Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne…
2020-11-06, 08:36 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania

Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania
– To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. Naszego gościa pytaliśmy o przejście na naukę zdalną uczniów w klasach 1-3 od poniedziałku. To oznacza, że dołączą do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz średnich, którzy już uczą się zdalnie. I tak będzie do 29 listopada.
Zajęcia stacjonarne będą się jednak odbywały w szkołach specjalnych. – Od poniedziałku funkcjonują rozwiązania, które są korzystne jeśli chodzi o uczniów ostatnich klas maturalnych czy technikum. Chodzi o przygotowanie do egzaminów końcowych. Mają swego rodzaju konsultacje indywidualne bądź w grupach, bo oni w tym roku kończą etap edukacyjny i ta grupa jest szczególnie poszkodowana prze los, bo najpierw strajk, potem pandemia, więc oni potrzebują kontaktu bezpośredniego – powiedział kurator Siek.

– Wszyscy wolelibyśmy, żeby dzieci były w szkole, wszyscy byśmy woleli, żeby uczyły się przebywania w grupie, żeby nawiązywały kontakty, to jest też ważne dla rozwoju psychicznego dziecka, wiadomo, że te młodsze dzieci z klas 1-3 wymagają jednak opieki kogoś starszego i to też często kłopot dla rodziny – dodał Siek. – Sytuacja jest jednak poważna i myślę, że ta decyzja jest konieczna – mówił Siek.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o kwestii przebywania w świetlicach (do szkoły mogą uczęszczać dzieci rodziców, którzy są zaangażowani w walkę z pandemią), ale też organizacji olimpiad czy konkursów.

Kurator Michał Siek odniósł się do ostatnich strajków w które angażowali się nauczyciele czy uczniowie. Zareagowało Ministerstwo Edukacji Narodowej i prosi kuratorów o informacje na ten temat.

– Kurator może skierować wnioski do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, wobec nauczyciela, który nie dopełnia obowiązków bądź jego postawa narusza godność nauczyciela. Takie wnioski już są wysyłane, bo mieliśmy sytuacje o niegodnych zrachowaniach – mówił Siek.

Zobacz także

2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej 2020-12-28, godz. 08:47 Mł. asp. Dariusz Świątczak o tym, jak minął przedłużony świąteczny weekend W tym roku w czasie świąt było spokojnie na opolskich drogach. Wydarzył się jeden, niestety tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęło dwoje młodych… » więcej 2020-12-27, godz. 08:25 Dr Witold Potwora o prognozach na przyszły rok - Dotychczasowe prognozy są dobre i sam się trochę dziwię – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Witold Potwora, ekonomista z wyższej szkoły… » więcej 2020-12-26, godz. 08:25 Jan Burniak o tym, aby nie marnować żywności - Naszym głównym zadaniem jest to by nie marnować żywności i robimy wszystko by jej uratować jak najwięcej, badania pokazują, że jednak najwięcej marnuje… » więcej 2020-12-25, godz. 08:40 Ks. Waldemar Klinger o tym, jak pielęgnować istotę Świąt Bożego Narodzenia w tak trudnym czasie - Dziś Jezus powiedziałby nam „nie lękajcie się”, czyli dokładnie to, co papież Jan Paweł II podchwycił w pierwszym dniu swojego pontyfikatu – powiedział… » więcej 2020-12-24, godz. 08:40 Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia - W wielu sercach i głowach niech już ten 2020 rok się skończy, od Wigilii do końca roku jest zaledwie tydzień, to chyba to ciśnienie w tym roku może wpłynąć… » więcej 2020-12-23, godz. 09:04 Martyna Nakonieczny o opozycyjnym głosie klubu PiS w sprawie budżetu województwa na 2021 rok - Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu. Chciałabym powiedzieć coś nowego, ale one co roku się powtarzają - powiedziała w porannej rozmowie Martyna Nakonieczny… » więcej 2020-12-22, godz. 09:19 Rafał Bartek o sesji budżetowej i planie finansowym województwa na 2021 rok Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, z którym rozmawialiśmy o sesji budżetowej i planie finansowym województwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »