Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia…
2022-05-18, 08:48 Autor: Joanna Matlak

Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią

Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią
- Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą być strategie regionalne i te strategie demograficzne, tak zwane bilanse zasobów pracy, bilanse kadr kwalifikowanych, bilanse podaży pracy, innego rodzaju dokumenty powinny być robione i wnikliwie analizowane - mówił w porannej rozmowie Radia Opole prof. Robert Rauziński, opolski demograf z Instytutu Śląskiego w Opolu.

Naszego gościa zaprosiliśmy w związku z odbywającym się dziś w Opolu III Kongresem Demograficznym.
Wyzwaniem jest zatrzymanie młodzieży.

- Kiedyś na Opolszczyźnie było 100 tys. młodzieży w wieku od 19. do 24. lat, a za 20 - 30 lat będzie to już tylko 20-30 tys. takich osób. To duża strata dla regonu.

- Ponad 60 procent naszych absolwentów z woj. opolskiego opuszcza województwo opolskie i wyjeżdża do Wrocławia, do innych ośrodków. To jest ten problem, z jednej strony niedopasowania kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy, z drugiej strony aspiracje młodzieży, absolwentów szkół są bardzo wysokie, które nie zaspakaja nasz region - podkreślił.

Zobacz także

2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej 2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 08:33 Krzysztof Kleszcz o badaniach losów Kresowian - To projekt duży, bo obejmujący cały Śląsk, nie tylko Opolszczyznę. Chcemy pokazać ich wkład w rozwój tych ziem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-06-24, godz. 10:47 Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny rok szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty o: - podsumowaniu roku szkolnego - zmianach w Karcie Nauczyciela - bezpiecznych wakacjahc » więcej 2022-06-23, godz. 09:47 Jarosław Kielar: Budżet, oświata i gospodarka w naszej gminie są na lepszym poziomie niż w innych gminach porównywalnych… Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka o: -Stanie gminy -Podwyżkach opłat za wywóz śmieci - Wakacjach na ziemi kluczborskiej » więcej 2022-06-22, godz. 09:02 Joanna Kardasińska: 60 lat misji narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego łączy się z tym, czym nasza fundacja się… Joanna Kardasińska z Zamku Niemodlin o: - Współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa - Dziedzictwie materialnym i niematerialnym - I Opolskim Etnofes… » więcej 2022-06-21, godz. 08:45 Prof. Przemysław Malinowski: PWSZ od października będzie Państwową Akademią Nauk Stosowanych Prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Szkoły Zawodowej w Nysie o: - rekrutacji i kształceniu przyszłych magistrów - Zmianie nazwy uczelni - Planowanych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »