Instytut Myśli Schumana, którym kieruje nasz gość, niedawno zaproponował debatę na temat przyszłości Europy. Instytut sformułował kilka postulatów.
- Postulujemy, żeby każdemu narodowi we wspólnocie przydzielić równą liczbę stanowisk kierowniczych. Obecnie prawie wszystkie stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej są zajmowane przez Niemców, Francuzów i Hiszpanów – mówił prof. Zbigniew Krysiak. – O ile Parlament Europejski jest mniej więcej proporcjonalny tak Komisja Europejska przekazuje dokumenty do uchwał PE i są one tak obszerne, że PE nie ma czasu na długie czytanie. Te dokumenty są z tezą i to też jest istotne – zwrócił uwagę nasz gość.
- Postulujemy też utworzenie frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim, tych którzy są za wspólnotą. Ich jest wielu, ale są rozlokowani w różnych innych frakcjach i nie ma w tym zakresie integracji. Proponujemy też sformułowanie strategii powrotu do Europy Schumana – dodał prof. Krysiak.
W dalszej części rozmawialiśmy o tym czy jest w ogóle zainteresowanie taką debatą w innych krajach UE i czy ostatnie wydarzenia związane z praworządnością i budżetem unijnym spowodują rozpoczęcie dialogu na ten temat.