Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy…
2020-12-02, 08:51 Autor: Joanna Matlak

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana

Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana
- Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana.

Instytut Myśli Schumana, którym kieruje nasz gość, niedawno zaproponował debatę na temat przyszłości Europy. Instytut sformułował kilka postulatów.

- Postulujemy, żeby każdemu narodowi we wspólnocie przydzielić równą liczbę stanowisk kierowniczych. Obecnie prawie wszystkie stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej są zajmowane przez Niemców, Francuzów i Hiszpanów – mówił prof. Zbigniew Krysiak. – O ile Parlament Europejski jest mniej więcej proporcjonalny tak Komisja Europejska przekazuje dokumenty do uchwał PE i są one tak obszerne, że PE nie ma czasu na długie czytanie. Te dokumenty są z tezą i to też jest istotne – zwrócił uwagę nasz gość.

- Postulujemy też utworzenie frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim, tych którzy są za wspólnotą. Ich jest wielu, ale są rozlokowani w różnych innych frakcjach i nie ma w tym zakresie integracji. Proponujemy też sformułowanie strategii powrotu do Europy Schumana – dodał prof. Krysiak.

W dalszej części rozmawialiśmy o tym czy jest w ogóle zainteresowanie taką debatą w innych krajach UE i czy ostatnie wydarzenia związane z praworządnością i budżetem unijnym spowodują rozpoczęcie dialogu na ten temat.

Zobacz także

2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej 2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »