- To nie znaczy, że nie mamy innych regionów równie bogatych w tradycję, ale Opolszczyzna się wyróżnia, pod względem aktywności, chęci współpracy z depozytariuszami - dodała.
Pytana, czy Opolszczyzna ma szansę na to, aby oprócz tradycji układania dywanów kwietnych wpisanej na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO znalazły się jeszcze inne wpisy powiedziała:
- Ideą UNESCO jest to, aby lista przedstawiała bogactwo zjawisk, tradycji na całym świecie. Podobnie my, staramy się, aby wszystkie regiony były obecne na tej liście, decydują o tym społeczności. Wpis tradycji dywanów kwiatowych jako trzeci z Polski to ogromy sukces - zaznaczyła Joanna Cicha-Kuczyńska.
Obecnie kolejne elementy dziedzictwa z innych regionów Polski czekają na decyzję Komitetu Międzyrządowego ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Najbliższa sesja odbędzie się w grudniu. Na wpis na listę czeka wniosek wspólny sześciu państw w tym Polski, jest to flisactwo. W 2023 roku będzie rozpatrywany wniosek Polski i dotyczy Poloneza - tradycyjnego tańca polskiego. Wnioski dotyczące jednego kraju można składać raz na dwa lata.
- Kolejny element z terenu Opolszczyzny będzie miał szansę, ale w ujęciu szerszym jako jeden z elementów, który dotyczy Polski. Myślimy o elementach, tradycjach, które dotyczą całej Polski, a mają swoje lokalne, regionalne warianty i Opolszczyzna będzie również zaproszona - wyjaśniła.
Rozmawiałyśmy także o programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura ludowa i tradycyjna" o działaniu "Mistrz tradycji".
Chcesz wiedzieć więcej o tym działaniu?
Posłuchaj całej rozmowy!