Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Pawłuszko, analityk ds. bezpieczeństwa o…
2022-01-24, 09:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Pawłuszko, analityk ds. bezpieczeństwa o coraz bardziej napiętej sytuacji w stosunkach Rosja-Ukraina

Tomasz Pawłuszko, analityk ds, bezpieczeństwa o coraz bardziej napiętej sytuacji w stosunkach Rosja-Ukraina
- Amerykanie troszeczkę idą na rękę Rosji, może to element propagandowy, który pomoże Rosji wyjść z twarzą. Ostatnie rozmowy jakie się toczyły pomiędzy tymi krajami, były nie po myśli Rosjan - powiedział w porannej rozmowie dr Tomasz Pawłuszko z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego,autor raportów, analiz i książek ze stosunków międzynarodowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Departament Stanu wydał nakaz rodzinom dyplomatów amerykańskich opuszczenia ambasady USA w Kijowie. Uzasadnił to "obawą nieuchronnej inwazji militarnej na Ukrainę".
Brytyjski wywiad mówi, że Rosja planuje zainstalowanie w Kijowie przyjaznego sobie przywódcy. Te informacje potwierdza także amerykański wywiad.

- Ukraińcy bardzo szybko wyposażają się ze strony brytyjskiej i nie tylko w sprzęt przeciwlotniczy, rakiety ziemia-powietrze itd. Trudno Ukraińców źle rozumieć. Przygotowują się do ewentualnej agresji.

- Oczekiwanie Rosji jest takie, żeby sfederalizować Ukrainę, bo wtedy taktyką salami odkrawać będą kolejne prowincje i zmierzać powoli w stronę Morza Czarnego - wyjaśnił dr Pawłuszko.

Wojska rosyjskie zauważono w obwodzie mohylewskim, około 40 kilometrów od granicy z Ukrainą. W tym rejonie nie ma poligonów, na których miałyby według zgłoszenia odbywać się ćwiczenia.

- Faktycznie, tam nie ma poligonów, ale ujawnienie tego i przyznanie się pokazuje, że intencje Rosjan nie są szczere. To, że Rosja oficjalnie nie wypowie wojny, nie znaczy, że wojny nie będzie. To mogą być "zielone ludziki", najemnicy, oddziały partyzanckie z Bałkanów z Kaukazu. To się będzie nazywało, że to są powstańcy, rebelianci. Że Ukraina nie panuje nad terytorium i trzeba "pomóc" i wejść. Rosjanie to ćwiczyli na wiele sposobów. Tylko jeszcze raz przypomnę. Ukraina to nie Czeczenia. To duży kraj - mówił analityk bezpieczeństwa międzynarodowego.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o tym, jak może zachować się NATO i czy jest jedność w Pakcie Północnoatlantyckim. Niemcy oświadczyły, że nie przekażą broni ani nawet hełmów i kamizelek Ukrainie i nie zgodziły się na to, żeby Estonia przekazała sprzęt wojskowy. Z kolei Wielka Brytania i USA wysyłają Ukrainie dodatkowe uzbrojenie.

- Niemcy przez kilkadziesiąt lat uzasadniali sobie swoją politykę wschodnią w taki sposób : najechaliśmy Rosję, wybiliśmy miliony ludzi w latach 1941-1944, jesteśmy winni, wiec będziemy Rosji dawać trochę "fory". Teraz władzę w Niemczech przejęła lewica i zieloni. Trwa tam debata. Zostały wysłane liczne listy ekspertów, żeby nie traktować Rosji pobłażliwie - wyjaśniał gość Porannej Rozmowy Radia Opole. - Mam wrażenie, że oni wybrali taktykę "dobry-zły policjant". Oni są tym dobrym, negocjują, a np. Wielka Brytania zły - bo wysyłają broń.

Gość Radia Opole Pytany, czy Polska powinna wspierać Ukrainę powiedział, że to leży w naszym interesie.
- Gdyby Putin chciał graniczyć z Polską, to wystarczy "pogonić" Łukaszenkę, czyli wejść na jego terytorium i doprowadzić do jego ucieczki z kraju. W przypadku Ukrainy jest to dużo trudniejsze i dla Polski jest to dużo korzystniejsze, że Rosja zajmuje się Ukrainą a nie Białorusią mimo, że dla Rosji oznacza to konflikt zbrojny - mówił dr Pawłuszko.

Zobacz także

2022-05-21, godz. 09:00 Grzegorz Pukas i Dawid Rygol o akcji „Podaruj Dzieciom Uśmiech” Trwa zbiórka funduszy i darów na Dom Dziecka w Krasnym Polu oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczo-Interwencyjną "Gniazdo" w Głubczycach. Instytucje borykają… » więcej 2022-05-20, godz. 10:37 Dr Tomasz Pawłuszko o tym gdzie jesteśmy w 86 dniu wojny na Ukrainie » więcej 2022-05-19, godz. 09:18 Wojewoda Sławomir Kłosowski o wnioskach po III Kongresie demograficznym w Opolu Gościem porannej rozmowy był wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, którego pytaliśmy jakie wnioski i jakich narzędzi potrzeba, by zwalczać negatywne trendy… » więcej 2022-05-18, godz. 08:48 Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią - Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą… » więcej 2022-05-17, godz. 10:13 Tomasz Gabor o tym, dlaczego jego zdaniem prezydent Wiśniewski powinien odejść z urzędu Gościem porannej rozmowy był dzisiaj Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego, który od kilku dni mocno krytykuje prezydenta Opola i jego podwładnych… » więcej 2022-05-16, godz. 09:30 Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Ni… Anna Wawrzyszko o: - nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości - braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania… » więcej 2022-05-15, godz. 09:00 Wojciech Komarzyński o pieniądzach dla działkowców, grup producenckich i pszczelarzy - To zupełnie nowa propozycja. Jesteśmy na etapie podpisania porozumienia między Ministerstwem Funduszy a Ministerstwem Rolnictwa. Ze środków UE finansowane… » więcej 2022-05-14, godz. 09:08 Weronika Woicka o dwóch wydarzeniach prozdrowotnych przygotowanych przez studentów Studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizują dzisiaj dwa wydarzenia. To "Zdrowie… » więcej 2022-05-12, godz. 13:02 Aleksandra Starczewska-Wojnar: W Noc Muzeów pokażemy min. Księgę Głubczycką, to księga praw miejskich pisana na… Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu o: - Zbiorach jakie Archiwum Państwowe pokaże w czasie Nocy Muzeów - Atrakcjach dla dzieci -… » więcej 2022-05-12, godz. 08:37 Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe… Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o: - Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek - Aktualnej sytuacji uchodźców w regionie i kierowanej do nich pomocy - Sześciu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »