Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty…
2023-03-19, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC

Maciej Kalski o funduszach europejskich dla Województwa Opolskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Pierwszy nabór wniosków będzie obszaru aktywizacji bezrobotnych. W tym roku będzie przeznaczone na to 56 mln zł.

- Będzie mnóstwo konkursów na pieniądze na podnoszenie kwalifikacji, czyli tak zwane kształcenie ustawiczne - dodał dyrektor Kalski.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat kobiet na runku pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przygotował i opublikował raport na ten temat. W naszym regionie ponad połowę bezrobotnych stanowią kobiety.

- Ponad 36% pań zarejestrowanych w urzędach pracy nie posiada kwalifikacji zawodowych. Okazuje się także, że powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest trudnością - podkreślił gość Porannej Rozmowy. - Bywa tak, że po dłuższej przerwie panie tracą poczucie własnej wartości na rynku pracy, trudnością jest także znalezienie miejsca, gdzie dzieci mogą być zaopiekowane - dodał.
Co druga bezrobotna mieszka na wsi, tam tzw. wskaźnik uprzedszkolnienia jest niższy niż w miastach.

Jeśli chodzi o uchodźczynie z Ukrainy, te zadomowiły się w regionie, w większości odnalazły także na rynku pracy.
Niedawno minął rok od uruchomienia Centrum Integracji Cudzoziemców.

- 10 marca obchodziliśmy jubileusz otwarcia. Otrzymaliśmy bardzo wiele słów od pań z Ukrainy. Słyszymy coraz częściej, że integrują się, znajdują pracę, miejsce stałego pobytu. Widać, że państwo polskie, społeczeństwo, my - mieszkańcy regionu pomagaliśmy i dalej staramy się im pomagać, ale też traktujemy na równi, z pewnym zrozumieniem ich kłopotów - powiedział Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu.

Zobacz także

2023-05-19, godz. 09:46 Piotr Sitnik z Polska 2050: Taki populizm, czyli rzucenie hasła 800+ jest nieodpowiedzialne - Jako partia odpowiedzialna za państwo, przyglądamy się finansom i widzimy, że budżet ma ogromny deficyt, więc na ten moment nie stać nas na taki populizm… » więcej 2023-05-18, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do… - Mówimy "sprawdzam". Jeżeli PiS ma dobre intencje, to zróbmy to przed wyborami, a nie po wyborach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca… » więcej 2023-05-17, godz. 09:00 Poseł Czochara o konwencji programowej: To są propozycje realne, które będą na pewno realizowane, kiedy otrzymamy… - Jest to rzecz nierealna, żeby to mogło być od czerwca i pan Donald Tusk, który proponuje coś takiego dobrze o tym wie. Jest cały proces legislacyjny i… » więcej 2023-05-16, godz. 09:17 Sławomir Kłosowski o reakcjach na najnowsze propozycje PiS - Bardzo bym chciał, żeby okazało się, że zmieniliśmy ich mentalność, sposób myślenia o programach społecznych, ale ja im po prostu nie wierzę! - mówił… » więcej 2023-05-15, godz. 09:00 Burmistrz Hubert Ibrom zaprasza na obchody 800-lecia Ujazdu - To rzeczywiście dla nas rok szczególny: 800 lat od nadania praw miejskich Ujazdowi, dla najmniejszego miasta województwa opolskiego, ale siódmego najstarszego… » więcej 2023-05-11, godz. 15:20 Michał Kobosko (Polska 2050) o sojuszu z PSL i ustalaniu list wyborczych -Premię za zjednoczenie mam nadzieję, że zobaczymy w dniu wyborów, bo to jest jedyny prawdziwy sondaż - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Kobosko… » więcej 2023-05-11, godz. 08:59 Maciej Kalski o tym "Po co dzieciom rodzice" i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - Po co dzieciom rodzice? To pytanie zadamy jutro (12.05) w opolskiej filharmonii, bo planujemy spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Piotrowską - powiedział… » więcej 2023-05-10, godz. 08:35 Andrzej Jakiel o sytuacji na rynku nieruchomości -Mamy poważne wyhamowanie na rynku nieruchomości. Kontynuowane są przede wszystkim zaczęte już inwestycje. Nowych powstaje niewiele - ocenił Andrzej Jakiel… » więcej 2023-05-09, godz. 09:20 Kapitan Sobieszczański: "Impreza jest tłusta" - III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dwa lata pandemii, rejs, remont jachtu, to wszystko spowodowało czteroletnią przerwę w organizacji Opolskiego plebiscytu żeglarskiego. Wraca on w najbliższą… » więcej 2023-05-08, godz. 09:00 Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej - Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »