Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie…
2020-12-03, 09:18 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła"

Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła"
– Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR w Opolu.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o tym, jak pandemia utrudniła pozyskiwanie informacji o tym, że w domach dochodzi do przemocy, ale też o nowej ustawie antyprzemocowej, która może dodać pewności ofiarom przemocy.

– Szkoły obecnie są zamknięte, a to właśnie w szkole najczęściej zauważano, że z dzieckiem dzieje się coś złego i zazwyczaj to nauczyciele zgłaszali do MOPRu, że w tej rodzinie trzeba interweniować. Teraz to jest niemożliwe – zwróciła uwagę Małgorzata Kozak.

– Od 30 listopada weszła w życie ustawa, która umożliwia policjantowi wydanie nakazu osobie, która jest sprawcą przemocy w danym mieszkaniu. Wtedy sprawca musi opuścić mieszkanie w trybie natychmiastowym, ma jedynie czas na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy – mówiła wicedyrektor Kozak.

– Ta ustawa jest ogromnym krokiem do przodu, ponieważ to sprawca jest eksmitowany i to on jest karany, a nie jego bliscy, wobec których stosował przemoc – dodała.

Zobacz także

2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej 2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »