Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu…
2022-01-19, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu języka polskiego i tajemniczej zmianie na stanowisku pełnomocnika ds. wielokulturowości

Tomasz Gabor
- Zgłaszali się do mnie mieszkańcy, którzy zwracali mi uwagę, że nie ma systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o naukę języka polskiego w Niemczech - powiedział radny sejmiku województwa opolskiego Tomasz Gabor należący do Solidarnej Polski.
- Takie głosy pojawiały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Sprawą zajął się teraz poseł Janusz Kowalski, który jest inicjatorem powstania instytutu na kształt Instytutu Goethego.

Radny Gabor przypomniał, że w 2022 roku 30 mln zł zostanie przesunięte w budżecie państwa 39.5 mln zł z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości na inne cele w tym 30 na naukę języka polskiego.

- Na świecie jest od 18 do 20 mln osób utożsamiających się z Polską. Taki instytut ma promować nauczanie języka polskiego, promować kulturę, pokazywać polskość. To są także konferencje, szkolenia, seminaria - wyjaśniał gość Porannej rozmowy Radia Opole.
Trwają rozmowy na temat założenia instytutu między posłem Januszem Kowalskim a ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Rozmawialiśmy także o pełnomocniku zarządu marszałka województwa ds. wielokulturowości.
O tym, że została nim pani Zuzanna Herud poinformowała w internecie młodzież z Mniejszości Niemieckiej.

- Informacja o tym nie znalazła się ani w "aktualnościach" na stronie urzędu marszałkowskiego, ani w porządku obrad na najbliższej sesji sejmiku. Będę dochodził do tego, dlaczego doszło do zmiany na tym stanowisku. Mam też zastrzeżenia do pracy rzecznika ds. wielokulturowości pana Marka Witka.

Radny Gabor powiedział, że dyrektorzy departamentów regularnie informują na sesjach sejmiku o tym, co robią, zrealizowali.
- Pan Witek nie przedstawiał sprawozdań, nie robił prezentacji. Przez interpelację musiałem dopytywać o jego aktywność - stwierdził Tomasz Gabor.
Z Tomaszem Gaborem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza (19.01.2022)

Zobacz także

2022-05-19, godz. 09:18 Wojewoda Sławomir Kłosowski o wnioskach po III Kongresie demograficznym w Opolu Gościem porannej rozmowy był wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, którego pytaliśmy jakie wnioski i jakich narzędzi potrzeba, by zwalczać negatywne trendy… » więcej 2022-05-18, godz. 08:48 Prof. dr hab. Robert Rauziński o potrzebie wdrożenia strategii lokalnych i krajowych w związku z demografią - Głównym problemem - w moim przekonaniu - jest proces starzenia się społeczeństwa, do którego musimy być dobrze przygotowani w tym znaczeniu, że muszą… » więcej 2022-05-17, godz. 10:13 Tomasz Gabor o tym, dlaczego jego zdaniem prezydent Wiśniewski powinien odejść z urzędu Gościem porannej rozmowy był dzisiaj Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego, który od kilku dni mocno krytykuje prezydenta Opola i jego podwładnych… » więcej 2022-05-16, godz. 09:30 Anna Wawrzyszko o nauczaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech, 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Ni… Anna Wawrzyszko o: - nadużyciach w nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości - braku dobrej woli ze strony niemieckiej co do uregulowania nauczania… » więcej 2022-05-15, godz. 09:00 Wojciech Komarzyński o pieniądzach dla działkowców, grup producenckich i pszczelarzy - To zupełnie nowa propozycja. Jesteśmy na etapie podpisania porozumienia między Ministerstwem Funduszy a Ministerstwem Rolnictwa. Ze środków UE finansowane… » więcej 2022-05-14, godz. 09:08 Weronika Woicka o dwóch wydarzeniach prozdrowotnych przygotowanych przez studentów Studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizują dzisiaj dwa wydarzenia. To "Zdrowie… » więcej 2022-05-12, godz. 13:02 Aleksandra Starczewska-Wojnar: W Noc Muzeów pokażemy min. Księgę Głubczycką, to księga praw miejskich pisana na… Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu o: - Zbiorach jakie Archiwum Państwowe pokaże w czasie Nocy Muzeów - Atrakcjach dla dzieci -… » więcej 2022-05-12, godz. 08:37 Tomasz Witkowski: Mamy ponad 22 tys. uchodźców z Ukrainy w województwie. Opiekują się nimi organizacje pozarządowe… Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o: - Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek - Aktualnej sytuacji uchodźców w regionie i kierowanej do nich pomocy - Sześciu… » więcej 2022-05-11, godz. 09:49 Wojciech Trębacz: Większość władz uznała, że swoją "robotę" wykonała. Natomiast była reakcja społeczna Wojciech Trębacz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o: - tym co powstało… » więcej 2022-05-10, godz. 09:51 Sławomir Kłosowski o tym, że 20 czerwca będzie Narodowym Dniem Powstań Śląskich oraz o depopulacji województwa Sławomir Kłosowski mówił dziś o Narodowym Dniu Powstań Śląskich i depopulacji województwa opolskiego. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »