Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy…
2023-04-04, 09:12 Autor: Cezary Puzyna

Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy i możliwych podwyżkach dla egzaminatorów

Edward Kinder m.in. o droższych egzaminach na prawo jazdy
To już pewne i przegłosowane - po 15 kwietnia w górę idą opłaty za egzaminy na prawo jazdy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Teraz opłata za "teorię" w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu wyniesie 50 złotych, praktyka - 200 złotych, a tak zwane egzaminy zawodowe będą kosztować 250 złotych.
- Ta opłata nie była zmieniana od 2013 roku - zaznaczył gość Porannej Rozmowy. - Od dobrych kilku lat sygnalizowaliśmy do ministerstwa, że koszty organizacji przeprowadzania egzaminów są na tyle duże, iż oplata egzaminacyjna nie wystarcza na ich pokrycie.

Na razie opolski WORD nie notuje zwiększonej liczby zapisów na konkretne terminy egzaminów. Wyższe opłaty - "w jakimś zakresie" - jak określił gość Radia Opole powinny przełożyć się na podwyżki dla egzaminatorów, ale do tego jest potrzebna kolejna uchwała sejmiku, która otworzy taką możliwość. - Czekamy na nową uchwałę, a zgodnie ze zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym i kierujących pojazdami, sejmik ma czas do czerwca, żeby uchwalić warunki wynagradzania egzaminatorów, nie wprost podwyżki, natomiast - ja to nazywam - narzędzie, które umożliwi ewentualną regulację wynagrodzeń, bo przypomnę, że do tej pory wynagrodzenia egzaminatorów są regulowane na podstawie rozporządzenia ministra.

Z takiej decyzji na pewno mniej zadowoleni są kursanci, przyszli kierowcy. Oni muszą jeszcze doliczyć co najmniej 2-3 tysiące złotych za kurs prawa jazdy. - Egzamin tak naprawdę to nie jest nawet 10 procent ceny kursu. Trzeba też doliczyć 200 złotych za badania lekarskie - zauważa Edward Kinder.

Dzisiaj (04.04) w Opolu spotykają się członkowie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W programie między innymi omówienie stanu bezpieczeństwa na opolskich drogach. - To pierwsze w tym roku spotkanie. Spotkamy się przynajmniej dwa razy w roku. To szerokie gremium: służby mundurowe, zarządcy dróg, ale też przedstawiciele kuratorium oświaty czy szkół nauki jazdy. To te instytucje, które poprzez edukację wpływają na poprawę bezpieczeństwa i wspólnie zastanawiają się, co jeszcze można zrobić w tym zakresie.

Szef WORD-u wspomniał też o pewnym kursancie-rekordziście, który przystępował do egzaminu ponad 100 razy, bez powodzenia. Okazuje się, że ten niedoszły kierowca wciąż próbuje. - Ta osoba jest nadal naszym gościem, systematycznie, raz w miesiącu widzimy tę osobę. Próbowałem rozmawiać zarówno z tą osobą, jak i bliskimi, z rodzicami. Moje sugestie nie zostały wysłuchane, więc możemy tylko tę osobę dopuszczać do kolejnych egzaminów.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »