Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj…
2022-08-16, 10:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć
Prof. Katarzyna Smyk, z Instytutu Nauk o Kulturze UMSC w Lublinie, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego o:
- Szansach dwóch wniosków o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
- Ochronie i znaczeniu niematerialnego dziedzictwa
- Lesie w przestrzeni kulturowej
- Trzeba najpierw zobaczyć wnioski - powiedziała w prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego działającej przy MKiDN i pracownik Instytutu nauk o Kulturze UMCS w Lublinie pytana o to jakie szanse na wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa ma zielarstwo i zioło lecznictwo oraz haft dobrzeński. Wnioski o wpis na listę zostały wczoraj podpisane przez depozytariuszy.
Teraz będą złożone do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca. - Trzymajmy kciuki i za zielarki z Niemodlina i za hafciarzy z Dobrzenia.

Informacje o tym, czy Opolszczyzna będzie miała kolejne wpisy na listę niematerialnego dziedzictwa okaże się prawdopodobnie za kilka miesięcy.
Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego opiniuje także wnioski o wykreślenie elementów z listy. - Takiego przypadku jeszcze nie było, ale jest to możliwe - zaznaczyła prof. Katarzyna Smyk. Każde zjawisko wpisane na listę po pięciu latach są sprawdzane, weryfikowane przez radę. - Sprawdza się, czy po pięciu latach dane zjawisko nadal spełnia wymogi konwencji UNESCO, albo czy nadmierny ruch turystyczny, a to nie pozwala świętować w takiej formie, jaka była pierwotna - wyjaśnił gość Radia Opole.

Prof. Katarzyna Smyk wygłosi dzisiaj (16.08) wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład pt. "Las jako przestrzeń kulturowa. Między światem a zaświatami".
- Las w kulturze jest przestrzenią niezwykłą, jest groźny. Z jednej strony tam bujnie pleni się życie i z tego powodu, to co z lasu niesie taką siłę pobudzania życia. Z drugiej strony to przestrzeń groźna nieznana - powiedziała prof. Smyk.

Zobacz także

2022-10-24, godz. 13:35 Marcin Ociepa: Jesteśmy bezpieczni, ale chciałbym, żebyśmy dojrzale podchodzili do tego, co nas otacza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej: - o II Forum Rozwoju Regionalnego, - rewitalizacji przestrzeni na Górze Św. Anny, -… » więcej 2022-10-23, godz. 09:00 Piotr Mielec: Głosujcie na najlepszy produkt turystyczny Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o: - głosowaniu internautów na najlepszy produkt turystyczny - złotym certyfikacie Polskiej… » więcej 2022-10-22, godz. 09:00 Dni otwarte i 60 lat polskiej statystyki Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu o: - dniach otwartych - 60-cio leciu statystyki w Polsce » więcej 2022-10-20, godz. 15:46 Sławomir Kłosowski: Komisarz UE ds. budżetu mówi, że nie ma zagrożenia, żeby pieniądze nie trafiły do Polski Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w Porannej Rozmowie o: - Fake newsie w sprawie zamrożenia dotacji unijnych - jodku potasu - dystrybucji węgla » więcej 2022-10-20, godz. 08:50 Tomasz Hanzel o pieniądzach z UE i 15-to leciu OCRG - Naszym założeniem było to, żeby od początku przyszłego roku ogłaszać nabory wniosków i rozpocząć realizację projektów - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-19, godz. 09:04 Szymon Ogłaza: Jak nie będziemy mieli pieniędzy, to jak możemy uruchamiać nabory? Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie o: - wstrzymaniu naborów na projekty unijne na… » więcej 2022-10-18, godz. 09:02 Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski Ekonomista dr Artur Żurakowski: - o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski, - koniecznym interwencjonizmie w gospodarce, - inflacji i sposobach… » więcej 2022-10-17, godz. 10:19 Tomasz Ognisty o zarzutach pod jego adresem i przekazywaniu ziemi dla rolników indywidualnych - Absolutnie nie czuję się winny. Wręcz przeciwnie, dodaje mi to powera, jak paliwo lotnicze. Odbieram dziesiątki telefonów od rolników, którzy zdają sobie… » więcej 2022-10-16, godz. 08:55 Mł. asp. Przemysław Kędzior z KWP w Opolu o skutkach zmiany przepisów drogowych - Nasze statystyki pokazują, że zdarzeń na opolskich drogach jest mniej - w ten sposób mł. asp. Przemysław Kędzior  z KWP w Opolu odniósł się do efektów… » więcej 2022-10-15, godz. 08:55 Barbara Pawlos (NFZ Opole) o szczepieniach i profilaktyce nowotworowej - Wyszczepialność cały czas nie jest tak zadowalająca jakbyśmy chcieli - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, przypominając o… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »