Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj…
2022-08-16, 10:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć
Prof. Katarzyna Smyk, z Instytutu Nauk o Kulturze UMSC w Lublinie, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego o:
- Szansach dwóch wniosków o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
- Ochronie i znaczeniu niematerialnego dziedzictwa
- Lesie w przestrzeni kulturowej
- Trzeba najpierw zobaczyć wnioski - powiedziała w prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego działającej przy MKiDN i pracownik Instytutu nauk o Kulturze UMCS w Lublinie pytana o to jakie szanse na wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa ma zielarstwo i zioło lecznictwo oraz haft dobrzeński. Wnioski o wpis na listę zostały wczoraj podpisane przez depozytariuszy.
Teraz będą złożone do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca. - Trzymajmy kciuki i za zielarki z Niemodlina i za hafciarzy z Dobrzenia.

Informacje o tym, czy Opolszczyzna będzie miała kolejne wpisy na listę niematerialnego dziedzictwa okaże się prawdopodobnie za kilka miesięcy.
Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego opiniuje także wnioski o wykreślenie elementów z listy. - Takiego przypadku jeszcze nie było, ale jest to możliwe - zaznaczyła prof. Katarzyna Smyk. Każde zjawisko wpisane na listę po pięciu latach są sprawdzane, weryfikowane przez radę. - Sprawdza się, czy po pięciu latach dane zjawisko nadal spełnia wymogi konwencji UNESCO, albo czy nadmierny ruch turystyczny, a to nie pozwala świętować w takiej formie, jaka była pierwotna - wyjaśnił gość Radia Opole.

Prof. Katarzyna Smyk wygłosi dzisiaj (16.08) wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład pt. "Las jako przestrzeń kulturowa. Między światem a zaświatami".
- Las w kulturze jest przestrzenią niezwykłą, jest groźny. Z jednej strony tam bujnie pleni się życie i z tego powodu, to co z lasu niesie taką siłę pobudzania życia. Z drugiej strony to przestrzeń groźna nieznana - powiedziała prof. Smyk.

Zobacz także

2022-10-04, godz. 09:06 Prorektor UO Rafał Matwiejczuk o wyzwaniach na nowy rok akademicki -Zapału i zaangażowania z pewnością nie zabraknie, choć jesteśmy gotowi na różne scenariusze związane z wyzwaniami finansowymi - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2022-10-03, godz. 08:48 Jakub Roszuk: Uważam, że to nie jest jedyna przyczyna śnięć, bo na jazie w Lipkach nie było złotej algi, a tam zaczęła… Jakub Roszuk, ichtiolog, dyrektor biura zarządu PZW w Opolu o: - raporcie Zespołu ds. sytuacji powstałej na rzece Odrze, - zapobieganiu powtórzenia się… » więcej 2022-10-02, godz. 08:30 Joanna Harus o sukcesach opolskich producentów i kucharzy w krajowym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki… Gościem niedzielnego poranka była Joanna Harus, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 08:30 Tomasz Bazan o tym, co Radio Opole szykuje w Dzień Polskiej Muzyki Czy jest gatunek muzyczny, który Polacy "czują bardziej"? Między innymi na to pytanie odpowiedział Tomasz Bazan, koordynator muzyczny Radia Opole. Skupiliśmy… » więcej 2022-09-30, godz. 09:07 Aleksandra Czerkawska z RLGD "Opolszczyzna" o X Wojewódzkim Święcie Karpia Opolskiego Gościem Radia Opole była dziś Aleksandra Czerkawska z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna". Rozmawialiśmy m.in. o : - Wojewódzkim Święcie… » więcej 2022-09-29, godz. 08:48 Jarosław Durszewicz o tym, że szkoła powinna doceniać, a nie oceniać Gościem Radia Opole był dziś prezes Fundacji "Szkoła bez ocen" Jarosław Durszewicz. Rozmawialiśmy o: - nowatorskim systemie oceniania, który nie polega… » więcej 2022-09-28, godz. 09:11 Anna Zalewska o sporach w rządzie, receptach UE na kryzys energetycznych, Baltic Pipe, KPO Gościem porannej rozmowy była dziś europoseł PiS Anna Zalewska. Rozmawialiśmy o: - sporach w rządzie - receptach Unii Europejskiej na kryzys energetyczny -… » więcej 2022-09-27, godz. 09:12 Prof. Mirosław Wiatkowski o technologii oczyszczającej zbiornik Turawski Gościem Radia Opole był dziś prof. Mirosław Wiatkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rozmawialiśmy o: - trzyletnim projekcie dotyczącym oczyszczaniu… » więcej 2022-09-26, godz. 09:01 Tomasz Pawłuszko o częściowej mobilizacji w Rosji, kontrofensywie ukraińskiej Gościem Radia Opole był dziś dr Tomasz Pawłuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Rozmawialiśmy m.in. o: - częściowej mobilizacji Rosjan… » więcej 2022-09-25, godz. 09:05 ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas o problemach demograficznych W województwie opolskim mamy największy odsetek mieszkańców powyżej 90. roku życia. Mieszkańców 90+ mamy - wg danych GUS - 6134. 10 lat temu było ich… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »