Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj…
2022-08-16, 10:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć
Prof. Katarzyna Smyk, z Instytutu Nauk o Kulturze UMSC w Lublinie, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego o:
- Szansach dwóch wniosków o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
- Ochronie i znaczeniu niematerialnego dziedzictwa
- Lesie w przestrzeni kulturowej
- Trzeba najpierw zobaczyć wnioski - powiedziała w prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego działającej przy MKiDN i pracownik Instytutu nauk o Kulturze UMCS w Lublinie pytana o to jakie szanse na wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa ma zielarstwo i zioło lecznictwo oraz haft dobrzeński. Wnioski o wpis na listę zostały wczoraj podpisane przez depozytariuszy.
Teraz będą złożone do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca. - Trzymajmy kciuki i za zielarki z Niemodlina i za hafciarzy z Dobrzenia.

Informacje o tym, czy Opolszczyzna będzie miała kolejne wpisy na listę niematerialnego dziedzictwa okaże się prawdopodobnie za kilka miesięcy.
Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego opiniuje także wnioski o wykreślenie elementów z listy. - Takiego przypadku jeszcze nie było, ale jest to możliwe - zaznaczyła prof. Katarzyna Smyk. Każde zjawisko wpisane na listę po pięciu latach są sprawdzane, weryfikowane przez radę. - Sprawdza się, czy po pięciu latach dane zjawisko nadal spełnia wymogi konwencji UNESCO, albo czy nadmierny ruch turystyczny, a to nie pozwala świętować w takiej formie, jaka była pierwotna - wyjaśnił gość Radia Opole.

Prof. Katarzyna Smyk wygłosi dzisiaj (16.08) wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład pt. "Las jako przestrzeń kulturowa. Między światem a zaświatami".
- Las w kulturze jest przestrzenią niezwykłą, jest groźny. Z jednej strony tam bujnie pleni się życie i z tego powodu, to co z lasu niesie taką siłę pobudzania życia. Z drugiej strony to przestrzeń groźna nieznana - powiedziała prof. Smyk.

Zobacz także

2022-11-26, godz. 08:35 Minister Bortniczuk o wyławianiu sportowych talentów - To jest program, w którym wzorujemy się na rozwiązaniach słoweńskich. Słoweńcy są narodem bardzo małym, ale osiągają wiele sportowych sukcesów. Zdaniem… » więcej 2022-11-25, godz. 09:19 Piotr Wożniak o pomyśle Lewicy na wybory i wdowich emeryturach - Renty wdowie to taka symboliczna nazwa dla obywatelskiego projektu, który będzie umożliwiał dziedziczenie emerytur. - mówi Piotr Woźniak, współprzewodniczący… » więcej 2022-11-24, godz. 08:56 Bartosz Ryszka: kluby sportowe jak firmy - Wspieranie klubów sportowych daje możliwość integracji środowiska biznesu wokół sportu. To już się dzieje. Przykładem jest klub KPR Gwardia Opole… » więcej 2022-11-23, godz. 08:55 Irena Wolińska o wyzwaniach dla rynku pracy - Na razie rynek pracy kryzysu nie odczuwa, odczuwamy go my, obywatele. Zdaniem ekspertów, którym ufam, bezrobocie nie wzrośnie - mówiła Irena Wolińska… » więcej 2022-11-22, godz. 08:52 Konrad Gęsiarz: Dochodzimy do absurdu, że nie chce się dawać na podstawową działalność, a oczekuje się jej ro… Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o: - finansach szpitala powiatowego i tym, kto nie chce na szpital łożyć - przyszłorocznym budżecie powiatu - planowanych… » więcej 2022-11-21, godz. 08:50 Opolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Paweł Nakonieczny o kontrolach składów węgla, liście pracowników… Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrole składów węgla w całym kraju; sprawdzi łącznie kilka tysięcy punktów sprzedaży. - Te kontrole są przede wszystkim… » więcej 2022-11-20, godz. 09:15 Maciej Kalski o IV Opolskim ForumZawodowym - W tym roku będziemy mówić o trendach na rynku pracy w perspektywie przyszłego roku oraz o cudzoziemcach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej… » więcej 2022-11-19, godz. 08:30 Anna Konopnicka-Pęk o Dniu Otwartym Notariatu Tematem tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu jest ochrona majątku rodziny i firmy w czasie kryzysu. - Czynności, których możemy dokonać u notariusza… » więcej 2022-11-17, godz. 16:07 Sławomir Kłosowski: Zwrócę się do wszystkich służb, żeby przeprowadzili dogłębne, bardzo szczegółowe kontrole… Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o: - Dystrybucji węgla w regionie - kontrolach strzelnic po pożarze w Chrząstowicach - Wizycie prezesa PiS Jarosława… » więcej 2022-11-17, godz. 09:01 Mirela Ulrich o nagrodzie "Solidarni z Ukrainą" - Do nagrody "Solidarni z Ukrainą" przyjmujemy zgłoszenia do 18-tego listopada - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Mirela Ulrich z Centrum Dialogu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »