Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli…
2022-10-08, 09:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności. To świadoma polityka misyjna Lasów Państwowych

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności
Nadleśniczy Marek Cholewa o:
- dużym wzroście sprzedaży chrustu i drewna opałowego
- tym, czy może zabraknąć drewna na opał
- tym, że Lasy Państwowe będą produkować pelet
O 46 procent wzrosła sprzedaż tzw. gałęziówki, czyli chrustu w Polsce w porównaniu do ubiegłego roku. Jak mówi gość Porannej Rozmowy Radia Opole Marek Cholewa nadleśniczy Nadleśnictwa Opole w nadleśnictwie Opole na koniec sierpnia odnotowano wspomniane 46% wzrostu.

- Na koniec września mamy już 50-cio procentowy wzrost, czemu nie należy się dziwić. Jeśli ktoś palił węglem zawsze trochę drewna potrzebował. Wobec braku węgla zapotrzebowanie na drewno rośnie - powiedział nadleśniczy Cholewa.

Gość Radia Opole zaznaczył, że cena mimo wzrostu zainteresowania cena chrustu i drewna dla odbiorcy indywidualnego nie wzrośnie.
- Od zeszłego roku ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności, to jest świadoma polityka misyjna i odpowiedzialność społeczna Lasów Państwowych - podkreślił.

Nadleśniczy Marek Cholewa przypomniał że w lasach można kupić także drewno na opał w formie drewna okrągłego w stosach lub już pocięte i porąbane, czyli tzw drewno kominkowe.
Mimo dużego popytu na drewno, leśnicy nie prowadzą zwiększonej wycinki drzew.

- Ustawa nam na to nie pozwala. Lasy Państwowe działają na podstawie zatwierdzonych na 10 lat plany urządzenia lasu i one bardzo restrykcyjnie regulują możliwość rocznego pozyskiwania drewna. Drewna nie zabraknie, ale może się zdarzyć tak, że trzeba będzie na nie trochę dłużej poczekać. Mamy ustalony limit i w jego ramach musimy gospodarować. Za 3 miesiące jest nowy rok, nowy plan i wtedy zapraszamy, od 2 stycznia każde nadleśnictwo będzie sprzedawało drewno z nowej puli - wyjaśnił nadleśniczy Cholewa.

Potwierdził także, że Lasy Państwowe będą produkować pelet.

- Każda regionalna dyrekcja ma wydzielić pewną pule drewna, będzie wybrany operator, który będzie pelet produkował bądź Lasy Państwowe zainwestują w odpowiednią linię do produkcji peletu - powiedział Marek Cholewa.

Dodał, że jest to pokłosie braków peletu na rynku. Te są z kolei spowodowane sprzedawaniem produktu przez jego producentów do Niemiec. - Bardzo wiele polskich firm wykorzystuje to, żeby zarobić trochę więcej niż w Polsce. My, jako firma państwowa będziemy produkować i dystrybuować pelet do miejskich lub osiedlowych ciepłowni bądź odbiorców indywidualnych po cenach zbliżonych do kosztów wytworzenia, nie będziemy na tym zarabiać 100 czy 200 proc.

Zobacz także

2024-02-29, godz. 09:53 O samorządowych ambicjach Konfederacji i przyszłości wojny na Ukrainie - Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Ambicje Konfederacji związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi były głównym tematem Porannej Rozmowy Radia Opole z posłem tego ugrupowania Włodzimierzem… » więcej 2024-02-28, godz. 11:19 Chcę pracować na rzecz Prudnika - Katarzyna Czochara o starcie w wyborach samorządowych Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę była poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych powalczy… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe i przyszłości regionalnej kolei Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Związani z nią działacze będą wspierać Arkadiusza Wiśniewskiego, który… » więcej 2024-02-26, godz. 09:31 Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ… » więcej 2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »