Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj…
2022-08-16, 10:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć
Prof. Katarzyna Smyk, z Instytutu Nauk o Kulturze UMSC w Lublinie, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego o:
- Szansach dwóch wniosków o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
- Ochronie i znaczeniu niematerialnego dziedzictwa
- Lesie w przestrzeni kulturowej
- Trzeba najpierw zobaczyć wnioski - powiedziała w prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego działającej przy MKiDN i pracownik Instytutu nauk o Kulturze UMCS w Lublinie pytana o to jakie szanse na wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa ma zielarstwo i zioło lecznictwo oraz haft dobrzeński. Wnioski o wpis na listę zostały wczoraj podpisane przez depozytariuszy.
Teraz będą złożone do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca. - Trzymajmy kciuki i za zielarki z Niemodlina i za hafciarzy z Dobrzenia.

Informacje o tym, czy Opolszczyzna będzie miała kolejne wpisy na listę niematerialnego dziedzictwa okaże się prawdopodobnie za kilka miesięcy.
Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego opiniuje także wnioski o wykreślenie elementów z listy. - Takiego przypadku jeszcze nie było, ale jest to możliwe - zaznaczyła prof. Katarzyna Smyk. Każde zjawisko wpisane na listę po pięciu latach są sprawdzane, weryfikowane przez radę. - Sprawdza się, czy po pięciu latach dane zjawisko nadal spełnia wymogi konwencji UNESCO, albo czy nadmierny ruch turystyczny, a to nie pozwala świętować w takiej formie, jaka była pierwotna - wyjaśnił gość Radia Opole.

Prof. Katarzyna Smyk wygłosi dzisiaj (16.08) wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład pt. "Las jako przestrzeń kulturowa. Między światem a zaświatami".
- Las w kulturze jest przestrzenią niezwykłą, jest groźny. Z jednej strony tam bujnie pleni się życie i z tego powodu, to co z lasu niesie taką siłę pobudzania życia. Z drugiej strony to przestrzeń groźna nieznana - powiedziała prof. Smyk.

Zobacz także

2024-08-23, godz. 08:53 "Kultura pracy w sejmie lekko rozczarowuje" - Paweł Masełko w Radiu Opole Po stu dniach pracy w Sejmie Radio Opole pyta opolskiego posła Pawła Masełko, na ile skutecznie udaje się sygnalizować w izbie najważniejsze problemy samorządów… » więcej 2024-08-22, godz. 09:37 "Sytuacja na Dzierżnie nie przełożyła się na nasze wody" - Piotr Tarapata w Radiu Opole Ponad 100 ton martwych ryb wyłowiono dotychczas z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego na Śląsku. To efekt zakwitu złotej algi. Czy podobna katastrofa… » więcej 2024-08-21, godz. 09:10 "Jeszcze wiele może się zdarzyć" - Włodzimierz Skalik o kandydaturze Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich Konfederacja, jako pierwsza duża siła polityczna, wskazała wczoraj swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Będzie nim Sławomir Mentzen… » więcej 2024-08-20, godz. 09:25 "Diabeł tkwi w szczegółach" - Radosław Roszkowski o propozycjach nowych zasad finansowania gmin i powiatów - Wydaje się, że to dużo, ale po rzetelnej analizie okazuje się, że kwota może być niewystarczająca - tak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta… » więcej 2024-08-19, godz. 09:43 "Ta ofensywa bardzo podniosła morale" - dr Bartosz Maziarz w Radiu Opole (19.08.2024) Ukraińskie wojsko walczy już nie tylko w granicach swojego kraju, ale także zdobywa kolejne tereny w Rosji. Jakie znaczenie ma trwająca ofensywa i czy Ukraińcy… » więcej 2024-08-16, godz. 09:09 "Same procedury nie zagwarantują rozwiązania problemu przemocy" - Anna Wołoszczuk o "Lex Kamilek" Do 15 sierpnia instytucje, które pracują z dziećmi, musiały wdrożyć rozwiązania zawarte w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwane "lex Kamilek"… » więcej 2024-08-14, godz. 09:01 "Możemy zapewnić mieszkańców województwa o bezpieczeństwie zdrowotnym" - Zuzanna Donath-Kasiura w Radiu Opole Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu nadal nie działa w trybie ostrym. Jak jednak zapewniła w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zuzanna… » więcej 2024-08-13, godz. 08:57 "Gdybym coś takiego wykrył u nas, byłbym bezwzględny" - prof. Marcin Lorenc o "spółdzielniach" naukowców wzajemnie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, którego pytaliśmy, czy naukowcy z kierowanej przez niego… » więcej 2024-08-12, godz. 09:12 "Jest bardzo istotne, żeby Opolszczyzna nie została z tyłu, by nie była wykluczona transportowo" - Antoni Konopka w… Rząd ogłosił niedawno, że z niektórych dużych miast będzie można dotrzeć koleją do stolicy w czasie krótszym niż 100 minut. Rozwiązanie to ma zastąpić… » więcej 2024-08-09, godz. 09:55 Dziś nie ma pieniędzy na filię biura paszportowego - Piotr Pośpiech w Radiu Opole Czy na Opolszczyźnie powstaną kolejne punkty, w których będzie można złożyć wniosek o wyrobienie paszportu? Jakie są szanse na powstrzymanie planów zakładających… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »