Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj…
2022-08-16, 10:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć

Prof. Katarzyna Smyk: Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć
Prof. Katarzyna Smyk, z Instytutu Nauk o Kulturze UMSC w Lublinie, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego o:
- Szansach dwóch wniosków o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego
- Ochronie i znaczeniu niematerialnego dziedzictwa
- Lesie w przestrzeni kulturowej
- Trzeba najpierw zobaczyć wnioski - powiedziała w prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego działającej przy MKiDN i pracownik Instytutu nauk o Kulturze UMCS w Lublinie pytana o to jakie szanse na wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa ma zielarstwo i zioło lecznictwo oraz haft dobrzeński. Wnioski o wpis na listę zostały wczoraj podpisane przez depozytariuszy.
Teraz będą złożone do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca. - Trzymajmy kciuki i za zielarki z Niemodlina i za hafciarzy z Dobrzenia.

Informacje o tym, czy Opolszczyzna będzie miała kolejne wpisy na listę niematerialnego dziedzictwa okaże się prawdopodobnie za kilka miesięcy.
Rada ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego opiniuje także wnioski o wykreślenie elementów z listy. - Takiego przypadku jeszcze nie było, ale jest to możliwe - zaznaczyła prof. Katarzyna Smyk. Każde zjawisko wpisane na listę po pięciu latach są sprawdzane, weryfikowane przez radę. - Sprawdza się, czy po pięciu latach dane zjawisko nadal spełnia wymogi konwencji UNESCO, albo czy nadmierny ruch turystyczny, a to nie pozwala świętować w takiej formie, jaka była pierwotna - wyjaśnił gość Radia Opole.

Prof. Katarzyna Smyk wygłosi dzisiaj (16.08) wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład pt. "Las jako przestrzeń kulturowa. Między światem a zaświatami".
- Las w kulturze jest przestrzenią niezwykłą, jest groźny. Z jednej strony tam bujnie pleni się życie i z tego powodu, to co z lasu niesie taką siłę pobudzania życia. Z drugiej strony to przestrzeń groźna nieznana - powiedziała prof. Smyk.

Zobacz także

2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej 2024-04-12, godz. 09:34 "Jeden równa się jeden" - Antoni Konopka o budowaniu koalicji w sejmiku oraz relacjach z Polską 2050 Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był członek zarządu województwa opolskiego, a zarazem jedyny radny, który będzie reprezentował Trzecią Drogę w nowej… » więcej 2024-04-11, godz. 08:58 "Radny sejmiku - to brzmi dumnie". Sławomir Kłosowski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Sławomir Kłosowski, który w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego sejmiku regionu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »