Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Piotr Bujak o dużym zainteresowaniu Zamkiem w Głogówku…
2022-01-15, 08:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Bujak o dużym zainteresowaniu Zamkiem w Głogówku wśród potomków przedwojennych właścicieli zamku

Piotr Bujak [fot. Łukasz Fura]
Piotr Bujak [fot. Łukasz Fura]
Zamek w Głogówku stał się obiektem zainteresowania potomka przedwojennych właścicieli. Pismo w tej sprawie gmina otrzymała z Ministerstwa Rozwoju. Z roszczeniami dotyczącymi zabytku wystąpił Szwajcar. Jakie mogą być tego konsekwencje? Zapytaliśmy o to Piotra Bujaka, burmistrza Głogówka. Był on gościem „Porannej rozmowy Radia Opole”.
Głogówek to gmina z liczną Mniejszością Niemiecką. Sejm zmniejszył dotację na naukę języków mniejszości narodowych. Na zajęcia z języka niemieckiego jako ojczystego przeznaczono z budżetu państwa o 40 milionów złotych mniej. Jak to może wpłynąć na sytuację szkolnictwa w tej gminie?

W programie mówiliśmy też o dwóch zadaniach, na które Głogówek otrzymał dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. Na jakim etapie jest ich realizacja, jakie są związane z tym bariery?

Zobacz także

2022-01-21, godz. 10:45 Daniel Palimąka o inicjatywach w powiecie nyskim W minionym roku bardzo aktywne było nyskie Stowarzyszenie Pozytywni Klub Myśli Społecznej Inicjatywy. Na różne inicjatywy pozyskało kilkaset tysięcy złotych… » więcej 2022-01-21, godz. 10:44 Artur Rolka o przegłosowanym w styczniu budżecie gminy Paczków Paczków jest jednym z ostatnich samorządów lokalnych na Opolszczyźnie, który uchwalił tegoroczny budżet gminy. Przegłosowano go w styczniu. Prawo dopuszcza… » więcej 2022-01-21, godz. 09:02 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego o gruncie, który UMWO jednak dostanie od miasta Opola, większym… - O tym, że działka zostanie nam przekazana dowiedzieliśmy się z przestrzeni publicznej. Dostaliśmy też pismo od pana prezydenta Opola, że będzie (red… » więcej 2022-01-20, godz. 09:08 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 5. fali pandemii w regionie, promocji szczepień i polityce prorodzinnej rzą… - U nas sytuacja nie jest taka zła. Nie odważyłbym się powiedzieć, że jest dobra, ale nie jest taka zła - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski… » więcej 2022-01-19, godz. 09:03 Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa o nauczaniu języka polskiego i tajemniczej zmianie na stanowisku pełnomocnika… - Zgłaszali się do mnie mieszkańcy, którzy zwracali mi uwagę, że nie ma systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o naukę języka polskiego w Niemczech -… » więcej 2022-01-18, godz. 08:45 Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności RI na Opolszczyźnie o protestach i sporze o grunty - Ziemia pod zarządem skarbu państwa będzie w naszej ocenie lepiej zarządzana a pracownicy będą mieć lepsze warunki zatrudnienia - powiedział w Porannej… » więcej 2022-01-17, godz. 09:56 Michał Siek, opolski kurator oświaty o noweli prawa oświatowego, nauczaniu języka mniejszości, covidzie w szkołach… - Uregulowane zostało nauczanie poza szkołą, w przypadkach jakie mamy teraz w związku z pandemią, ale też innych, jak na przykład z prac budowlanych, czy… » więcej 2022-01-16, godz. 08:30 Artur Żurakowski o 15. Motocyklowym Kolędowaniu w Prudniku-Lesie Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie organizowane jest w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. W tamtejszym… » więcej 2022-01-15, godz. 08:30 Piotr Bujak o dużym zainteresowaniu Zamkiem w Głogówku wśród potomków przedwojennych właścicieli zamku Zamek w Głogówku stał się obiektem zainteresowania potomka przedwojennych właścicieli. Pismo w tej sprawie gmina otrzymała z Ministerstwa Rozwoju. Z roszczeniami… » więcej 2022-01-13, godz. 12:45 Sławomir Kłosowski o spadającej ilości hospitalizacji, która ułatwi walkę z wariantem Omikron - Cieszę z jednej strony, że na Opolszczyźnie spada ilość hospitalizacji wirusem Delta, bo na razie mamy tylko dwa przypadki Omikrona w naszym województwie… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »