Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzale…
2023-04-03, 09:13 Autor: Daniel Klimczak

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień
W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy nadal wypijają średnio ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
Statystyki zawyżają amatorzy mocnych trunków, którzy - jak wynika z badań - coraz częściej tracą kontrolę nad swoim nałogiem.

W ogólnopolskim dniu trzeźwości na temat uzależnień rozmawialiśmy z Tomaszem Jarczokiem, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.

Nasz gość wskazał, że do sięgania po alkohol, niektóre osoby zachęcają ostatnie wydarzenia.

- Wiele osób sięga po alkohol, żeby się odstresować, zrelaksować, bo na co dzień sa spięci, boją się, odczuwają lęk. Ostatnie lata też nam nie ułatwiają, mówię o COVID-zie o inflacji, o tym, że naprawdę wielu osobom jest ciężko. Alkohol jest dla nich substytutem dobrego humoru, z tym, że wtedy rodzi się choroba alkoholowa, jeśli zaczynamy to robić regularnie, często i zatracamy się wtedy.

W porannej rozmowie mówiliśmy także, jak postępować z osobami w naszym otoczeniu, które mogą znajdować się na drodze do uzależnienia. Zapytaliśmy też, czy likwidacja opolskiej izby wytrzeźwień może wpłynąć na pogłębianie problemów z alkoholem.

- Na pewno jest tak, że jeśli ktoś przesadzi z alkoholem i obudzi się potem w takim miejscu, a jest jeszcze w takiej niezbyt ostrej fazie uzależnienia, to jest szansa, że to może spowodować refleksję, która jeszcze go zatrzyma - powiedział Tomasz Jarczok.

Nasz gość zwrócił uwagę także na coraz większy problem związany z uzależnieniem od hazardu, pożyczek, czy gier komputerowych. Jak wskazał, przyczyna wszystkich tego typu problemów często tkwi w okresie dzieciństwa i niewłaściwych zachowaniach obserwowanych wśród rodziców.

- Znaczenie ma to, co się dzieje w naszym systemie rodzinnym, gdy się wychowujemy; to, czy ja jako rodzic nauczyłem moje dziecko wyrażać emocje, czy nauczyłem się przyjmować jego złość. Czy nauczyłem dziecko stawiania granic, czy wypracowałem w nim poczucie własnej wartości, bo to są czynniki chroniące. Jeżeli mamy człowieka, który ma w miarę właściwe poczucie własnej wartości, umie stawiać granice, umie mówić o emocjach, nie wstydzi się okazywania wrażliwości, czułości i tak dalej i ma szeroko rozumiane pasje, to ten alkohol, nawet jeśli się pojawi w jego życiu, nie będzie zagrożeniem. Będę więc zachęcał rodziców, by pracowali nad sobą. Jeśli rodzice nie zadbają o siebie, o swój stan emocjonalny, a będziemy przerzucać to na nasze dzieci, to wtedy alkohol czy narkotyki mogą stać się dla nich skutecznym sposobem odreagowywania emocji - przestrzegał gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej 2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej 2024-03-04, godz. 08:31 Daniel Palimąka o powodach dla wniosku o odwołanie starosty nyskiego - Wszystkie przewiny, które starosta poczynił powinny skutkować autodymisją i problem dziś nie miałby już miejsca, a zaufanie do zarządu powiatowego znacznie… » więcej 2024-03-01, godz. 08:48 Marcin Ociepa: ubolewam,że niektórzy dostają małpiego rozumu i wpisują się w zderzenie dwóch dużych partii -Nasi kandydaci będą startować w 10 powiatach i do sejmiku województwa opolskiego, pod różnymi szyldami. Tu mamy rozwiązania elastyczne, jak elastyczny… » więcej 2024-02-29, godz. 09:53 O samorządowych ambicjach Konfederacji i przyszłości wojny na Ukrainie - Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Ambicje Konfederacji związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi były głównym tematem Porannej Rozmowy Radia Opole z posłem tego ugrupowania Włodzimierzem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »