Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty…
2023-03-19, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC

Maciej Kalski o funduszach europejskich dla Województwa Opolskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Pierwszy nabór wniosków będzie obszaru aktywizacji bezrobotnych. W tym roku będzie przeznaczone na to 56 mln zł.

- Będzie mnóstwo konkursów na pieniądze na podnoszenie kwalifikacji, czyli tak zwane kształcenie ustawiczne - dodał dyrektor Kalski.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat kobiet na runku pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przygotował i opublikował raport na ten temat. W naszym regionie ponad połowę bezrobotnych stanowią kobiety.

- Ponad 36% pań zarejestrowanych w urzędach pracy nie posiada kwalifikacji zawodowych. Okazuje się także, że powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest trudnością - podkreślił gość Porannej Rozmowy. - Bywa tak, że po dłuższej przerwie panie tracą poczucie własnej wartości na rynku pracy, trudnością jest także znalezienie miejsca, gdzie dzieci mogą być zaopiekowane - dodał.
Co druga bezrobotna mieszka na wsi, tam tzw. wskaźnik uprzedszkolnienia jest niższy niż w miastach.

Jeśli chodzi o uchodźczynie z Ukrainy, te zadomowiły się w regionie, w większości odnalazły także na rynku pracy.
Niedawno minął rok od uruchomienia Centrum Integracji Cudzoziemców.

- 10 marca obchodziliśmy jubileusz otwarcia. Otrzymaliśmy bardzo wiele słów od pań z Ukrainy. Słyszymy coraz częściej, że integrują się, znajdują pracę, miejsce stałego pobytu. Widać, że państwo polskie, społeczeństwo, my - mieszkańcy regionu pomagaliśmy i dalej staramy się im pomagać, ale też traktujemy na równi, z pewnym zrozumieniem ich kłopotów - powiedział Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu.

Zobacz także

2023-05-26, godz. 08:42 Teresa Hrynkiewicz o targach Turystyki "W stronę słońca" -W tym roku mamy ofertę Kraju Środkowoczeskiego, Kraju Morawsko- Śląskiego, Burgundii, Nadrenii - Palatynatu, czyli bardziej europejsko, a nie egzotycznie… » więcej 2023-05-25, godz. 09:06 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o stadionie Odry, KFPP, Budżecie Obywatelskim i ambicjach politycznych - Stadion kosztuje 160 mln zł. 200 mln zł to cena brutto. I na razie te koszty nie rosną, choć czas nie sprzyja, bo inflacja jest faktycznie wysoka - mówił… » więcej 2023-05-24, godz. 09:28 Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania ze Starorzecza Odry nie będzie przedłużony, woda się oczyszcza - Pani minister pochwaliła szybkość działania i sprawność rozciągnięcia sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda… » więcej 2023-05-23, godz. 09:01 Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie - Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział… » więcej 2023-05-22, godz. 09:13 Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji - Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza… » więcej 2023-05-19, godz. 09:46 Piotr Sitnik z Polska 2050: Taki populizm, czyli rzucenie hasła 800+ jest nieodpowiedzialne - Jako partia odpowiedzialna za państwo, przyglądamy się finansom i widzimy, że budżet ma ogromny deficyt, więc na ten moment nie stać nas na taki populizm… » więcej 2023-05-18, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do… - Mówimy "sprawdzam". Jeżeli PiS ma dobre intencje, to zróbmy to przed wyborami, a nie po wyborach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca… » więcej 2023-05-17, godz. 09:00 Poseł Czochara o konwencji programowej: To są propozycje realne, które będą na pewno realizowane, kiedy otrzymamy… - Jest to rzecz nierealna, żeby to mogło być od czerwca i pan Donald Tusk, który proponuje coś takiego dobrze o tym wie. Jest cały proces legislacyjny i… » więcej 2023-05-16, godz. 09:17 Sławomir Kłosowski o reakcjach na najnowsze propozycje PiS - Bardzo bym chciał, żeby okazało się, że zmieniliśmy ich mentalność, sposób myślenia o programach społecznych, ale ja im po prostu nie wierzę! - mówił… » więcej 2023-05-15, godz. 09:00 Burmistrz Hubert Ibrom zaprasza na obchody 800-lecia Ujazdu - To rzeczywiście dla nas rok szczególny: 800 lat od nadania praw miejskich Ujazdowi, dla najmniejszego miasta województwa opolskiego, ale siódmego najstarszego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »