Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą…
2023-03-27, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska Kobza

Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka

Krzysztof Hetman o wspólnych wyborach z Polską 2050 Szymona Hołowni oraz o sytuacji w rolnictwie
Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o:
- wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050
- dwóch listach opozycji
- dymisji ministra rolnictwa
- ryzyku utraty funduszy europejskich
- Mogę się spodziewać tego komunikatu z ust naszych liderów przed lub zaraz po świętach Wielkiejnocy - powiedział w Radiu Opole Krzysztof Hetman, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego pytany o to, kiedy ogłoszony będzie wspólny start w wyborach do parlamentu PSL-u i Polski 2050 Szymona Hołowni.

- W tej chwili trwają nasze rozmowy polityczne, jaki będzie ich efekt ogłoszą nasi liderzy niedługo, bo święta za dwa tygodnie - dodał.

Gość Radia Opole przypomniał, że ludowcy od dawna stoją na stanowisku, że wspólna lista opozycji negatywnie wpłynie na wynik wyborczy i zdemotywuje dużą część wyborców po stronie opozycji do głosowania. - Oni zostaną w domu, nie pójdą do wyborów - wyjaśnił.

- Jeśli chcemy wygrać wybory, a naszym celem jest odsunięcie PiS od władzy, to musimy pokazać Polakom, co chcemy zrobić po wyborach, jaką mamy wizję państwa, a po drugie musimy za wszelką cenę zmobilizować po stronie opozycji wszystkich wyborców - mówił wiceprezes PSL Krzysztof Hetman.

Odniósł się także do coraz lepszych wyników w sondażach Konfederacji. Deklarowane przez wyborców poparcie dla tej partii plasuje ją obecnie na trzecim miejscu, po Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej.

- To jest kolejny kamyczek do ogródka wspólnej listy. W każdym podręczniku politologii przeczytamy, że ogromna polaryzacja będzie budowała trzeciego zawodnika, a nim jest dzisiaj Konfederacja. To śmiertelne zagrożenie dla Polski, bo jeśli się popatrzy na postulaty, to nie jest to nawet średniowiecze, to jest katastrofa - powiedział Krzysztof Hetman.

Wymienił takie postulaty jak odmowa prawa aborcji ciąży powstałej w wyniku gwałtu i kara więzienia dla kobiety za dokonanie aborcji.

Gość Radia Opole pytany o to, po co PSL wnioskuje o dymisję ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, skoro arytmetyka sejmowa pokazuje, że ten wniosek nie zyska wymaganej większości powiedział:

- Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS dzielnie broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka, który doprowadził do dramatycznej sytuacji polskich rolników. Alarmowaliśmy już w maju ubiegłego roku, że będzie problem z niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy. Od razu zaznaczam, że jesteśmy za tym, żeby Ukrainie pomagać, ale nie kosztem polskich rolników - powiedział Krzysztof Hetman.

Przypomniał, że dzisiaj rolnicy nie są w stanie sprzedać plonów z ubiegłego roku. Gdyby chcieli, to byłoby to poniżej kosztów produkcji, a i tak nie sprzedadzą, bo magazyny są pełne.

- Wszystkie magazyny w Polsce są zasypane ukraińskim zbożem. Alarmowaliśmy ministra rolnictwa, proponowaliśmy, aby wprowadzić kaucję wwozową na te zboża, nie zrobił minister nic, a jeszcze zapewniał w czerwcu rolników, że nie będzie problemów ze skupem i zasugerował, żeby przetrzymali zboże, bo na jesieni dostaną wyższą cenę - mówił wiceprezes PSL w Radiu Opole.

- Byłem na spotkaniu z rolnikami, między innymi z tymi, którzy pogonili ministra w Kielcach, oni zaczynają mówić o samobójstwie, to nie są żarty. Ci ludzie tracą majątek i dorobek całego życia.

Komisja Europejska przeznaczy pieniądze dla rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy. Razem z wkładem własnym Polski, będzie to 900 mln zł.

- Straty są na 8 mld złotych, a proponuje się niecały miliard - zaznaczył wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman. - Rolnikowi proponuje się 250 zł rekompensaty do tony pszenicy, ale tylko do trzech ton z hektara. W województwie lubelskim na dobrych ziemiach z hektara otrzymuje się 9 ton i tylko dla gospodarstw do 50 hektarów - podkreślał gość Radia Opole i wyjaśnił, że te zasady zaproponowało Brukseli ministerstwo rolnictwa.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat pieniędzy z unijnych funduszy spójności. Przyznał, że pojawiające się informacje o tym, że zagrożone są te środki, są prawdziwe. To ponad 300 mld złotych. Wiceprezes PSL i eurodeputowany tej partii powiedział, że rząd Polski wie, że tych pieniędzy nie dostanie, bo w dokumencie "umowa partnerska" przyjętym przez rząd zapisane są warunki otrzymania pieniędzy. Jednym z warunków jest dostęp do niezależnego, niezawisłego sądu.

- Tam jest wpisane i to wpisali urzędnicy ministerstwa funduszy, "nie spełniamy". Przyjęli dokument z pełną świadomością, że nie spełniają jednego z najważniejszych warunków, aby otrzymać pieniądze z polityki spójności - powiedział Krzysztof Hetman.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej 2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »