Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa…
2022-01-21, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego o gruncie, który UMWO jednak dostanie od miasta Opola, większym finansowaniu sportu i inwestycjach w muzeach

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego o gruncie, który UMWO jednak dostanie od miasta Opola, większym finansowaniu sportu i inwestycjach w muzeach
- O tym, że działka zostanie nam przekazana dowiedzieliśmy się z przestrzeni publicznej. Dostaliśmy też pismo od pana prezydenta Opola, że będzie (red. uchwała w tej sprawie) procedowana - powiedział w Porannej rozmowie RO Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
Przypomnijmy, pod koniec listopada miasto Opole miało przekazać samorządowi województwa teren bod budowę nowego budynku urzędu marszałkowskiego. Prezydent Opola zmienił jednak decyzję po tym, jak radni miejscy Platformy Obywatelskiej nie poparli podwyżek cen biletów. Teraz ogłoszono, że działka jednak będzie przekazana.
Wicemarszałek Kubalańca powiedział, że urząd marszałkowski oficjalną drogą spytał "co dalej".

- Otrzymaliśmy odpowiedź, że uchwała procedowana będzie w styczniu. Do sesji jeszcze jest parę dni. Mam nadzieję, że jakakolwiek konferencja radnych Platformy nie zmieni tej decyzji i będziemy traktowali się po partnersku. Wszyscy jako samorządowcy jesteśmy mocno obcinani przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Polski Ład uderza w samorządy i jeśli my będziemy kopali się między sobą, takimi złośliwościami to daleko nie zajedziemy - powiedział gość Porannej Rozmowy.

Wicemarszałek regionu powiedział także o zwiększeniu dotacji na sport.
- Zwiększamy finansowanie o prawie milion złotych. Pierwszy konkurs jest już rozstrzygnięty. Dla Opolskiego Biura Sportu, które zrzesza i pod nasza egidą wspiera wszystkie okręgowe związki sportowe jest 220 tys. więcej. Więcej jest dla LZS-ów, dla AZS Politechniki Opolskiej. W poniedziałek rozstrzygniemy dwa kolejne konkursy dla extraligi i pierwszej ligi. Na stypendia sportowe dla najlepszych przeznaczamy 100 tys. zł więcej, więc w sumie na same stypendia mamy w tym roku 700 tys zł.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o ogłoszonym konkursie architektonicznym nowy budynek Muzeum Czynu Powstańczego.
- Jest bardzo duże zainteresowanie tym konkursem, około 50 pracowni architektonicznych zgłosiło chęć złożenia swojej koncepcji.

Urząd marszałkowski, planuje także inwestycję w Muzeum Wsi Opolskiej.
- Jest pomysł dobudowania drugiego budynku, w którym będzie można organizować wystawy czasowe oraz różnego rodzaju warsztaty np. dla szkół - powiedział wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Wyjaśnił on, że Muzeum Wsi Opolskiej jest odwiedzane wiosną i latem. W sezonie jesienno-zimowym ruch jest znacznie mniejszy. Nowy budynek ma przyciągnąć zwiedzających także w chłodniejsze miesiące roku.

Zobacz także

2022-05-21, godz. 09:00 Grzegorz Pukas i Dawid Rygol o akcji „Podaruj Dzieciom Uśmiech” Trwa zbiórka funduszy i darów na Dom Dziecka w Krasnym Polu oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczo-Interwencyjną "Gniazdo" w Głubczycach. Instytucje borykają… » więcej 2022-05-20, godz. 10:37 Dr Tomasz Pawłuszko o tym gdzie jesteśmy w 86 dniu wojny na Ukrainie » więcej 2022-05-19, godz. 09:18 Wojewoda Sławomir Kłosowski o wnioskach po III Kongresie demograficznym w Opolu Gościem porannej rozmowy był wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, którego pytaliśmy jakie wnioski i jakich narzędzi potrzeba, by zwalczać negatywne trendy… » więcej 2022-05-18, godz. 08:48 Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią - Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą… » więcej 2022-05-17, godz. 10:13 Tomasz Gabor o tym, dlaczego jego zdaniem prezydent Wiśniewski powinien odejść z urzędu Gościem porannej rozmowy był dzisiaj Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego, który od kilku dni mocno krytykuje prezydenta Opola i jego podwładnych… » więcej 2022-05-16, godz. 09:30 Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Ni… Anna Wawrzyszko o: - nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości - braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania… » więcej 2022-05-15, godz. 09:00 Wojciech Komarzyński o pieniądzach dla działkowców, grup producenckich i pszczelarzy - To zupełnie nowa propozycja. Jesteśmy na etapie podpisania porozumienia między Ministerstwem Funduszy a Ministerstwem Rolnictwa. Ze środków UE finansowane… » więcej 2022-05-14, godz. 09:08 Weronika Woicka o dwóch wydarzeniach prozdrowotnych przygotowanych przez studentów Studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizują dzisiaj dwa wydarzenia. To "Zdrowie… » więcej 2022-05-12, godz. 13:02 Aleksandra Starczewska-Wojnar: W Noc Muzeów pokażemy min. Księgę Głubczycką, to księga praw miejskich pisana na… Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu o: - Zbiorach jakie Archiwum Państwowe pokaże w czasie Nocy Muzeów - Atrakcjach dla dzieci -… » więcej 2022-05-12, godz. 08:37 Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe… Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o: - Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek - Aktualnej sytuacji uchodźców w regionie i kierowanej do nich pomocy - Sześciu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »