale w tym całym cyklu on się niczym nie wyróżnia, czyli tak jak kolejne tematy… » więcej 2023-07-28, godz. 08:37 Jacek Wielgus o ustawie ułatwiającej życie poszukiwaczom-amatorom - Jestem pełen nadziei, że ta ustawa zostanie przyjęta. Polskie prawo obecnie jest bardzo mocno niedoprecyzowane. -mówił Jacek Wielgus, prezes Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2023-07-27, godz. 08:46 Patryk Stasiak o Centrum Zielonej Transformacji w Opolu -W przypadku Europy takich instalacji jest ponad 500, ponad 120 w samych Niemczech, tyle samo we Francji, a nawet 30 w Szwajcarii. W Japonii 1200! - mówił Patryk… » więcej 2023-07-26, godz. 08:37 Rafał Pydych (GDDKiA) o drogowych inwestycjach w regionie -Budowa obwodnicy Olesna to było duże zadanie, ale w najbliższych latach będzie realizowana kolejna duża inwestycja w naszym województwie. W tym roku planujemy… » więcej 2023-07-25, godz. 08:48 Marek Pietruszka o prawach miejskich dla Strzeleczek -Koszt szacowany potrzebnych zmian to ok. 8 tys. złotych. To głównie zmiany tabliczek i pieczątek - tak Marek Pietruszka mówi o tym ,co będzie się działo… » więcej 2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej 2023-07-21, godz. 08:33 Barbara Zwierzewicz o programie 800+ i promującym go pikniku -Z punktu widzenia osób korzystających dotąd z programu 500+ , wprowadzenie 800+ oznaczać będzie tylko wyższą kwotę na koncie. Zasady programu pozstaną… » więcej 2023-07-20, godz. 08:42 Mariusz Staszewski o 42.Klubowych Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Spławikowym -W świecie wędkarskim to mozna powiedzieć taki mundial. Jest to naprawdę wysokiej rangi impreza. I sukcesem jest pozyskanie takiej imprezy. Choć kosztuje… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »