Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia…
2022-05-18, 08:48 Autor: Joanna Matlak

Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią

Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią
- Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą być strategie regionalne i te strategie demograficzne, tak zwane bilanse zasobów pracy, bilanse kadr kwalifikowanych, bilanse podaży pracy, innego rodzaju dokumenty powinny być robione i wnikliwie analizowane - mówił w porannej rozmowie Radia Opole prof. Robert Rauziński, opolski demograf z Instytutu Śląskiego w Opolu.

Naszego gościa zaprosiliśmy w związku z odbywającym się dziś w Opolu III Kongresem Demograficznym.
Wyzwaniem jest zatrzymanie młodzieży.

- Kiedyś na Opolszczyźnie było 100 tys. młodzieży w wieku od 19. do 24. lat, a za 20 - 30 lat będzie to już tylko 20-30 tys. takich osób. To duża strata dla regonu.

- Ponad 60 procent naszych absolwentów z woj. opolskiego opuszcza województwo opolskie i wyjeżdża do Wrocławia, do innych ośrodków. To jest ten problem, z jednej strony niedopasowania kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy, z drugiej strony aspiracje młodzieży, absolwentów szkół są bardzo wysokie, które nie zaspakaja nasz region - podkreślił.

Zobacz także

2022-07-05, godz. 09:04 Burmistrz Kordian Kolbiarz o wyzwaniu jakim jest demografia w Nysie, inwestycjach w mieszkalnictwo, powodach wycofania… Kordian Kolbiarz mówił dziś o: - problemie demograficznym jaki ma Opolszczyzna, a który mocno widoczny jest w Nysie, - działaniach wspierających rodziny… » więcej 2022-07-04, godz. 09:25 Violetta Porowska: Mamy absolutną świadomość, że kolejne wybory, które są przed nami, będą przełomowymi Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości o: - o zmianie struktur Prawa i Sprawiedliwości i podsumowaniu ostatnich 3.5 roku pracy jako przewodniczącej… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Monika Bartel o spadku ubóstwa w Polsce w 2021 roku według danych GUS Zmniejszyła się skala ubóstwa ekonomicznego w Polsce - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. » więcej 2022-07-02, godz. 09:00 Dagmara Małecka o XII Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Pożarniczych - Na sobotę zawrze przewidujemy tzw. dzień strażacki. Dzisiaj (2.07) przyjeżdżają te wszystkie pojazdy, nie wiemy jeszcze ile ich będzie - powiedziała… » więcej 2022-07-01, godz. 09:35 Przemysław Czarnek: Opiekun dopinguje do pracy, ruszamy w Polskę, ruszamy do ludzi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, "opiekun" struktur PiS w województwie opolskim o: - Zadaniach opiekuna, struktur - pełnomocnikach ds. równego… » więcej 2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej 2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »