Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu…
2022-01-19, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu języka polskiego i tajemniczej zmianie na stanowisku pełnomocnika ds. wielokulturowości

Tomasz Gabor
- Zgłaszali się do mnie mieszkańcy, którzy zwracali mi uwagę, że nie ma systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o naukę języka polskiego w Niemczech - powiedział radny sejmiku województwa opolskiego Tomasz Gabor należący do Solidarnej Polski.
- Takie głosy pojawiały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Sprawą zajął się teraz poseł Janusz Kowalski, który jest inicjatorem powstania instytutu na kształt Instytutu Goethego.

Radny Gabor przypomniał, że w 2022 roku 30 mln zł zostanie przesunięte w budżecie państwa 39.5 mln zł z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości na inne cele w tym 30 na naukę języka polskiego.

- Na świecie jest od 18 do 20 mln osób utożsamiających się z Polską. Taki instytut ma promować nauczanie języka polskiego, promować kulturę, pokazywać polskość. To są także konferencje, szkolenia, seminaria - wyjaśniał gość Porannej rozmowy Radia Opole.
Trwają rozmowy na temat założenia instytutu między posłem Januszem Kowalskim a ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem.

Rozmawialiśmy także o pełnomocniku zarządu marszałka województwa ds. wielokulturowości.
O tym, że została nim pani Zuzanna Herud poinformowała w internecie młodzież z Mniejszości Niemieckiej.

- Informacja o tym nie znalazła się ani w "aktualnościach" na stronie urzędu marszałkowskiego, ani w porządku obrad na najbliższej sesji sejmiku. Będę dochodził do tego, dlaczego doszło do zmiany na tym stanowisku. Mam też zastrzeżenia do pracy rzecznika ds. wielokulturowości pana Marka Witka.

Radny Gabor powiedział, że dyrektorzy departamentów regularnie informują na sesjach sejmiku o tym, co robią, zrealizowali.
- Pan Witek nie przedstawiał sprawozdań, nie robił prezentacji. Przez interpelację musiałem dopytywać o jego aktywność - stwierdził Tomasz Gabor.
Z Tomaszem Gaborem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza (19.01.2022)

Zobacz także

2022-06-30, godz. 08:51 Dr Bartosz Maziarz: To przełom. W historii NATO dawno takiego szczytu nie było Dr Bartosz Maziarz o: - Trwającym szczycie NATO i decyzjach, jakie na nim zapadły - Kwaterze V Korpusu Armii USA w Polsce - Sytuacji Ukrainy w trwającej… » więcej 2022-06-29, godz. 09:26 Beata Kempa o tym czy Europa powraca do węgla i potrzebie inwestycji w polskie górnictwo Beata Kempa: - o tym czy Europa przeprasza się z węglem - o potrzebie inwestycji w polskie górnictwo » więcej 2022-06-28, godz. 09:03 Marek Staszewski: Zaczynamy odczuwać coraz większy napór na leczenie onkologiczne Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o: - rosnącej liczbie pacjentów z zaawansowanym stadium choroby - Narodowej Strategii Onkologicznej -… » więcej 2022-06-27, godz. 09:08 Agnieszka Zientarska: Prof. Piotr Gliński powiedział, że chyba Opolszczyzna jest kolebką kultury ludowej i ja się… Agnieszka Zientarska, członek jury festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" o: - pierwszej ogólnopolskiej edycji festiwalu organizowanego przez Radio Kielce. -… » więcej 2022-06-26, godz. 08:45 Agnieszka Gabruk o koloniach i półkoloniach dla uchodźców, a także o mieszkaniach - Już 30. czerwca pierwsza grupa dzieci z Ukrainy będzie mogła wyjechać na kolonie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Gabruk, wicedyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 08:33 Krzysztof Kleszcz o badaniach losów Kresowian - To projekt duży, bo obejmujący cały Śląsk, nie tylko Opolszczyznę. Chcemy pokazać ich wkład w rozwój tych ziem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2022-06-24, godz. 10:47 Michał Siek: To był kolejny nietypowy i trudny rok szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty o: - podsumowaniu roku szkolnego - zmianach w Karcie Nauczyciela - bezpiecznych wakacjahc » więcej 2022-06-23, godz. 09:47 Jarosław Kielar: Budżet, oświata i gospodarka w naszej gminie są na lepszym poziomie niż w innych gminach porównywalnych… Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka o: -Stanie gminy -Podwyżkach opłat za wywóz śmieci - Wakacjach na ziemi kluczborskiej » więcej 2022-06-22, godz. 09:02 Joanna Kardasińska: 60 lat misji narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego łączy się z tym, czym nasza fundacja się… Joanna Kardasińska z Zamku Niemodlin o: - Współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa - Dziedzictwie materialnym i niematerialnym - I Opolskim Etnofes… » więcej 2022-06-21, godz. 08:45 Prof. Przemysław Malinowski: PWSZ od października będzie Państwową Akademią Nauk Stosowanych Prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Szkoły Zawodowej w Nysie o: - rekrutacji i kształceniu przyszłych magistrów - Zmianie nazwy uczelni - Planowanych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »