Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli…
2022-10-08, 09:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności. To świadoma polityka misyjna Lasów Państwowych

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności
Nadleśniczy Marek Cholewa o:
- dużym wzroście sprzedaży chrustu i drewna opałowego
- tym, czy może zabraknąć drewna na opał
- tym, że Lasy Państwowe będą produkować pelet
O 46 procent wzrosła sprzedaż tzw. gałęziówki, czyli chrustu w Polsce w porównaniu do ubiegłego roku. Jak mówi gość Porannej Rozmowy Radia Opole Marek Cholewa nadleśniczy Nadleśnictwa Opole w nadleśnictwie Opole na koniec sierpnia odnotowano wspomniane 46% wzrostu.

- Na koniec września mamy już 50-cio procentowy wzrost, czemu nie należy się dziwić. Jeśli ktoś palił węglem zawsze trochę drewna potrzebował. Wobec braku węgla zapotrzebowanie na drewno rośnie - powiedział nadleśniczy Cholewa.

Gość Radia Opole zaznaczył, że cena mimo wzrostu zainteresowania cena chrustu i drewna dla odbiorcy indywidualnego nie wzrośnie.
- Od zeszłego roku ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności, to jest świadoma polityka misyjna i odpowiedzialność społeczna Lasów Państwowych - podkreślił.

Nadleśniczy Marek Cholewa przypomniał że w lasach można kupić także drewno na opał w formie drewna okrągłego w stosach lub już pocięte i porąbane, czyli tzw drewno kominkowe.
Mimo dużego popytu na drewno, leśnicy nie prowadzą zwiększonej wycinki drzew.

- Ustawa nam na to nie pozwala. Lasy Państwowe działają na podstawie zatwierdzonych na 10 lat plany urządzenia lasu i one bardzo restrykcyjnie regulują możliwość rocznego pozyskiwania drewna. Drewna nie zabraknie, ale może się zdarzyć tak, że trzeba będzie na nie trochę dłużej poczekać. Mamy ustalony limit i w jego ramach musimy gospodarować. Za 3 miesiące jest nowy rok, nowy plan i wtedy zapraszamy, od 2 stycznia każde nadleśnictwo będzie sprzedawało drewno z nowej puli - wyjaśnił nadleśniczy Cholewa.

Potwierdził także, że Lasy Państwowe będą produkować pelet.

- Każda regionalna dyrekcja ma wydzielić pewną pule drewna, będzie wybrany operator, który będzie pelet produkował bądź Lasy Państwowe zainwestują w odpowiednią linię do produkcji peletu - powiedział Marek Cholewa.

Dodał, że jest to pokłosie braków peletu na rynku. Te są z kolei spowodowane sprzedawaniem produktu przez jego producentów do Niemiec. - Bardzo wiele polskich firm wykorzystuje to, żeby zarobić trochę więcej niż w Polsce. My, jako firma państwowa będziemy produkować i dystrybuować pelet do miejskich lub osiedlowych ciepłowni bądź odbiorców indywidualnych po cenach zbliżonych do kosztów wytworzenia, nie będziemy na tym zarabiać 100 czy 200 proc.

Zobacz także

2022-12-28, godz. 10:52 Maciej Kalski m.in. o prognozach na rynku pracy na 2023 w naszym regionie Czy uda się utrzymać niski poziom bezrobocia, mimo wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego? Jak wyglądają prognozy na 2023 rok dla naszego regionu?… » więcej 2022-12-27, godz. 09:28 Wojewoda S.Kłosowski: rok pod znakiem dramatycznych wydarzeń -Mijający rok obfitował w różne dramatyczne wydarzenia - takie jak wybuch wojny na Ukrainie, tragiczny pożar na strzelnicy w Chrząstowicach, masowe śnięcia… » więcej 2022-12-26, godz. 08:45 Dawid Rusak o zmianach ważnych dla pracowników - W przyszłym roku dwukrotnie wzrośnie pensja minimalna i stawka godzinowa - przypomina nadinspektor Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Nasz… » więcej 2022-12-25, godz. 08:30 Biskup Andrzej Czaja o tym, jak dobrze świętować Boże Narodzenie Jak nie przegapić Bożego Narodzenia i jak dobrze świętować, gdy przygotowania często kosztowały nas wiele wysiłku na świętowanie nie ma już siły? Między… » więcej 2022-12-24, godz. 08:45 Jakub Roszuk o tym, czy karp nadal króluje na świątecznych talerzach - Ceny karpia są dużo wyższe niż przed rokiem, ale myślę, że ta ryba zasługuje na to - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Rybackiej Grupy Działania "Opolszczyzna"… » więcej 2022-12-23, godz. 08:45 "Mówimy tu o tysiącach hektarów" - Waldemar Janeczek o ziemi, która zacznie trafiać od przyszłego roku do rolników… Około 15,5 tys. hektarów wróci na pewno do zasobu, a łącznie to 25,5 tys. ha. - To bardzo dużo - ocenia Waldemar Janeczek, dyrektor oddziału terenowego… » więcej 2022-12-22, godz. 08:45 "Nikt nie spodziewał się, że to tak długo będzie trwało" - Dawid Drożdż o pomocy dla uchodźców - Piękna karta pomocy mieszkańców regionu dla uchodźców, ale nie jest pocieszające to, że ta pomoc jest nadal potrzebna - mówi dyrektor oddziału okręgowego… » więcej 2022-12-21, godz. 08:30 Sylwester Brząkała: robimy wszystko, aby połączenia były realizowane punktualnie Skąd wzięły się wczoraj tak duże problemy z kursowaniem pociągów w naszym regionie? Zapytaliśmy o to Sylwestra Brząkałę, dyrektora oddziału POLREGIO… » więcej 2022-12-20, godz. 08:52 Andrzej Buła o budżecie województwa zaplanowanym na rok 2023 Gościem "Porannej rozmowy Radia Opole" był marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła z którym rozmawialiśmy o budżecie województwa zaplanowanym na… » więcej 2022-12-19, godz. 08:42 Beata Kempa: trzeba postawić tamę "szaleństwu dekarbonizacyjnemu" - To co dzieje się w UE to szaleństwo dekarbonizacyjne. Jest mocne przyciśnięcie gazu, szczególnie przez Fransa Timmermansa, mimo, że na wschodzie szaleje… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »