Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą…
2023-03-27, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska Kobza

Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka

Krzysztof Hetman o wspólnych wyborach z Polską 2050 Szymona Hołowni oraz o sytuacji w rolnictwie
Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o:
- wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050
- dwóch listach opozycji
- dymisji ministra rolnictwa
- ryzyku utraty funduszy europejskich
- Mogę się spodziewać tego komunikatu z ust naszych liderów przed lub zaraz po świętach Wielkiejnocy - powiedział w Radiu Opole Krzysztof Hetman, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego pytany o to, kiedy ogłoszony będzie wspólny start w wyborach do parlamentu PSL-u i Polski 2050 Szymona Hołowni.

- W tej chwili trwają nasze rozmowy polityczne, jaki będzie ich efekt ogłoszą nasi liderzy niedługo, bo święta za dwa tygodnie - dodał.

Gość Radia Opole przypomniał, że ludowcy od dawna stoją na stanowisku, że wspólna lista opozycji negatywnie wpłynie na wynik wyborczy i zdemotywuje dużą część wyborców po stronie opozycji do głosowania. - Oni zostaną w domu, nie pójdą do wyborów - wyjaśnił.

- Jeśli chcemy wygrać wybory, a naszym celem jest odsunięcie PiS od władzy, to musimy pokazać Polakom, co chcemy zrobić po wyborach, jaką mamy wizję państwa, a po drugie musimy za wszelką cenę zmobilizować po stronie opozycji wszystkich wyborców - mówił wiceprezes PSL Krzysztof Hetman.

Odniósł się także do coraz lepszych wyników w sondażach Konfederacji. Deklarowane przez wyborców poparcie dla tej partii plasuje ją obecnie na trzecim miejscu, po Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej.

- To jest kolejny kamyczek do ogródka wspólnej listy. W każdym podręczniku politologii przeczytamy, że ogromna polaryzacja będzie budowała trzeciego zawodnika, a nim jest dzisiaj Konfederacja. To śmiertelne zagrożenie dla Polski, bo jeśli się popatrzy na postulaty, to nie jest to nawet średniowiecze, to jest katastrofa - powiedział Krzysztof Hetman.

Wymienił takie postulaty jak odmowa prawa aborcji ciąży powstałej w wyniku gwałtu i kara więzienia dla kobiety za dokonanie aborcji.

Gość Radia Opole pytany o to, po co PSL wnioskuje o dymisję ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, skoro arytmetyka sejmowa pokazuje, że ten wniosek nie zyska wymaganej większości powiedział:

- Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS dzielnie broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka, który doprowadził do dramatycznej sytuacji polskich rolników. Alarmowaliśmy już w maju ubiegłego roku, że będzie problem z niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy. Od razu zaznaczam, że jesteśmy za tym, żeby Ukrainie pomagać, ale nie kosztem polskich rolników - powiedział Krzysztof Hetman.

Przypomniał, że dzisiaj rolnicy nie są w stanie sprzedać plonów z ubiegłego roku. Gdyby chcieli, to byłoby to poniżej kosztów produkcji, a i tak nie sprzedadzą, bo magazyny są pełne.

- Wszystkie magazyny w Polsce są zasypane ukraińskim zbożem. Alarmowaliśmy ministra rolnictwa, proponowaliśmy, aby wprowadzić kaucję wwozową na te zboża, nie zrobił minister nic, a jeszcze zapewniał w czerwcu rolników, że nie będzie problemów ze skupem i zasugerował, żeby przetrzymali zboże, bo na jesieni dostaną wyższą cenę - mówił wiceprezes PSL w Radiu Opole.

- Byłem na spotkaniu z rolnikami, między innymi z tymi, którzy pogonili ministra w Kielcach, oni zaczynają mówić o samobójstwie, to nie są żarty. Ci ludzie tracą majątek i dorobek całego życia.

Komisja Europejska przeznaczy pieniądze dla rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy. Razem z wkładem własnym Polski, będzie to 900 mln zł.

- Straty są na 8 mld złotych, a proponuje się niecały miliard - zaznaczył wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman. - Rolnikowi proponuje się 250 zł rekompensaty do tony pszenicy, ale tylko do trzech ton z hektara. W województwie lubelskim na dobrych ziemiach z hektara otrzymuje się 9 ton i tylko dla gospodarstw do 50 hektarów - podkreślał gość Radia Opole i wyjaśnił, że te zasady zaproponowało Brukseli ministerstwo rolnictwa.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat pieniędzy z unijnych funduszy spójności. Przyznał, że pojawiające się informacje o tym, że zagrożone są te środki, są prawdziwe. To ponad 300 mld złotych. Wiceprezes PSL i eurodeputowany tej partii powiedział, że rząd Polski wie, że tych pieniędzy nie dostanie, bo w dokumencie "umowa partnerska" przyjętym przez rząd zapisane są warunki otrzymania pieniędzy. Jednym z warunków jest dostęp do niezależnego, niezawisłego sądu.

- Tam jest wpisane i to wpisali urzędnicy ministerstwa funduszy, "nie spełniamy". Przyjęli dokument z pełną świadomością, że nie spełniają jednego z najważniejszych warunków, aby otrzymać pieniądze z polityki spójności - powiedział Krzysztof Hetman.

Zobacz także

2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej 2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej 2023-08-01, godz. 11:41 Czesław Lang o tegorocznej edycji Tour de Pologne - Jakbyśmy położyli na szali plusy i minusy, to zdecydowanie więcej jest plusów, więcej tego, co przyniesie z sobą Tour de Pologne, czyli radości, emocji… » więcej 2023-07-31, godz. 08:46 Piotr Stanek o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Często na lekcjach historii jest temat dotyczący Powstania Warszawskiego, ale w tym całym cyklu on się niczym nie wyróżnia, czyli tak jak kolejne tematy… » więcej 2023-07-28, godz. 08:37 Jacek Wielgus o ustawie ułatwiającej życie poszukiwaczom-amatorom - Jestem pełen nadziei, że ta ustawa zostanie przyjęta. Polskie prawo obecnie jest bardzo mocno niedoprecyzowane. -mówił Jacek Wielgus, prezes Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2023-07-27, godz. 08:46 Patryk Stasiak o Centrum Zielonej Transformacji w Opolu -W przypadku Europy takich instalacji jest ponad 500, ponad 120 w samych Niemczech, tyle samo we Francji, a nawet 30 w Szwajcarii. W Japonii 1200! - mówił Patryk… » więcej 2023-07-26, godz. 08:37 Rafał Pydych (GDDKiA) o drogowych inwestycjach w regionie -Budowa obwodnicy Olesna to było duże zadanie, ale w najbliższych latach będzie realizowana kolejna duża inwestycja w naszym województwie. W tym roku planujemy… » więcej 2023-07-25, godz. 08:48 Marek Pietruszka o prawach miejskich dla Strzeleczek -Koszt szacowany potrzebnych zmian to ok. 8 tys. złotych. To głównie zmiany tabliczek i pieczątek - tak Marek Pietruszka mówi o tym ,co będzie się działo… » więcej 2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej 2023-07-21, godz. 08:33 Barbara Zwierzewicz o programie 800+ i promującym go pikniku -Z punktu widzenia osób korzystających dotąd z programu 500+ , wprowadzenie 800+ oznaczać będzie tylko wyższą kwotę na koncie. Zasady programu pozstaną… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »