Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Jakub Roszuk: Rano miałem informację, że to było…
2022-08-19, 09:29 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jakub Roszuk: Rano miałem informację, że to było 30 sztuk śniętych ryb w Kanale Gliwickim. W obecnej sytuacji każde śnięcie jest traktowane jako poważne.

Jakub Roszuk o tym, jak uratować Odrę
Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o:
- Śniętych rybach znalezionych w Kanale Gliwickim
- Stanie rzeki Odry na Opolszczyźnie
- Planach wprowadzenia zakazu zabierania ryb z Odry na opolskim odcinku
- Z tego co wiem, zostały powiadomione wszystkie służby, które miały podjąć jakieś działania, mówię głównie o Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, który miał pobrać próby. Dzisiaj rano miałem informację, że to było 30 sztuk - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jakub Roszuk, ichtiolog i dyrektor biura Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.

W Kanale Gliwickim zauważono wczoraj śnięte ryby.

- Nie bagatelizujemy tego oczywiście. W obecnej sytuacji każde śnięcie jest traktowane jako poważne. Z jednej strony się cieszę, że tak jest. Z drugiej jednak w naturalnych warunkach ryby mają prawo snąć - dodał.

Gość Radia Opole skomentował także doniesienia niemieckiej strony, że skażenie Odry może mieć podłoże naturalne. W wodzie wykryto złote algi, potwierdziło to także polskie Ministerstwo Środowiska.

- To temat złożony. Wątków jest wiele. Mówiliśmy o rtęci, potem o związkach chemicznych, teraz pojawiają się czynniki biologiczne. Myślę, że to mogło wszystko się nałożyć. Złote algi to organizmy, które żyją w słonych wodach, pytanie czemu woda jest mocno zasolona - powiedział Jakub Roszuk.

Polski Związek Wędkarski współpracuje ze służbami wojewody, lekarze weterynarii pobierają próby ryb do badań toksykologicznych.

- Na razie nie ma zakazu łowienia ryb, na opolskim odcinku Odry ryby są. Warto jednak się zastanowić i zarząd okręgu w Opolu i w Katowicach na najbliższym posiedzeniu chcemy wprowadzić decyzję o zakazie zabierania ryb po to, żeby te odcinki Odry stały się bazą genetyczną ryb rzecznych cennych gatunków, w cudzysłowie wylęgarnią - zapowiedział dyrektor biura Zarządu PZW w Opolu.

Dodał, że teraz trzeba zrobić wszystko, żeby wyeliminować potencjalne źródła zanieczyszczeń, żeby odcinki Odry na terenie województwa opolskiego, który będzie lepiej monitorowany jeśli chodzi o zanieczyszczenia, stały się miejscem budowania zabezpieczenia puli genetycznej i materiału, który będzie spływał na odcinki rzeki w kierunku Wrocławia i Szczecina.

- Uważam, że legislacja jest ułomna, pomimo, że mamy nad rzeką ludzi, wędkarzy, którzy na bieżąco zgłaszają każde sygnały. Nie chcę negować działania WIOŚ, ale rozumiem, że oni są też ograniczeni prawem, które nie jest doskonałe, zmieńmy to.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o zarybianiu Odry. Taki obowiązek ma PZW. Na opolskim odcinku ono będzie miało miejsce. - Natomiast jeśli chodzi o ten odcinek, gdzie nastąpiła tragedia zarząd główny PZW wystąpi zarówno do Wód Polskich, z którymi mamy umowę o zarybianie, o wstrzymanie do momentu wyjaśnienia, co jest przyczyną i po drugie, czy rzeka jest już gotowa na to, żeby wpuszczać tam ryby - wyjaśnił.

Dodał także, że dla przedsiębiorców, którzy żyją z rzeki, a których biznes teraz upada, powinno być jakiegoś rodzaju wsparcie.

- Warto się zastanowić w jaki sposób wesprzeć branżę. Rybacy, kiedy jest zakaz polowy dorsza mają z tego tytułu rekompensaty. Uważam, że powinniśmy się pochylić teraz nad ludźmi, którzy z Odry żyli - powiedział Jakub Roszuk.

Zobacz także

2022-09-30, godz. 09:07 Aleksandra Czerkawska z RLGD "Opolszczyzna" o X Wojewódzkim Święcie Karpia Opolskiego Gościem Radia Opole była dziś Aleksandra Czerkawska z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna". Rozmawialiśmy m.in. o : - Wojewódzkim Święcie… » więcej 2022-09-29, godz. 08:48 Jarosław Durszewicz o tym, że szkoła powinna doceniać, a nie oceniać Gościem Radia Opole był dziś prezes Fundacji "Szkoła bez ocen" Jarosław Durszewicz. Rozmawialiśmy o: - nowatorskim systemie oceniania, który nie polega… » więcej 2022-09-28, godz. 09:11 Anna Zalewska o sporach w rządzie, receptach UE na kryzys energetycznych, Baltic Pipe, KPO Gościem porannej rozmowy była dziś europoseł PiS Anna Zalewska. Rozmawialiśmy o: - sporach w rządzie - receptach Unii Europejskiej na kryzys energetyczny -… » więcej 2022-09-27, godz. 09:12 Prof. Mirosław Wiatkowski o technologii oczyszczającej zbiornik Turawski Gościem Radia Opole był dziś prof. Mirosław Wiatkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rozmawialiśmy o: - trzyletnim projekcie dotyczącym oczyszczaniu… » więcej 2022-09-26, godz. 09:01 Tomasz Pawłuszko o częściowej mobilizacji w Rosji, kontrofensywie ukraińskiej Gościem Radia Opole był dziś dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Rozmawialiśmy m.in. o: - częściowej mobilizacji Rosjan… » więcej 2022-09-25, godz. 09:05 ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas o problemach demograficznych W województwie opolskim mamy największy odsetek mieszkańców powyżej 90. roku życia. Mieszkańców 90+ mamy - wg danych GUS - 6134. 10 lat temu było ich… » więcej 2022-09-24, godz. 09:00 Agnieszka Gabruk o VI Targach Ekonomii Społecznej i mieszkaniach dla uchodźców - Mamy sporo podmiotów ekonomii społecznej. GUS mówi, że jest ich, tych aktywnych - 2300. To cały sektor pozarządowy, fundacje stowarzyszenia, spółdzielnie… » więcej 2022-09-23, godz. 08:50 Jarosław Gowin: Opozycji bym radził, żeby zanim zaczną rozdzielać stanowiska w rządzie, albo mówić, kto do rządu… Jarosław Gowin, lider Porozumienia o: - opozycji i przyszłorocznych wyborach parlamentarnych - pomysłach na pomoc samorządom w związku z wzrostem cen energii -… » więcej 2022-09-22, godz. 09:15 Hanna Sterniuk-Mościcka: Opolszczyzna wyróżnia się jeśli chodzi o liczbę osób powyżej 90. roku życia. Jest ich… Hanna Sterniuk-Mościcka o: - Wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w gminach - starzejącym się społeczeństwie - wzrastającej liczbie… » więcej 2022-09-21, godz. 08:56 Marcin Oszańca o wizycie Władysława Kosiniaka Kamysza w regionie, dogadywaniu się opozycji i czy PSL snuje plany współpracy… Gościem Radia Opole o poranku był dziś Marcin Oszańca, prezes PSL w regionie, z którym rozmawialiśmy o: - wizycie szefa PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »