Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy…
2023-04-04, 09:12 Autor: Cezary Puzyna

Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy i możliwych podwyżkach dla egzaminatorów

Edward Kinder m.in. o droższych egzaminach na prawo jazdy
To już pewne i przegłosowane - po 15 kwietnia w górę idą opłaty za egzaminy na prawo jazdy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Teraz opłata za "teorię" w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu wyniesie 50 złotych, praktyka - 200 złotych, a tak zwane egzaminy zawodowe będą kosztować 250 złotych.
- Ta opłata nie była zmieniana od 2013 roku - zaznaczył gość Porannej Rozmowy. - Od dobrych kilku lat sygnalizowaliśmy do ministerstwa, że koszty organizacji przeprowadzania egzaminów są na tyle duże, iż oplata egzaminacyjna nie wystarcza na ich pokrycie.

Na razie opolski WORD nie notuje zwiększonej liczby zapisów na konkretne terminy egzaminów. Wyższe opłaty - "w jakimś zakresie" - jak określił gość Radia Opole powinny przełożyć się na podwyżki dla egzaminatorów, ale do tego jest potrzebna kolejna uchwała sejmiku, która otworzy taką możliwość. - Czekamy na nową uchwałę, a zgodnie ze zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym i kierujących pojazdami, sejmik ma czas do czerwca, żeby uchwalić warunki wynagradzania egzaminatorów, nie wprost podwyżki, natomiast - ja to nazywam - narzędzie, które umożliwi ewentualną regulację wynagrodzeń, bo przypomnę, że do tej pory wynagrodzenia egzaminatorów są regulowane na podstawie rozporządzenia ministra.

Z takiej decyzji na pewno mniej zadowoleni są kursanci, przyszli kierowcy. Oni muszą jeszcze doliczyć co najmniej 2-3 tysiące złotych za kurs prawa jazdy. - Egzamin tak naprawdę to nie jest nawet 10 procent ceny kursu. Trzeba też doliczyć 200 złotych za badania lekarskie - zauważa Edward Kinder.

Dzisiaj (04.04) w Opolu spotykają się członkowie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W programie między innymi omówienie stanu bezpieczeństwa na opolskich drogach. - To pierwsze w tym roku spotkanie. Spotkamy się przynajmniej dwa razy w roku. To szerokie gremium: służby mundurowe, zarządcy dróg, ale też przedstawiciele kuratorium oświaty czy szkół nauki jazdy. To te instytucje, które poprzez edukację wpływają na poprawę bezpieczeństwa i wspólnie zastanawiają się, co jeszcze można zrobić w tym zakresie.

Szef WORD-u wspomniał też o pewnym kursancie-rekordziście, który przystępował do egzaminu ponad 100 razy, bez powodzenia. Okazuje się, że ten niedoszły kierowca wciąż próbuje. - Ta osoba jest nadal naszym gościem, systematycznie, raz w miesiącu widzimy tę osobę. Próbowałem rozmawiać zarówno z tą osobą, jak i bliskimi, z rodzicami. Moje sugestie nie zostały wysłuchane, więc możemy tylko tę osobę dopuszczać do kolejnych egzaminów.

Zobacz także

2023-08-17, godz. 08:48 Anna Sułek o wyborczych ambicjach Konfederacji i pomysłach na tańsze mieszkania - Na ten moment nie piszemy żadnych scenariuszy i nie trwają rozmowy na ten temat - tak o ewentualnych powyborczych sojuszach Konfederacji powiedziała dziś… » więcej 2023-08-16, godz. 09:15 Marcelina Zawisza o referendum, wyborczych aspiracjach Lewicy i dotychczasowej działalności w sejmie - Uważamy, że jesli organizować referendum, to nie w dniu wyborów, ponieważ w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość próbuje obchodzić limity finansowania… » więcej 2023-08-14, godz. 08:50 Szymon Oparowski o manewrach grup ratowniczych i szkoleniu psów poszukiwawczych - To ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem psów. Kiedy mówimy, że jakaś osoba zaginęła, to idziemy po prostu w las… » więcej 2023-08-11, godz. 08:50 Janusz Kowalski o LGBT w szkołach, nowej gazecie i... internetowych memach - W województwie opolskim powinniśmy mieć bardzo dobrych posłów. Drużyna Zjednoczonej Prawicy akurat jest silna, ale Platforma Obywatelska to jest kompletny… » więcej 2023-08-10, godz. 09:06 Katarzyna Czochara o układaniu list wyborczych i kontroli wyborów przez obywateli - Jeśli chodzi o listy, kształt tych list, to zawsze takimi sprawami zajmuje się kierownictwo partii i kierownictwo partii też prezentuje poszczególnych kandydatów… » więcej 2023-08-09, godz. 09:45 Andrzej Buła o wyborach parlamentarnych, pieniądzach dla regionu i Europejskiej Inicjatywie Społecznej Marszałek regionu Andrzej Buła nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Gość porannej rozmowy Radia Opole zdementował w środę (09.08) informacje o swojej… » więcej 2023-08-08, godz. 08:38 Sławomir Kłosowski o piknikach promujących program Rodzina 800 Plus, nadchodzących wyborach parlamentarnych i likwidacji… - Ja oczywiście byłem pytany o to, czy ewentualnie brałbym pod uwagę kandydowanie. Jak zawsze w mojej partii powiedziałem, że jestem do dyspozycji pana prezesa… » więcej 2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej 2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »