Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń…
2020-12-04, 09:45 Autor: Joanna Matlak

Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności

Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności
- Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o działalności kół w naszym województwie i niedawno rozstrzygniętym konkursie „Koło ARiMR w sercu wsi”.

- Był taki moment, w którym mogliśmy zaobserwować taką tendencje, że wygasa ta tradycja, a przecież ona jest bardzo ważna i od początku się powtarzało, że należy przeciwdziałać temu, żeby ta tradycja zanikała. Były postulaty oddolne, aby coś państwo zrobiło w tym zakresie, aby to co było realizowane przez dziesięciolecia czy też stulecia przetrwało – powiedział nasz gość.

- Środki finansowe zawsze są potrzebne, ale głównym czynnikiem jest serce, które panie wkładają w życie lokalnych społeczności. Działania statutowe, które panie realizują to począwszy od kulinariów, przez życie kulturalne po działalność charytatywną, w ten sposób integrują społeczność.

W 2018 roku, przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą zasady tworzenia Kół Gospodyń Wiejskich. Nasz gość przypomniał także zasady tworzenia kół, a także wspomniał o niedawno rozstrzygniętym konkursie „Koło ARiMR w sercu wsi”.

Zobacz także

2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej 2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »