Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice…
2022-12-01, 08:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Tomasz Boczar o oszczędzaniu energii na Politechnice Opolskiej

Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Tak jak każdy, czuję trochę chłód w pomieszczeniach, ale zachowujemy temperatury takie, żeby można było pracować, żeby studenci zachowywali komfort cieplny - powiedział prorektor Politechniki Opolskiej prof. Tomasz Boczar.
Od dzisiaj, zgodnie z ustawą sektor publiczny ma obowiązek oszczędzać energię. Oszczędności muszą wynieść 10%. Dotyczy to m.in. urzędów, jednostek samorządu i podległych im instytucji, zakładów opieki zdrowotnej, oraz uczelni wyższych.

Politechnika planowała wprowadzić w połowie grudnia nauczanie zdalne, jeśli cena energii elektrycznej nie zostanie zamrożona na poziomie 785 zł/MWh. Zamrożenie jednak nastąpiło, więc nauka będzie się odbywać w sposób stacjonarny.

Aby zaoszczędzić energię na Politechnice Opolskiej będą stosowane podstawowe rozwiązania takie, które można zastosować także w domach.

- Wymieniamy sukcesywnie oświetlenie, na oświetlenie ledowe. Chcemy, aby było uczujnikowane, czyli zapalało się wtedy, kiedy ktoś przebywa albo idzie, nasi administratorzy budynków są zobowiązani do tego, aby przeglądać czy ktoś nie otworzył okna przy odkręconym kaloryferze - mówił prorektor prof. Tomasz Boczar.

Gość Radia Opole podkreślał jednak, że Politechnika Opolska działania związane z oszczędzaniem energii podejmuje od dawna. Planuje też większe zmiany w przyszłości.

- 10 listopada podpisaliśmy list intencyjny z uczelniami z Wrocławia i Uniwersytetem Opolskim. Chcemy utworzyć docelowo grupę, która nie tylko, tak jak dotychczas kupowała energię, ale chcemy zostać producentem energii. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma dosyć duże tereny, które można zagospodarować pod farmy fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe - powiedział prof. Boczar. - Będziemy więc znaczącym producentem energii odnawialnej. Pieniądze na ten cel będą pozyskiwane z unijnych funduszy.

- Finalizuje się też nasza inwestycja na kampusie przy ul. Prószkowskiej. Powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie połączona z magazynem energii i ładowarkami samochodów elektrycznych.

Zobacz także

2023-02-06, godz. 09:18 Do sejmu Woźniak, Pośpiech i Mielec? Samorządowcy Tak dla Polski organizują się przed wyborami parlamentarnymi - Czy będzie porozumienie, jeszcze nie wiadomo. Rozmawiamy o tym, żeby jako ruch "Tak dla Polski", jako samorządowcy wesprzeć opozycję w walce o zwycięstwo… » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Urząd Statystyczny: Przeciętne wynagrodzenie w regionie wzrosło o 300 zł w miesiąc - 6368 zł wyniosło przeciętne wynagrodzenie w województwie opolskim w listopadzie ubiegłego roku, co uplasowało Opolszczyznę na 7 miejscu - powiedziała… » więcej 2023-02-04, godz. 09:08 Maciej Kalski: Myślę, że za styczeń znowu będzie wzrost bezrobocia - Nie widać negatywnego zjawiska związanego ze zwolnieniami. W całym 2022 roku zwolnień grupowych praktycznie nie było, za wyjątkiem jednego zakładu z Namysłowa… » więcej 2023-02-03, godz. 09:25 Rafał Bartek: Mniejszość sceptyczna po rozmowach z min. Czarnkiem, ale trzyma za słowo - Mijają dwa tygodnie i nie słyszymy, by coś się działo w tej sprawie po stronie ministerialnej - mówi Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2023-02-02, godz. 09:05 Rafał Pydych: Ogłaszamy trzeci przetarg na rozbudowę DK40 w Głuchołazach - Utrudnienia niewątpliwie będą występować - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Pydych dyr. opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg… » więcej 2023-02-01, godz. 09:45 Karina Bedrunka: Blisko 1,5 mld zł dla subregionów w województwie. Na co można je wydać? - Transformacja klimatyczno-energetyczna, transformacja cyfrowa jest dla Komisji Europejskiej bardzo ważnym obszarem wsparcia, jak również miejsca pracy - powiedziała… » więcej 2023-01-31, godz. 09:36 Katarzyna Czochara o budżecie, Mniejszości Niemieckiej i wojnie na Ukrainie - Nikt niczego nie ukrywa, wszystko jest jasne, wszystko jest czarno na białym - tak poseł Katarzyna Czochara (PiS) komentuje oskarżenia Konfederacji, że rząd… » więcej 2023-01-30, godz. 09:02 Burmistrz Kolbiarz: W Hajdukach Nyskich domy powstają jak grzyby po deszczu. Powstanie obwodnicy ten proces przerwie - Skoro jest taki wybór, że albo budujemy tą nitkę, która odcina Hajduki od Nysy, albo wcale, no to wolimy, żeby ta obwodnica była, bo jest potrzebna -… » więcej 2023-01-29, godz. 09:00 Ks. Drechsler: Linia frontu na Ukrainie biegnie przez ludzkie serca - Zgodnie z przewidywaniami, zapał do pomagania Ukraińcom osłabł. To naturalne. Na placu boju pozostała prawdziwa arystokracja ducha - mówi dyrektor Caritas Diecezji… » więcej 2023-01-28, godz. 09:00 Poseł W.Zembaczyński (.N) : Zobaczyliśmy jak wygląda ruski mir Opolski parlamentarzysta odwiedził ukraińskie tereny, gdzie toczy się wojna z rosyjskim agresorem. Jak mówi, trudno nam sobie nawet wyobrazić skalę brutalności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »