Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Jakub Roszuk: Rano miałem informację, że to było…
2022-08-19, 09:29 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jakub Roszuk: Rano miałem informację, że to było 30 sztuk śniętych ryb w Kanale Gliwickim. W obecnej sytuacji każde śnięcie jest traktowane jako poważne.

Jakub Roszuk o tym, jak uratować Odrę
Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o:
- Śniętych rybach znalezionych w Kanale Gliwickim
- Stanie rzeki Odry na Opolszczyźnie
- Planach wprowadzenia zakazu zabierania ryb z Odry na opolskim odcinku
- Z tego co wiem, zostały powiadomione wszystkie służby, które miały podjąć jakieś działania, mówię głównie o Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, który miał pobrać próby. Dzisiaj rano miałem informację, że to było 30 sztuk - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jakub Roszuk, ichtiolog i dyrektor biura Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.

W Kanale Gliwickim zauważono wczoraj śnięte ryby.

- Nie bagatelizujemy tego oczywiście. W obecnej sytuacji każde śnięcie jest traktowane jako poważne. Z jednej strony się cieszę, że tak jest. Z drugiej jednak w naturalnych warunkach ryby mają prawo snąć - dodał.

Gość Radia Opole skomentował także doniesienia niemieckiej strony, że skażenie Odry może mieć podłoże naturalne. W wodzie wykryto złote algi, potwierdziło to także polskie Ministerstwo Środowiska.

- To temat złożony. Wątków jest wiele. Mówiliśmy o rtęci, potem o związkach chemicznych, teraz pojawiają się czynniki biologiczne. Myślę, że to mogło wszystko się nałożyć. Złote algi to organizmy, które żyją w słonych wodach, pytanie czemu woda jest mocno zasolona - powiedział Jakub Roszuk.

Polski Związek Wędkarski współpracuje ze służbami wojewody, lekarze weterynarii pobierają próby ryb do badań toksykologicznych.

- Na razie nie ma zakazu łowienia ryb, na opolskim odcinku Odry ryby są. Warto jednak się zastanowić i zarząd okręgu w Opolu i w Katowicach na najbliższym posiedzeniu chcemy wprowadzić decyzję o zakazie zabierania ryb po to, żeby te odcinki Odry stały się bazą genetyczną ryb rzecznych cennych gatunków, w cudzysłowie wylęgarnią - zapowiedział dyrektor biura Zarządu PZW w Opolu.

Dodał, że teraz trzeba zrobić wszystko, żeby wyeliminować potencjalne źródła zanieczyszczeń, żeby odcinki Odry na terenie województwa opolskiego, który będzie lepiej monitorowany jeśli chodzi o zanieczyszczenia, stały się miejscem budowania zabezpieczenia puli genetycznej i materiału, który będzie spływał na odcinki rzeki w kierunku Wrocławia i Szczecina.

- Uważam, że legislacja jest ułomna, pomimo, że mamy nad rzeką ludzi, wędkarzy, którzy na bieżąco zgłaszają każde sygnały. Nie chcę negować działania WIOŚ, ale rozumiem, że oni są też ograniczeni prawem, które nie jest doskonałe, zmieńmy to.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o zarybianiu Odry. Taki obowiązek ma PZW. Na opolskim odcinku ono będzie miało miejsce. - Natomiast jeśli chodzi o ten odcinek, gdzie nastąpiła tragedia zarząd główny PZW wystąpi zarówno do Wód Polskich, z którymi mamy umowę o zarybianie, o wstrzymanie do momentu wyjaśnienia, co jest przyczyną i po drugie, czy rzeka jest już gotowa na to, żeby wpuszczać tam ryby - wyjaśnił.

Dodał także, że dla przedsiębiorców, którzy żyją z rzeki, a których biznes teraz upada, powinno być jakiegoś rodzaju wsparcie.

- Warto się zastanowić w jaki sposób wesprzeć branżę. Rybacy, kiedy jest zakaz polowy dorsza mają z tego tytułu rekompensaty. Uważam, że powinniśmy się pochylić teraz nad ludźmi, którzy z Odry żyli - powiedział Jakub Roszuk.

Zobacz także

2022-10-07, godz. 09:31 Dr Agata Bronisz: Najskuteczniejsze w razie awarii elektrowni atomowej jest przyjęcie dawki jodu w pierwszych dwóch godzinach… Dr hab. n. med. Agata Bronisz prof UO specjalista chorób wewnętrznych endokrynologii i diabetologii, kierownik Pododdziału Endokrynologii Diabetologii i Chorób… » więcej 2022-10-06, godz. 09:24 Prof. Marcin Lorenc: My również analizujemy możliwość wprowadzenia zajęć zdalnych Prof Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o: - inauguracji roku akademickiego - organizacji pracy w czasach kryzysu energetycznego - remoncie budynku… » więcej 2022-10-05, godz. 09:01 Szymon Ogłaza: Zastanowimy się nad przyszłością innowacji, zwłaszcza w polskich przedsiębiorstwach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o: - Pierwszej Regionalnej Konferencji Innowacje - Innowacyjność 2022 - Wydłużeniu kadencji samorządów » więcej 2022-10-04, godz. 09:06 Prorektor UO Rafał Matwiejczuk o wyzwaniach na nowy rok akademicki -Zapału i zaangażowania z pewnością nie zabraknie, choć jesteśmy gotowi na różne scenariusze związane z wyzwaniami finansowymi - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-03, godz. 08:48 Jakub Roszuk: Uważam, że to nie jest jedyna przyczyna śnięć, bo na jazie w Lipkach nie było złotej algi, a tam zaczęła… Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura zarządu PZW w Opolu o: - raporcie Zespołu ds. sytuacji powstałej na rzece Odrze, - zapobieganiu powtórzenia się… » więcej 2022-10-02, godz. 08:30 Joanna Harus o sukcesach opolskich producentów i kucharzy w krajowym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki… Gościem niedzielnego poranka była Joanna Harus, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 08:30 Tomasz Bazan o tym, co Radio Opole szykuje w Dzień Polskiej Muzyki Czy jest gatunek muzyczny, który Polacy "czują bardziej"? Między innymi na to pytanie odpowiedział Tomasz Bazan, koordynator muzyczny Radia Opole. Skupiliśmy… » więcej 2022-09-30, godz. 09:07 Aleksandra Czerkawska z RLGD "Opolszczyzna" o X Wojewódzkim Święcie Karpia Opolskiego Gościem Radia Opole była dziś Aleksandra Czerkawska z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna". Rozmawialiśmy m.in. o : - Wojewódzkim Święcie… » więcej 2022-09-29, godz. 08:48 Jarosław Durszewicz o tym, że szkoła powinna doceniać, a nie oceniać Gościem Radia Opole był dziś prezes Fundacji "Szkoła bez ocen" Jarosław Durszewicz. Rozmawialiśmy o: - nowatorskim systemie oceniania, który nie polega… » więcej 2022-09-28, godz. 09:11 Anna Zalewska o sporach w rządzie, receptach UE na kryzys energetycznych, Baltic Pipe, KPO Gościem porannej rozmowy była dziś europoseł PiS Anna Zalewska. Rozmawialiśmy o: - sporach w rządzie - receptach Unii Europejskiej na kryzys energetyczny -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »