Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo…
2022-02-10, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Beata Kempa, eurodeputowana SP: Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do słów pana Fabritiusa

Beata Kempa w Porannej Rozmowie Radia Opole
Beata Kempa o:
- sytuacji Polaków w Niemczech i nauczaniu języka
- skutkach polityki energetycznej UE
- możliwym konflikcie na wschodzie
- bezpieczeństwie żywnościowym
- Dyskusja musi mieć symetrię, chciałabym usłyszeć od przedstawicieli tych organizacji jaka jest sytuacja na miejscu, jak wygląda nauka języka polskiego w Niemczech i czy jest przestrzegana kwestia traktatu polsko-niemieckiego - powiedziała w Porannej rozmowie Radia Opole Beata Kempa, eurodeputowana z Solidarnej Polski.
Kilka dni temu zaprosiła przedstawicieli Porozumienia Organizacji Polskich w Niemczech do Parlamentu Europejskiego.
Eurodeputowana Beata Kempa skomentowała także wypowiedź Bernharda Fabritius pełnomocnika rządu federalnego ds. mniejszości, który w wywiadzie dla NTO stwierdził, że Polacy w Niemczech są mniejszością etniczną i z tego powodu nie podlegają pod ustalenia Rady Europy - która reguluje naukę języka.

- Jeżeli pan pełnomocnik mówi, że jesteśmy mniejszością etniczną, to albo jest skandalicznie niski poziom edukacji w Niemczech i pan nie doczytał. Wysłałam pismo do ambasady Niemiec z prośbą o ustosunkowanie się do tych słów - powiedziała eurodeputowana z Solidarnej Polski

Rozmawiałyśmy także o kampanii informacyjnej sfinansowanej przez polski firmy energetyczne, która mówi, że opłata klimatyczna to 60% kosztów produkcji energii.
"Polityka klimatyczna UE = droga energia, wysokie ceny".
Frans Timermans wiceprzewodniczacy KE odpowiedzialny za europejski zielony ład powiedział, że "Niektórzy wykorzystują wyższe ceny prądu jako argument, by "uwolnić Polskę" od unijnej polityki klimatycznej i energetycznej. "

- Skutki tej polityki załamią naszą gospodarkę. Wczoraj było spotkanie europosłów w panią minister Anną Moskwą i będziemy dziać, żeby osłaniać gospodarkę przed zgubnymi skutkami tak szybkiego wejścia w proces transformacji energetycznej. Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, tylko to nie może, przepraszam za wyrażenie "zarżnąć" naszej gospodarki bo to również położy Opolszczyznę i Śląsk - powiedziała Beata Kempa.

Dzisiaj (10.02)rozpoczynają się rosyjskie i białoruskie manewry militarne przy granicy z Ukrainą. Na Ukrainie także dzisiaj rozpoczynają się manewry, ćwiczenia z użyciem dornów bojowych i pocisków przeciw pancernych.
- Sytuacja jest w mojej ocenie bardzo groźna. Ofensywa dyplomatyczna Polski jest bardzo słuszna. Przy każdym konflikcie obserwowany jest napływ uchodźców. Jeśli nastąpi agresja możemy spodziewać się tego spodziewać. Trudno dzisiaj ocenić jaka to może być ilość, ale w mojej ocenie z powodu bezpośredniego sąsiedztwa.

Zobacz także

2024-11-25, godz. 09:08 Fabian Pszon o Karolu Nawrockim, kandydacie PiS w wyborach prezydenckich oraz o pokoleniowej zmianie warty w polityce Gościem poniedziałkowej Porannej Rozmowy Radia Opole był Fabian Pszon, członek Zarządu Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie. Z naszym gościem rozmawialiśmy… » więcej 2024-11-22, godz. 08:50 Maciej Kalski: mimo powodzi, stabilizacja na rynku pracy - Powódź jeszcze w statystyce nie odbiła się, nie widzimy znaczących rejestracji w Urzędzie Pracy, chociażby w Nysie, w Głubczycach czy w Prudniku. Natomiast… » więcej 2024-11-21, godz. 09:57 Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych… » więcej 2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową - Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »