Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym…
2022-10-24, 13:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza

Marcin Ociepa
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej:
- o II Forum Rozwoju Regionalnego,
- rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny,
- Collegium Nobilium Opoliense,
- prawdopodobieństwie wybuchu wojny z Rosją.
- Bardzo mi na tym zależało, żeby w moim rodzinnym Opolu, na mojej rodzinnej Opolszczyźnie, stworzyć platformę spotkania się świata nauki i biznesu i administracji, bo efekt synergii tych trzech światów jest bardzo potrzebny i nie ma żadnej dużej inwestycji, bez współpracy tych partnerów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa o II Forum Rozwoju Regionalnego.

Wiceminister Obrony i poseł ziemi opolskiej podkreślił na antenie Radia Opole, że niezwykle istotne jest, że Opole doczekało się takiej imprezy.

- To bardzo ważne, że możemy się spotkać i spojrzeć na nasze wyzwania rozwojowe, ale z perspektywy ogólnopolskiej. Cechą charakterystyczną Forum jest to, że są zaproszeni przedstawiciele tych trzech światów z Opolszczyzny, ale przyjeżdżają też goście. W tym roku 5 ministrów, kilkudziesięciu prezesów stref ekonomicznych z całej polski, PAIH, Agencji Rozwoju przemysłu i długo by tak jeszcze wymieniać.

Rozmawialiśmy także o rewitalizacji Pomnika Powstań Śląskich i jego dekomunizacji.
- Powstania śląskie, to bardzo ważna część historii nie tylko tej ziemi, ale całej naszej ojczyzny. Tymczasem wszyscy znamy historię powstania warszawskiego, ostatnio bardzo mocno promuje się i słusznie wiedzę o powstaniu wielkopolskim, ale powstania śląskie to jest dla nas wyzwanie. Góra Św. Anny jest takim miejscem pamięci, które powinno być istotne nie tylko dla naszego regionu, czy województwa śląskiego,ale także w wymiarze ogólnopolskim.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej przejęło opiekę nad wspomnianym pomnikiem. To trzeci przypadek w kraju po Westerplatte i Pl. Piłsudskiego w Warszawie.
- Decyzją wicepremiera Mariusza Błaszczaka projekt rewitalizacji kompleksu został wpisany do planu inwestycji budowlanych MON. Od przyszłego roku ruszą prace, nie tylko dotyczące pomnika i placu, ale także amfiteatru - zapowiada wiceminister Ociepa.

W Porannej Rozmowie Radia Opole wiceminister Marcin Ociepa mówił także o jubileuszu Collegium Nobilium Opoliense oraz o prawdopodobieństwie wybuchu wojny między państwami NATO a Rosją jeszcze w tej dekadzie.
Zwrócił także uwagę na dużą skalę dezinformacji.
- To są instrumenty konfliktu poniżej progu wojny. Możemy być atakowani i to nie przez zatrudnionych internautów, którzy powielają nieprawdziwe informacje w internecie. To są jednostki wojskowe służb specjalnych Białorusi, Rosji, Chin, które są przeznaczone tylko do tego, żeby siać dezinformację - podkreślał wiceminister Ociepa.

- Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, że żebyśmy dojrzale podchodzili do tego co nas otacza.

Zobacz także

2023-01-05, godz. 08:40 Arkadiusz Wiśniewski: Jeżeli chodzi o koszty tej trasy (średnicówka) to jestem optymistą i myślę, że uda nam się… - Z dużym prawdopodobieństwem trasa średnicowa w Opolu powstanie, bo od lat się o to staramy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezydent Opola… » więcej 2023-01-04, godz. 09:04 Marek Tomków z NRA: Widzimy niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - Widzimy przede wszystkim niedobory niektórych antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek… » więcej 2023-01-03, godz. 08:32 Rekord zakażeń grypą. Pielęgniarka epidemiologiczna: Wzrost zachorowań będzie nam dość długo towarzyszył. - To zdecydowanie bardzo dobry pomysł - powiedziała o rekomendacji ministra zdrowia w sprawie noszenia maseczek Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, pielęgniarka epidemiologiczna… » więcej 2023-01-02, godz. 09:54 Kampania wyborcza 2023? Prof. Drosik: Podziały są tak duże, że jedna i druga strona będzie mówiła sama dla sieb… - Będą to wybory ważne, jak każde inne wybory. Podnoszenie rangi wyborów ma wpłynąć na mobilizację elektoratu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-01-01, godz. 08:45 Piotr Wojtowicz: nowe brzmienie Radia Opole w 2023 Prezes stacji zapowiada, że wraz z Nowym Rokiem słuchacze poznają odświeżone brzmienie Radia Opole. Jak mówi Piotr Wojtowicz, oprócz nowego układu programów… » więcej 2022-12-31, godz. 09:00 Karolina Sobolewska: "wystrzałowa" zabawa nie dla zwierząt - W Sylwestra trzeba zadbać o bezpieczeństwo psa, zarówno w domu, jak i na spacerze - mówi behawiorystka Karolina Sobolewska ze szkoły Top Dog. Dodaje, że… » więcej 2022-12-30, godz. 09:00 Elżbieta Kaczorowska-Rams o zmianach ważnych dla przedsiębiorców Jakie nowe obowiązki i zmiany czekają w nowym roku przedsiębiorców płacących składki w ZUS? Czemu służy przyspieszona cyfryzacja kontaktów z tą instytucją?… » więcej 2022-12-29, godz. 09:23 Bartłomiej Horaczuk: rekordowe wydatki na drogi wojewódzkie w 2022 roku - Na drogi wojewódzkie wydano w 2022 roku 170 mln złotych. W przyszłym roku wydatki znacząco wzrosną - mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu… » więcej 2022-12-28, godz. 10:52 Maciej Kalski m.in. o prognozach na rynku pracy na 2023 w naszym regionie Czy uda się utrzymać niski poziom bezrobocia, mimo wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego? Jak wyglądają prognozy na 2023 rok dla naszego regionu?… » więcej 2022-12-27, godz. 09:28 Wojewoda S.Kłosowski: rok pod znakiem dramatycznych wydarzeń -Mijający rok obfitował w różne dramatyczne wydarzenia - takie jak wybuch wojny na Ukrainie, tragiczny pożar na strzelnicy w Chrząstowicach, masowe śnięcia… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »