Pierwszy nabór wniosków będzie obszaru aktywizacji bezrobotnych. W tym roku będzie przeznaczone na to 56 mln zł.
- Będzie mnóstwo konkursów na pieniądze na podnoszenie kwalifikacji, czyli tak zwane kształcenie ustawiczne - dodał dyrektor Kalski.
W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat kobiet na runku pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przygotował i opublikował raport na ten temat. W naszym regionie ponad połowę bezrobotnych stanowią kobiety.
- Ponad 36% pań zarejestrowanych w urzędach pracy nie posiada kwalifikacji zawodowych. Okazuje się także, że powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest trudnością - podkreślił gość Porannej Rozmowy. - Bywa tak, że po dłuższej przerwie panie tracą poczucie własnej wartości na rynku pracy, trudnością jest także znalezienie miejsca, gdzie dzieci mogą być zaopiekowane - dodał.
Co druga bezrobotna mieszka na wsi, tam tzw. wskaźnik uprzedszkolnienia jest niższy niż w miastach.
Jeśli chodzi o uchodźczynie z Ukrainy, te zadomowiły się w regionie, w większości odnalazły także na rynku pracy.
Niedawno minął rok od uruchomienia Centrum Integracji Cudzoziemców.
- 10 marca obchodziliśmy jubileusz otwarcia. Otrzymaliśmy bardzo wiele słów od pań z Ukrainy. Słyszymy coraz częściej, że integrują się, znajdują pracę, miejsce stałego pobytu. Widać, że państwo polskie, społeczeństwo, my - mieszkańcy regionu pomagaliśmy i dalej staramy się im pomagać, ale też traktujemy na równi, z pewnym zrozumieniem ich kłopotów - powiedział Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu.