Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla
2023-02-21, 08:36 Autor: Ireneusz Prochera

Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla

Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla
Gwałtowny wzrost ubóstwa energetycznego w ostatnich miesiącach to jeden ze skutków wzrostu cen węgla. W skali całego kraju w obecnym sezonie grzewczym (2022/2023), średnie wydatki na zakup węgla wzrosły o 49 proc. i wyniosły ponad 4 400 zł - wynika z badania „Wydatki na zakup węgla w gospodarstwach domowych w sezonie 2022/2023”, które na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) przeprowadziła firma badawcza Minds & Roses. - Mieliśmy dramatyczny skok ubóstwa energetycznego związany z wysokimi cenami - mówił prezes Izby Łukasz Horbacz.

Niepokojące jest to, że z raportu wynika, że 1 proc ankietowanych przyznało, że palą "czym popadnie". W skali kraju to 90 tys. ton śmieci, które zamiast na wysypiskach wylądowały w piecach - dodał prezes IGSPW.
W wyniku kryzysu odsetek gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie energetycznym wzrósł o 69% w porównaniu do poprzedniego roku. Drastyczne podwyżki cen paliw kopalnych sprawiły, że obecnie ponad 45% gospodarstw domowych musi przeznaczyć co najmniej 10% swoich dochodów na zakup węgla. W skrajnym ubóstwie energetycznym, które wydaje przynajmniej jeedną piata dochodów na ogrzewanie, znalazło się 12% wszystkich rodzin.

Łukasz Horbacz odniósł się także do sytuacji na rynku węgla mówiąc, że w jego ocenie trudno jeszcze przesądzić, czy kryzys węglowy już się zakończył.

- Natomiast widzimy, że społeczeństwo sobie z kryzysem węglowym poradziło. I to całkiem dobrze. Główną przyczyną tego była relatywnie ciepła zima. Pomogły też programy osłonowe - mówił Łukasz Horbacz.

Prezes IGSPW przekazał też, że zarówno na rynkach światowych, jak i w Polsce na składach, cena węgla systematycznie spada, nawet do poziomu sprzed wojny na Ukrainie.

Zobacz także

2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej 2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »